Diazepam – popularny lek psychotyczny

Diazepam – popularny lek psychotyczny

Diazepam to lek wydawany wyłącznie na receptę, stosowany w psychiatrii i neurologii. Ta długo działająca benzodiazepina  wykazuje silne działanie przeciwdrgawkowe, uspokajające, nasenne i obniżające napięcie mięśniowe; niestety w wysokich dawkach działa jak narkotyk. Kiedy lekarz przepisuje diazepam? Jakie są skutki uboczne jego stosowania?

W jaki sposób działa diazepam?

Analizując samą substancję, należy ją zaliczyć do długo działających pochodnych benzodiazepin, która wiąże się z receptorem benzodiazepinowym. Reperkusją tego połączenia jest pobudzenie komórki, czyli tzw. działanie agonistyczne. Z kolei omawiane receptory są częścią złożonego układu, którego zadaniem jest wiązanie kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Diazepam powoduje nasilenie zdolności wiązania GABA, wywołując działanie hamujące w ośrodkowym układzie nerwowym. W dużym uproszczeniu można zatem powiedzieć, że diazepam uspokaja nerwy, rozluźnia mięśnie i zmniejsza lęk.

Test reklama

Jakie są wskazania do stosowania diazepamu?

W nawiązaniu do poprzedniego akapitu można wyszczególnić kilka podstawowych zastosowań leku. Przede wszystkim będzie to:

  • Stan padaczkowy (podanie doodbytnicze) oraz pomocniczo w niektórych typach padaczki;
  • Drgawki gorączkowe u dzieci;
  • Doraźne i krótkotrwałe (do 4 tyg.) stany lękowe;
  • Lęk napadowy;
  • Premedykacja do zabiegów (farmakologiczne przygotowanie) a także w okresie pooperacyjnym;
  • Rzucawka ciężarnych, tężec, stany wzmożonego napięcia mięśniowego.

Diazepam - lek na receptę

W jakich preparatach znajduje się diazepam?

Diazepam występuje w postaci tabletek, płynu do połykania lub wlewów doodbytniczych. Może być również podawany jako zastrzyk w szpitalu. Jako substancję czynną diazepam odnajdziemy w  popularnych na rynku preparatach, m.in.:

  • Relanium,
  • Relsed,
  • Neorelium,
  • Codez.

Diazepam – czego powinienem unikać?

Podczas stosowania diazepamu nie wolno pić alkoholu, ponieważ znacznie nasila on działanie uspokajające. Dodatkowo w przeciągu doby po podaniu leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń. Udowodniono, że benzodiazepiny stosowane w okresie żałoby mogą hamować dostosowanie psychologiczne, dlatego odradza się ich stosowanie w trudnych chwilach. Niestety brakuje wystarczających informacji, aby stwierdzić, czy diazepam można bezpiecznie stosować w ciąży, dlatego każdorazowo należy skonsultować się z lekarzem. Poinformujmy lekarza o naszych problemach z wątrobą lub nerkami, miażdżycą, bezdechem, a także o depresji i wszelkich zaburzeniach osobowości przed rozpoczęciem stosowania leku.

Działania niepożądane – na co zwrócić uwagę?

Lek może powodować następczą niepamięć (niemożność uczenia się i zapamiętywania nowych informacji), jak również tzw. reakcje paradoksalne, czyli odmienne od spodziewanych jak np. euforia, omamy, niepokój, pobudzenie. Stosunkowo często pojawia senność, splątanie, spowolnienie mowy, zaburzenia chodu i drżenie rąk.

Czy diazepam może uzależnić?

Odpowiadając na pytanie – tak! Długotrwałe stosowanie leku może wywołać fizyczne i psychiczne uzależnienie. Ryzyko wzrasta wraz z dawką i czasem trwania leczenia, co więcej prawdopodobieństwo jest znacznie wyższe u osób uprzednio uzależnionych, np. od alkoholu. Gdy diazepam jest stosowany przez kilka tygodni, może wystąpić tzw. tolerancja na lek a co za tym idzie – zmniejszenie jego skuteczności i potrzeby zwiększenia dawki. Do problemu uzależnienia dołączają się również objawy abstynencji, czyli skutki nagłego odstawienia leku (lęk, pobudzenie, bóle głowy) oraz tzw. zespół z odbicia, który polega na powrocie objawów sprzed terapii.

Diazepam uzależnia

Pamiętaj, że o dawce i częstości stosowania diazepamu decyduje tylko i wyłącznie lekarz!