Leki przeciwpsychotyczne w ciąży – co powinnaś wiedzieć?

Leki przeciwpsychotyczne w ciąży – co powinnaś wiedzieć?

Ciąża to ważny i przede wszystkim wyjątkowy czas w życiu każdej z kobiet. Perspektywa posiadania potomstwa nie sprawia jednak, że ewentualne problemy przyszłej mamy znikają.  Bywa wręcz odwrotnie. Nagłe, często zaskakujące zmiany, nowe obowiązki i odpowiedzialność za dziecko oraz trudności w odnalezieniu się w roli matki może przyczyniać się do narastania problemów. Uwalniające  w tym czasie w organizmie kobiety hormony również nie pozostają bez wpływu na sytuację. Depresja, a także inne zaburzenia nastroju wymagają leczenia. W tym czasie wzrasta ryzyko wystąpienia lub nasilenia chorób psychicznych. Czy przyszła mama może stosować leki przeciwpsychotyczne? W tym artykule omówimy bezpieczeństwo tych leków w ciąży. Dowiedz się więcej!

Kiedy stosujemy leki przeciwpsychotyczne?

Leki przeciwpsychotyczne nazywamy również lekami neuroleptycznymi. Ich działanie polega na łagodzeniu i eliminowaniu  objawów  psychozy, pobudzenia psychoruchowego, lęków oraz napięcia. Właśnie dzięki temu znalazły swoje zastosowanie w leczeniu chorób takich jak:

Test reklama
  • schizofrenia,
  • choroba afektywna dwubiegunowa,
  • depresja psychotyczna.

Neuroleptyki są równie często wykorzystywane w leczeniu bezsenności czy otępień, ze względu na swoje wyciszające i uspokajające działanie. Co więcej, zaleca się je wielu chorym z tikami nerwowymi. Możemy je także włączyć u pacjentów chorujących na depresję. Stanowią one zazwyczaj alternatywną metodę leczenia, jeśli podstawowe leki nie zdołały opanować objawów choroby.

leki przeciwpsychotyczne w ciązy

Leki przeciwpsychotyczne w ciąży – co wiemy o ich bezpieczeństwie?

W przypadku rozważania zastosowania leków przeciwpsychotycznych w ciąży należy być bardzo ostrożnym. Na ogół odradza się ciężarnym pacjentkom zażywania tych farmaceutyków. Jednak w szczególnych, uzasadnionych okolicznościach, z uwagi na stan psychiczny pacjentki, można zastosować terapię neuroleptykami. W wyborze właściwego preparatu należy kierować się klasyfikacją FDA, która określa ryzyko uszkodzenia płodu w wyniku stosowania danego leku. Wśród szerokiej grupy neuroleptyków możemy znaleźć substancje sklasyfikowane do grupy B (np. klozapina). Oznacza to, że w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach nie wykryto zagrożenia dla ich płodów. To właśnie leki z tej grupy są zazwyczaj przepisywane pacjentkom w ciąży, które ze względu na swój stan zdrowia nie powinny przerywać leczenia przeciwpsychotycznego.

Leki w ciąży – koniecznie zapytaj specjalisty

Planując ciążę zwróć uwagę na stosowane dotąd leczenie. Co to oznacza w praktyce? Mowa tutaj o zgłoszeniu się do specjalisty (Psychiatra Bydgoszcz znajdziesz w MentalExpert), który oceni czy dotychczas używane leki są bezpieczne i nie niosą ryzyka dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu.

kobieta w ciąży