Kryzys w życiu człowieka, niezależnie od tego, czy obejmuje swoim zasięgiem życie tylko jednej osoby, partnerów w związku, czy też całej rodziny, zawsze jest stanem braku harmonii, który przez objawy zewnętrzne, domaga się uwagi.

Przyczyny są często bardzo złożone i choć wielu by tego chciało, trudno odpowiedzialnością obarczyć tylko jedną osobę. Nawet, jeśli mowa o kryzysie osobistym.

Jeśli to tylko chwilowe wahania nastroju, ciche dni w związku, czy sporadyczne problemy w relacjach rodzinnych, możesz liczyć, że wszystko samo się ułoży. Gdy jednak kryzys staje się normą i coraz bardziej destabilizuje życie Twoje lub twoich bliskich, którzy się w nim znaleźli, czas pomyśleć o skorzystaniu z pomocy kogoś, kto wie, jak przywrócić dawny ład i równowagę.

Kryzys osobisty

Za kryzysem osobistym, może stać wiele zdarzeń i osób. Być może, doświadczyłeś straty bliskiej osoby, przeżyłeś poważny wypadek, zapadłeś na ciężką chorobę lub w podobnym stanie jest ktoś bliski.  Czy może stałeś się ofiarą przemocy,  straciłeś pracę lub rozczarowało Cię coś, czemu poświęciłeś większość swojego życia. To wszystko jest wystarczająco silne, by zburzyć dotychczasowy spokój i pozbawić kontroli nad życiem. Co w  konsekwencji może doprowadzić do utraty równowagi psychicznej.

Objawy kryzysu osobistego

Nawet, jeśli każdego dnia, doskonale radzisz sobie z większością wyzwań, zadań i problemów, to niektóre zdarzenia, mogą Cię przerosnąć. Nie bardzo wiedząc, jak sobie z tym poradzić, dręczony poczuciem bezsilności, tłumisz w sobie emocje, lęki, zmartwienia. To przekłada się na coraz głębszy kryzys psychologiczny. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że mimo upływu czasu, nic nie zmienia się na lepsze. Choć podejmujesz wysiłki, zmierzające do wyjścia na prostą, każda kolejna porażka, jeszcze bardziej Cię przytłacza i pozbawia sił.

W końcu rezygnujesz z wszelkich prób poprawy sytuacji, stwierdzając, że i tak nic nie da się zrobić. A skoro tak, to po co się starać? Brak chęci do życia i zmniejszające się siły witalne organizmu, mogą skierować Twoją uwagę do środków, które choć na chwilę pomogą zapomnieć. Ból emocjonalny próbujesz zagłuszyć alkoholem, narkotykami, lekami lub samookaleczeniem.

Masz poczucie, że coraz szybciej zbliżasz się do dna i nic nie jest już w stanie Cię z niego wyciągnąć na powierzchnię.

Terapia w kryzysie osobistym

Na początku, terapeuta poprzez rozmowę zrobi wywiad. Zbierze informacje na temat Twojej sytuacji, codziennych zachowań, emocji, którymi się kierujesz. Ustali w jaki sposób reagujesz na to, co Cię spotyka. Te informacje pomogą mu w odkryciu kluczowych elementów, odpowiedzialnych za Twój obecny stan. W ten sposób będzie mógł zaproponować jak najlepsze metody poradzenia sobie z nimi.

Terapia nie przyniesie efektów, bez Twojego zaangażowania, które jest tu kluczowe. Przygotuj się więc na zmiany, przez które przejdziesz, prowadzony przez terapeutę. Nauczysz się w ten sposób, jak radzić sobie z bieżącymi problemami, wykorzystując nieznane dotąd metody. Wszystko po to, by zmienić sposób patrzenia na siebie, świat i wykorzystując swoje mocne strony, z nadzieją spoglądać w przyszłość.

Kryzys w związku

Między dwojgiem ludzi, którzy się kochają, zwykle na początku, wszystko wydaje się być w porządku. Okres zakochania, obfituje w pełne romantyzmu spotkania i żadna ze stron, zdaje się nie zauważać – choć często raczej nie chce tego robić – że jednak sporo jest różnic. Bywa też, że na tym etapie, nikt nie porusza trudnych tematów związanych z przyszłością. Każda ze stron liczy, że miłość wystarczy, by wszystko dobrze się ułożyło. Ale nie zawsze tak się układa. Wtedy pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o tym,  że zaczyna się „coś złego” dziać – kryzys w związku.

Objawy kryzysu partnerskiego

Słabe sygnały świadczące o tym, że w związku coś zaczyna się psuć, bywa, że pojawiają się tuż po ślubie lub zamieszkaniu razem. Gdyby wtedy zostały dostrzeżone, dużo łatwiej byłoby uniknąć późniejszych problemów, z rozstaniem włącznie.

Niezależnie, jak bardzo w Twoim związku jest źle, warto wykorzystać wszystkie możliwości, w celu jego uratowania. Jeżeli sam widzisz, że w Twoim związku, mimo że nie jest źle, ale mogłoby być lepiej, oto na co powinieneś zwrócić uwagę:

Krytyka i brak szacunku – gdy nawet błahy powód, staje się okazją do skrytykowania i poniżenia drugiej osoby.

