Pasja – czy każdy z nas powinien ją w sobie znaleźć?

Pasja – czy każdy z nas powinien ją w sobie znaleźć?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym tak naprawdę jest pasja? Słyszałeś zapewne lub czytałeś, o ludziach żyjących z pasją lub wykonujących swój zawód z pasją. Co jednak, jeśli ktoś nie ma pasji? Czy jego życie jest gorsze, niepełne, uboższe?

Czym jest pasja?

Pasja to coś, co jest w tobie, w środku, nie na zewnątrz. Nieważne, co robisz, ale jak to robisz i ile wkładasz w to siebie. To energia oraz wypełniająca ciało, umysł i duszę radość, która towarzyszy ci, gdy czymś się zajmujesz. Nie skupiasz się przy tym na samym celu, choć jest on ważny, ale cieszy cię sama droga. Możesz tu doświadczyć również tego, co wynika z jej pochodzenia od łacińskiego słowa „passio”, czyli cierpienia. Nie w dosłownym znaczeniu, jako bólu i krzywdy, ale jako rezygnacji z wielu małych, choć istotnych elementów twojego życia.

Test reklama

Czy pasja jest tym samym, co hobby?

Hobby i pasja to nie to samo, a przynajmniej nie zawsze. Tydzień bez hobby, możesz przeżyć bez problemu. Bez czynności, która jest twoją pasją, będzie już trudniej. A jeśli nie możesz sobie pozwolić na zajmowanie się nią, to z pewnością często wracasz do niej myślami i sercem.
Owszem, niewykluczone, że w niektórych przypadkach, obie czynności są tym samym, bo nikt nie powiedział, że nie może cię pasjonować twoje hobby. Częściej jednak, te dwa pojęcia, oznaczają coś innego.

Kobieta z aparatem na łonie natury - pasja

Czy życie bez pasji, jest gorsze?

Jak już wiesz, pasja określa sposób, w jaki podchodzisz do życia. Niezależnie, czym się zajmujesz, co lubisz robić i na co przeznaczasz swój czas, możesz to wykonywać równie dobrze z pasją, jak i bez niej. Pasja pomaga poczuć smak życia, jego energię, żywiołowość, wielobarwność i możliwości.
Jeśli brakuje jej w twoim życiu, warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Czy rzeczywiście nie ma w nim nic, co sprawia ci wyjątkową przyjemność i czym zajmujesz się z większym zaangażowaniem? Chodzi o coś, czego nie robisz dla pochwał, nagród, czy pieniędzy, choć jedno drugiego nie wyklucza.

Zamiast szukać pasji

Skup się na swoim podejściu do życia i wszystkiego, czym jest ono wypełnione. Jeśli nie pasjonujesz się niczym szczególnym, możliwe, że świadome podejście do codziennych czynności, w końcu zwróci twoją uwagę na to, co sprawia ci większą przyjemność. Coś, do czego częściej wracasz myślami i na co lubisz poświęcać swój czas. Jeśli jednak tak się nie stanie, twoje życie nie będzie wcale gorsze. A to dzięki temu, że swoją uwagę, zaangażowanie, poczucie sensu i celu, kierować będziesz na różne jego części. Pozwól sobie czuć szczęście niezależnie od okoliczności zewnętrznych i tego, czym w danej chwili się zajmujesz. A wtedy kto wie, może odkryjesz swoją pasję, która sprawi, że tego szczęścia, będzie po prostu jeszcze więcej.