Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie psychiatry?

Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie psychiatry?

Dane statystyczne rok rocznie biją na alarm, wskazując na ogromną liczbę pacjentów odwlekających w czasie swoją wizytę lekarską. Niestety w głównej mierze problem dotyczy zdrowia psychicznego… Jak wygląda pierwsza wizyta psychiatryczna w MentalExpert? O co zapyta specjalista? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Pierwsza wizyta – im wcześniej, tym lepiej!

Jeżeli myślisz o konsultacji psychiatrycznej, to przede wszystkim pamiętaj, że absolutnie nie warto zwlekać i czekać, aż zrobi się „naprawdę źle”. Lekarz już po pierwszej konsultacji zaproponuje rozwiązanie, które nie tylko pozwoli zapobiec dalszemu rozwojowi Twoich dolegliwości, ale również sprawi, że będziesz miał realną szansę poczuć się lepiej.

Test reklama

Psychiatra Bydgoszcz – ile trwa pierwsza wizyta?

Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie oraz indywidualnej sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Czas trwania konsultacji psychiatrycznej jest zawsze dostosowany do Twoich potrzeb.

dane pacjenta

Pierwsza wizyta – o co zapyta mnie specjalista?

Kilka słów o różnicach między psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą odnajdziesz w naszym poprzednim wpisie. Psychiatra Bydgoszcz jest lekarzem, dlatego wizyta w pewnym sensie będzie przypominała tą, którą odbywasz u innego specjalisty, np. kardiologa. Fundamentem spotkania będzie wywiad lekarski, który powinien przyjąć formę dialogu. Z pewnością zostaniesz poproszony o podstawowe dane osobowe (ściśle chronione!) oraz odpowiedź na pytanie, z czym się zgłaszasz. Nie martw się – nie musisz planować rozmowy z psychiatrą! Nawet jeśli nie będziesz wiedział, jak opisać swój stan, psychiatra Bydgoszcz pomoże Ci dodatkowymi pytaniami i umiejętnie pokieruje rozmową. Na ścieżkę diagnostyczną wejdziecie ramię w ramię. Pierwsza wizyta to czas poznania. Lekarz może zapytać o to czym się zajmujesz dziś, co wydarzyło się w Twoim dzieciństwie i młodości, o Twoje obecne relacje rodzinne i pracę, a także dotychczasowe leczenie, w szczególności o choroby przewlekle, przebyte urazy i operacje.

Co powinienem zabrać ze sobą?

Pozytywne nastawienie, dawkę dobrego humoru i szczyptę optymizmu – spakuj, co akurat znajdziesz! Nie zapomnij jednak o wynikach badań i konsultacjach, szczególnie od neurologa lub neurochirurga. W razie potrzeby już na pierwszej wizycie psychiatra może zlecić Ci dodatkowe badania (np. krwi), aby wykluczyć somatyczne podłoże Twoich problemów.

Pierwsza wizyta u psychiatry i zwolnienie – czy to możliwe?

Owszem, zwolnienie lekarskie możesz uzyskać już na pierwszej wizycie, jeżeli stan zdrowia uniemożliwia Ci realizację obowiązków zawodowych. Decyzję podejmie lekarz, który kierując się swoją wiedzą i doświadczeniem, określi czas i charakter ewentualnego zwolnienia.

Kiedy odbywa się kolejna wizyta u psychiatry?

Dogodny termin kolejnej wizyty ustalisz wraz z lekarzem. Początkowo konsultacje odbywają się na ogół co kilka tygodni. Po zakończonej diagnostyce i wdrożeniu skutecznej terapii, wizyty kontrolne mają miejsce co kilka miesięcy.

kiedy zaplanować wizytę?

Podsumowanie

Warto wiedzieć, że konsultacja psychiatryczna w MentalExpert odbywa się według ustalonego planu, który umożliwia lekarzowi zebranie wszystkich informacji w sposób rzetelny i komfortowy dla Pacjenta. Jeśli masz jakiekolwiek pytania – zapytaj naszego specjalisty i przy okazji daj sobie pomóc!