Co, gdy moje dziecko nie umie przegrywać ?

Co, gdy moje dziecko nie umie przegrywać ?

Jeśli twoje dziecko nie umie przegrywać, nie chowaj przed nim gier planszowych i nie zniechęcaj do rywalizacji. To wszystko potrzebne mu jest tak samo, jak zadrapanie, potknięcie, czy nieudane próby utrzymania równowagi podczas nauki jazdy na rowerze. Im szybciej pomożesz mu zaakceptować ten element w relacjach z innymi, tym bardziej wzmocnisz jego poczucie własnej wartości i zdrową samoocenę. 

Dlaczego wygrywanie wydaje się lepsze?

Bo gorsze jest przegrywanie. Dzieci potrafią być szczere do bólu i zwykle nie ukrywają swoich emocji. Kiedy więc ktoś w grupie przegrał, bywa, że zostaje wyśmiany i uznany za gorszego. A to nic przyjemnego. Wygrywanie wydaje się być lepsze, bo pozwala tego uniknąć i choć na chwilę znaleźć się w centrum uwagi. Ale tym razem po to, by być podziwianym i lubianym przez resztę graczy. 

Test reklama

Bycie częścią grupy, to coś bardzo ważnego dla dziecka. Wygrana, zdaje się to gwarantować i to między innymi dlatego, każdy do niej dąży, ale tylko nielicznym się to udaje. 

Gdy dziecko nie umie przegrywać dobieraj poziom gry, do wieku i umiejętności dziecka

Co robić, gdy dziecko nie umie przegrywać?

Czy można go tego nauczyć?

Co tu dużo mówić. Nie tylko dzieci lubią wygrywać. Gdy zwyciężasz, wypełnia cię to niezwykłe uczucie, płynące ze świadomości, że jesteś najlepszy, wręcz niepokonany. Przynajmniej tym razem. 

Oto kilka wskazówek, co robić, jeśli twoje dziecko nie umie przegrywać:

Jak najczęściej grajcie w gronie rodzinnym 

To dobra okazja, by pokazać, jak można przeżywać przegraną. Nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas, pozwolisz dziecku wygrać. Gratulując mu wygranej, powiedz, że choć nie lubisz przegrywać, to wiesz, że skoro jemu się udało, to i tobie w końcu się uda. Musisz tylko trochę więcej poćwiczyć. Możesz podpytać, co robić, byś też mógł wygrywać i zobaczyć, jak to jest być najlepszym.

Rozmawiaj o emocjach

Zarówno przegrana, jak i wygrana, wywołują określone emocje. W jednej i drugiej sytuacji, porozmawiaj z dzieckiem o tym, co czuje. Wspólnie nazwijcie emocje i zastanówcie się, dlaczego jedne są przyjemne, a inne nie. Czy to znaczy, że te pierwsze są lepsze, a drugie gorsze? Pomóż dziecku zrozumieć, że to w porządku czuć złość albo gniew i nie ma w tym nic złego. 

Dziecko nie umie przegrywać -pomóż mu zrozumieć, że to w porządku czuć złość albo gniew i nie ma w tym nic złego

Dobieraj poziom gry, do wieku i umiejętności dziecka

Choć fajnie jest, gdy gra jest wyzwaniem, to mimo wszystko, staraj się dobierać poziom jej trudności, do wieku dziecka. Łatwiej mu będzie zrozumieć reguły i zastosować je, a to znaczy, że również wygrana, będzie w jego zasięgu. Im częściej będzie wygrywać, tym bardziej rosnąć będzie jego pewność siebie i większa będzie przyjemność z zabawy.

Zmień zasady w grze

Nikt nie powiedział, że zawsze trzeba ściśle trzymać się zasad, ustalonych przez twórcę gry. W końcu teraz gra należy do ciebie i możesz ustalać własne reguły. Wszystko po to, by zwiększyć szansę na wygraną, najmłodszego uczestnika gry. Bo czemu nie może wygrać ten, kto zbierze najmniej punktów, albo najpóźniej dotrze do mety?

Ze zwycięstwem wiąże się nie tylko radość i poczucie szczęścia, ale też uznanie ze strony innych i popularność. Jednak o wiele ważniejsze jest to, że każda wygrana pomaga bardziej uwierzyć w siebie i swoje możliwości. 

To dlatego tak ważne jest, by nauczyć dziecko radzić sobie z przegraną. Ta umiejętność pomoże mu ochronić przez zniszczeniem poczucie własnej wartości i pewności siebie.