Nienawidzę swoich rodziców

Nienawidzę swoich rodziców

Nienawiść do rodziców niszczy przede wszystkim ciebie, jako ich dziecko. Jak trucizna, która sączy się z niewidzialnego zbiornika i wypełnia całe ciało. Żal miesza się z bezsilnością. Próba zrozumienia przegrywa z poczuciem niesprawiedliwości. Emocje, które temu towarzyszą, budzą się za każdym razem, gdy tylko dojdzie do spotkania, rozmowy lub gdy wrócą wspomnienia tamtych dni.
Dlatego wiele osób, które zostały skrzywdzone przez rodziców, zrywa z nimi kontakt. Niestety, nie pomaga to w uwolnieniu się od uczuć, które nie pozwalają na spokojne i szczęśliwe życie.

Jeśli nienawidzisz swoich rodziców, to pamiętaj, że nie jesteś w tym sam. Choć to niewielkie pocieszenie, to wiedz, że wciąż wielu ludzi boryka się z tym problemem. Na szczęście równie wielu z nich udało się od tego ciężaru uwolnić i teraz żyją swoim życiem. Wolnym od dręczących uczuć i myśli. Wolnym od nienawiści. Jednym z kluczy otwierających drzwi do tej wolności jest zrozumienie.

Test reklama

Rodzicielstwo – misja, która nie zawsze kończy się powodzeniem

Bycie rodzicem to jedna z najbardziej odpowiedzialnych misji, na jaką decydują się ludzie. Niestety, im mniejsza jest ich wiedza na temat wychowania i świadomość tego, jak ważne zadanie mają do wykonania, tym więcej krzywdzących słów wypowiedzą i czynów się dopuszczą.

Niektórzy twierdzą, że do bycia rodzicem trzeba mieć powołanie. Dar, który sprawia, że mama i tata intuicyjnie wyczuwają, czego potrzebuje ich dziecko i jak pomóc mu wejść w dorosłe życie. Potrafią stawiać granice, ale nie szczędzą przy tym słów, by dziecko zrozumiało ich sens. Mają też świadomość swojej niedoskonałości, dlatego pracują nad swoimi słabościami, by nie przekazywać ich dalszym pokoleniom.
Ci, którzy tego daru nie mają, uczą się na błędach. Choć możliwości zdobycia wiedzy na temat wychowania jest dziś wiele, to wciąż niewielu rodziców z nich korzysta.

Rodziców się nie wybiera

Niewiele wspólnego z poczuciem szczęścia ma sytuacja, w której dziecko zazdrości kolegom, że mają wspaniałych rodziców. Takich, którzy potrafią wysłuchać, doradzić i wesprzeć w trudnych chwilach. W wielu sytuacjach dobra materialne schodzą na dalszy plan i przestają się liczyć. Gdy nie ma miłości i akceptacji, cała reszta znika z pola widzenia nastolatka.

Żyjąc w poczuciu bycia niechcianym, bardzo trudno stąpać pewnie po ziemi i budować swoje życie na mocnych fundamentach. Żal, złość i poczucie krzywdy, które zrodziły się z twoich dziecięcych doświadczeń, wciąż dają o sobie znać. Choć rozum podpowiada, że słowa, które usłyszałeś od rodziców nie mają nic wspólnego z prawdą, to i tak nie jesteś w stanie całkowicie ich odrzucić. Mają wpływ na twoje decyzje, wybory i działania. Podcinają skrzydła tak samo, jak kiedyś robili to rodzice. Rodziców nie mogłeś wybrać, ale nie znaczy to, że dziś nie masz żadnego wyboru, który dotyczy twojej relacji z nimi. Nienawiść względem nich, choć wydaje się jedynym słusznym wyjściem, tak naprawdę sprawia, że wciąż mają na ciebie niszczący wpływ.

Traumy, których się nie zapomina

I nie o zapomnienie tu chodzi, bo to zwykle niemożliwe. Zwłaszcza, jeśli każde z tych doświadczeń związane jest z niezwykle mocnymi emocjami. Każde dziecko jest inne, a skoro tak, ty również odbierałeś słowa, czyny oraz brak miłości na swój jedyny i niepowtarzalny sposób. Im więcej zaznałeś krzywd jako dziecko, tym trudniej ci teraz z tym żyć. Choć może wiele razy i na różne sposoby próbowałeś zapomnieć, to i tak wszystko wracało jak bumerang i uderzało ze zdwojoną siłą.
Dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy osoby, która pomoże ci się z tego wydostać. Takiej, która przeprowadzi cię przez gąszcz doświadczeń i wesprze, gdy mierzyć się będziesz z traumatycznymi przeżyciami. Wszystko po to, by nienawiść do rodziców przestała wpływać na twoje życie.

Nienawiść do rodziców, czy współczucie?

Jak wiesz, nie można zapomnieć tego, co zostawiło tak mocny ślad w twojej psychice. Na szczęście są emocje i uczucia, które ty możesz wybrać. Musisz tylko pytać siebie, czy i jak długo jeszcze, pozwolisz, by rodzice dalej cię krzywdzili. Robisz to za każdym razem, gdy przywołujesz w pamięci chwile, które rozniecają w tobie ogień nienawiści.
Nie zawsze udaje się doprowadzić do zgody i bardzo możliwe, że nawet tego nie chcesz. Rana jest tak duża, że nie wyobrażasz sobie, byś mógł spotkać się z osobą, która za nią stoi. Tym bardziej, jeśli twoi rodzice nie zamierzają przyznać się do popełnionych błędów.
Na szczęście wybór wciąż jest po twojej stronie. Rodziców już nie zmienisz, ale możesz zrobić wszystko, by swoje życie uczynić wyjątkowym.

Jak już wiesz, jednym z kluczy do wolności jest zrozumienie. Im będzie głębsze, tym większa szansa na to, że w końcu wykrzyczysz z siebie to głośne i stanowcze: Dość!
To szansa na zmianę uczuć z nienawiści na współczucie wobec rodziców, którzy w przeciwieństwie do ciebie, wciąż trwają w niewiedzy. Tej samej, która stała u źródła ich krzywdzących słów i czynów wobec ciebie.