Leki uspokajające (anksjolityki) na receptę

Leki uspokajające (anksjolityki) na receptę

Leki uspokajające (anksjolityki) to preparaty stosowane w celu przywrócenia równowagi psychicznej. Pacjenci zażywają je, by złagodzić stres i nadmierne napięcie nerwowe. Jakie są rodzaje leków uspokajających? Które farmaceutyki uzyskamy tylko na receptę? Czy ich stosowanie jest bezpieczne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Tabletki uspokajające na receptę – benzodiazepiny

Benzodiazepiny to powszechnie stosowana grupa leków uspokajających, które wykazują szerokie działanie:

Test reklama
 • Przeciwlękowe (np. alprazolam) – w doraźnym leczeniu stanów lękowych;
 • Uspokajające i nasenne (np. estazolam) – w przypadkach bezsenności;
 • Przeciwdrgawkowe (np. diazepam) – pomocniczo w niektórych typach padaczek.

Z uwagi na wzrost tolerancji i związany z tym możliwy spadek skuteczności oraz ryzyko uzależnienia, należy unikać stosowania benzodiazepin w długotrwałym leczeniu.

Benzodiazepiny – działania niepożądane

Benzodiazepiny powinny być szczególnie ostrożnie stosowane u osób w podeszłym wieku, ponieważ mogą zwiększać ryzyko upadków, pogarszać pamięć i znacznie zaburzać funkcje poznawcze. Ciężarne lub kobiety planujące ciąże przyjmując leki z tej grupy  powinny pozostawać  pod stałą opieką specjalisty, a stosowanie ich wymaga ostrożności i uwzględnienia ewentualnego ryzyka.

Tabletki na uspokojenie

Leki uspokajające na receptę: hydroksyzyna

Hydroksyzynę stosuje się jako środek uspokajający w psychiatrii. Hamuje ona niektóre funkcje ośrodkowego układu nerwowego i dodatkowo blokuje działanie histaminy, która uaktywnia się m.in. podczas reakcji alergicznych. Maksymalna dawka w przypadku osób dorosłych na ogół nie przekracza 100 mg.  Zawsze zwracaj uwagę na dawkę preparatu (znajdziesz ją na opakowanie syropu i tabletek). Hydroksyzynę w ścisłych wskazaniach można stosować u dzieci.

Leki uspokajające: barbiturany

Barbiturany były stosowane w psychiatrii jako leki nasenne. W małych dawkach powodowały uczucie relaksu, jednak w dużych mogły prowadzić do utraty koordynacji ruchowej i zaburzeń świadomości. Dziś nie są już praktycznie używane.

Zdrowy tryb życia

Leki uspokajające na receptę – możliwe działania niepożądane

W trakcie leczenia mogą pojawić się objawy niepożądane, należą do nich:

 • senność,
 • spadek ciśnienia tętniczego krwi,
 • zaburzenia koordynacji ruchowej,
 • nudności,
 • zaburzenia pamięci,
 • ogólne osłabienie,
 • obniżenie libido,
 • rekcje skórne np. wysypka, rumień.

O czym pamiętać stosując leki na uspokojenie?

Pamiętaj – tylko lekarz dobierze indywidualną formę leczenia! Pod uwagę weźmie wszystkie inne przyjmowane przez ciebie leki i suplementy, przebyte i współistniejące choroby, a także nasilenie objawów. Jeśli decydujesz się na leki bez recepty – stosuj je zgodnie ze wskazaniami na ulotce. O ile to możliwe zredukuj czynniki stresowe, a najlepiej zasięgnij porady psychoterapeuty, psychologa lub psychiatry.