Inteligencja emocjonalna – czym jest i dlaczego jest tak ważna

Inteligencja emocjonalna – czym jest i dlaczego jest tak ważna

Jeśli potrafisz rozpoznawać, nazywać oraz radzić sobie z emocjami, których doświadczasz ty sam i inni ludzi, możesz powiedzieć, że posiadasz inteligencję emocjonalną (EQ). Im większa jest twoja świadomość emocji, tym wyższy poziom inteligencji emocjonalnej.
Według Daniela Golemana, autora książki „Inteligencja emocjonalna”, na EQ składa się samoświadomość, umiejętność rozpoznawania i kierowania emocjami oraz wczuwania się w uczucia i potrzeby innych, zdolność podporządkowania emocji obranym celom, a także łatwość nawiązywania i podtrzymywania związków ze światem.

Inteligencja emocjonalna – dlaczego jest tak ważna

Każdy człowiek doświadcza emocji, przy czym jedni są ich bardziej świadomi, a inni mniej. Jeśli chcesz się cieszyć życiem w całej jego pełni, nie sposób zignorować rolę emocji i ich wpływu na wszystkie sfery. To one bardzo często są głównym czynnikiem, stojącym za podejmowanymi przez ciebie decyzjami. Te zaś, nie są bez znaczenia dla twojego dalszego życia, rozwoju, kariery i relacji.

Test reklama
Kobieta wygląda przez okno - czym jest inteligencja emocjonalna

Czy tego chcesz, czy nie, codziennie doświadczasz emocji

Emocje stoją u podstawy twoich działań, zachowań oraz interakcji. To one sprawiają, że jesteś właśnie takim, a nie innym człowiekiem i jako takiego, postrzegają cię inni.
Codziennie doświadczasz wielu uczuć. Od pierwszych chwil po przebudzeniu, twoje myśli biegną w określonym kierunku i aktywują odpowiednie emocje. Zawsze jednak masz dwie możliwości: albo poddasz się im i pozwolisz, by to one decydowały o twoich dalszych krokach i wyborach, albo sobie je uświadomisz i wykorzystasz dla dobra swojego i innych.
To jedna z wielu sytuacji, kiedy przydaje się inteligencja emocjonalna. Pomaga ona przejść od reagowania na bodźce zewnętrzne, do świadomego wybierania, jak będziesz je postrzegać i co z nimi zrobisz.
Im wyższe EQ, tym większy masz wpływ na swoje życie. Tym skuteczniej też, możesz tworzyć je takim, jakim naprawdę chcesz.

Emocje – dlaczego warto być ich świadomym

Zrozumienie swoich emocji, to niezbędny, a nawet konieczny warunek, jeśli chcesz iść przez życie własną drogą. Inteligencja emocjonalna pomoże ci nie tylko uświadomić sobie, co w danej chwili czujesz, ale też co możesz z tymi uczuciami zrobić. Dzięki niej, dokonujesz bardziej świadomych wyborów i szybciej realizujesz cele. Zyskasz też więcej energii, by spełnić marzenia, odnieść sukces oraz cieszyć się zdrowiem psychicznym, fizycznym i duchowym.

Twoje emocje za każdym razem, chcą ci coś powiedzieć. Niezależnie, czy chodzi o konkretną sytuację, w której się znalazłeś, czy o osobę, która obudziła w tobie określone uczucia. Gdy jesteś świadom emocji, zanim zareagujesz, zdołasz spojrzeć na wszystko z dystansu. A ten, jak wiesz, pozwala wiele rzeczy zobaczyć w innym świetle. Zamiast wyrazić gniew, czy frustrację, po chwili zastanowienia, wybierzesz zrozumienie. A wszystko dzięki temu, że potrafisz wykorzystać ogromną moc inteligencji emocjonalnej, zarówno w stosunku do siebie, jak i do drugiego człowieka.