Brak zaangażowania w życie rodzinne – budzi sprzeciw, żal, pretensje u osoby, na której barkach zaczyna spoczywać wszystko, czym trzeba się zająć w domu.

Problemy z komunikacją – wynikają z braku dzielenia się swoimi przeżyciami, emocjami i uczuciami.

Szantaż emocjonalny – dochodzi do niego, gdy na różne sposoby, jedna z osób, próbuje wymusić na partnerze, by zachowywał się zgodnie z jej oczekiwaniami.

Coraz mniejsza aktywność seksualna – wpływ na to, mogą mieć narastające problemy z komunikacją, pretensje, urazy oraz brak życzliwości.

Brak wspólnie spędzanego czasu – przepracowanie, zmęczenie i nawarstwiające się problemy osobiste i zawodowe sprawiają, że każda ze stron, coraz więcej czasu spędza osobno.

Kryzys w związku – Terapia par

W trakcie spotkań z psychologiem, pary uczą się na nowo komunikować ze sobą. Potrzebują wsparcia w lepszym zrozumieniu siebie samych, swoich emocji i zachowań oraz zrozumieniu drugiej strony. Zbyt rzadkie rozmowy na temat uczuć i potrzeb, często prowadzą do oddalania się od siebie. Podczas terapii, partnerzy mają szansę to zmienić. Usłyszeć, zrozumieć a przede wszystkim  na nowo siebie poznać.

Spojrzenie z zewnątrz na problemy stojące za kryzysem, pomaga terapeucie dostrzec to, co było niezauważalne dla tych dwóch osób. Dzięki temu, będzie można wypracować nowe sposoby porozumienia się, które w przyszłości, zapobiegną pojawieniu się kolejnego kryzysu w związku.

Kryzys w rodzinie

Z terapii rodzinnej, może skorzystać cała rodzina lub jej część. Przeznaczona jest nie tylko dla rodziców, którzy trwają w konflikcie z dziećmi, ale też dla rodzin, w których, w codzienne kłótnie, zaangażowani są wszyscy członkowie, w tym należący do innego pokolenia.

Wskazania do terapii

Kryzys w rodzinie, może przybierać różną formę i mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą:

  • problemy wychowawcze – gdy rodzice nie są w stanie porozumieć się z dzieckiem, buntującym się, odrzucającym wszelkie formy nawiązania kontaktu oraz zachowującym się agresywnie,
  • zaburzenia psychiczne – obejmują między innymi próby samobójcze, zaburzenia żywienia, schizofrenię oraz depresję,
  • konflikty – zachodzące między rodzicami i w relacjach rodziców z dziećmi,
  • traumatyczne wydarzenia – które dotknęły kogoś z rodziny,
  • ciężkie choroby – mogą dotyczyć osób starszych, którymi młodsi muszą się zajmować, co może wpływać na relacje w rodzinie,
  • uzależnienia – dotyczą zarówno używek i substancji psychoaktywnych, jak też internetu i urządzeń, przez które można się z nim połączyć.

Terapia rodziny w kryzysie

W każdej rodzinie, występuje wiele złożonych relacji i interakcji, wynikających z tego, że jej członkowie, nieustannie na siebie wpływają. Stąd wniosek, że za kryzys w związku, rodzinie, nigdy nie odpowiada jedna osoba i każdy ma w nim swój udział. Jeśli nie przez działanie, to poprzez zaniechanie lub wspieranie którejś ze stron.

Podczas terapii, psycholog, mając na uwadze to, co dzieje się i co przeżywa każdy członek rodziny z osobna, w sposób szczególny, przygląda się relacjom oraz temu, jak rzutują one na sytuację w całej rodzinie.

Na pierwszą wizytę, powinni przyjść wszyscy, którzy mieszkają pod jednym dachem, wraz z bardzo małymi dziećmi, jeśli są. Na kolejne spotkania, terapeuta może zapraszać osoby w różnej konfiguracji, w zależności od tego, które osoby są najbardziej zaangażowane w sytuację kryzysową.

Przez rozmowę i pytania, stara się on dotrzeć do źródła zaistniałych problemów, by móc odpowiednio dobrać metody działania.

Zadawane przez niego zadania domowe, mają na celu przyspieszenie terapii i jeszcze lepsze zaangażowanie w nią całej rodziny.

Kryzys – gdzie szukać pomocy?

Problemy, które zostały tu przybliżone, nie należą do najprostszych i często trudno poradzić sobie z ich rozwiązaniem samemu. Dlatego zapraszamy do kontaktu telefonicznego z MentalExpert pod numer 52 345 71 81 w celu umówienia się na wizytę.

Spojrzenie na kryzys z dystansu, zawsze ułatwia znalezienie jego źródła. Zastosowanie natomiast odpowiedniej metody terapeutycznej pozwoli przywrócić  Ci równowagę w życiu osobistym, w relacjach partnerskich oraz rodzinnych.