Jak odnaleźć sens życia

Jak odnaleźć sens życia

Niezależnie od okoliczności, pytanie o sens życia może pojawić się tak naprawdę w każdej chwili. Są jednak sytuacje, które mogą cię do tego skłonić i tym samym niejako zmusić do szukania odpowiedzi. Jeśli chcesz odnaleźć sens życia, powinieneś najpierw zastanowić się, czym on dla ciebie jest. Dla każdego bowiem może oznaczać coś zgoła odmiennego.
Najważniejsze jednak, by nie przestawać pytać o to, co stanowi istotę twojego życia oraz w jaki sposób może to stać się dla ciebie siłą napędową, do stawiania czoła codziennym wyzwaniom.

Sens życia – czy co?

Czy jest w twoim życiu coś, co sprawia, że chce ci się żyć? Co każdego dnia pomaga ci podnieść się z łóżka i nie tyle dotrwać do wieczora, co nadać wartości temu, czym masz się zająć? Niezależnie, czy sensem są twoje dzieci, kariera, pomoc innym, czy spędzanie czasu w ulubiony sposób, ważne jest byś był tego świadomym.

Test reklama

Życie samo w sobie jest wartością i już to powinno być wystarczającym powodem, dla którego chcesz jak najpełniej przeżyć kolejny dzień. Nie zawsze jednak jest to łatwe, a trudy codzienności po kawałku tę radość odbierają. Gdy w porę się nie zatrzymasz i nie zadasz sobie pytania, po co żyję i dlaczego, może się okazać, że nawet to, co kiedyś robiłeś z zapałem i radością, wypaliło się i straciło cały swój blask.

Niezależnie od tego, jak bardzo zapracowanym i zajętym człowiekiem jesteś, znajdź czas i zatrzymaj się na chwilę. Wycisz się, weź kilka głębokich oddechów i zadaj sobie pytanie: co sprawia, że chce mi się żyć?

Jak odnaleźć sens życia?

Moje życie nie ma sensu. Jaki to ma sens, gdy nie mam dla kogo żyć? Straciłem wszystko, co miałem. Moja praca nie ma sensu. Moja żona była sensem mojego życia.
To tylko wybrane słowa, jakie padają z ust osób, które znalazły się na życiowym zakręcie. Choć ich życie wciąż trwa, to nie widzą oni sensu, by je kontynuować. Zniknęło coś, na czym je budowali. Ich życiowy dom stracił stabilność, ponieważ zbudowali go na niewłaściwych fundamentach. Na czymś, co pochodziło z zewnątrz i na co nie mieli pełnego wpływu.
Jak w takiej sytuacji na nowo odnaleźć sens życia? Skąd wziąć siłę do postawienia kolejnego kroku w stronę przyszłości?

Mężczyzna podlewa ogród. Jak odnaleźć sens życia

Gdzie szukać sensu życia?

Wiele zależy od tego, czy go zgubiłeś, czy nigdy tak naprawdę nie zastanawiałeś się, co nim jest. Może żyłeś z dnia na dzień, popychany przez splot życiowych zdarzeń i okoliczności, trącany przez rodziców i znajomych w taką, czy inną stronę. Gdy sam nie wiesz, czego chcesz, bardzo łatwo przejąć przekonania i wartości innych, po czym realizować ich pomysły na twoje życie. Ale dobrze wiesz, że nie o to w twoim życiu chodzi.

Dlatego jeśli naprawdę chcesz odnaleźć sens życia, powinieneś zwrócić się do siebie, do swojego wnętrza. Tu znajdują się odpowiedzi na najważniejsze życiowe pytania. Tu również możesz odnaleźć to, co sprawia, że chce ci się coś robić, gdzieś być, dać z siebie więcej, niż musisz, czy powinieneś. To nie musi być nic wielkiego, spektakularnego, zasługującego od razu na wyróżnienie. Ale to musi być twoje, scalone z twoją osobą i spójne z twoją naturą. Coś, co wybierasz bez przymusu i poczucia wewnętrznego obowiązku.

A co jeśli nie uda ci się odnaleźć sensu swojego życia?

Gdy trauma jest bardzo duża, możesz sam sobie nie poradzić. Niezależnie, czy będzie to ktoś z rodziny, czy przyjaciel, warto byś skorzystał z czyjegoś wsparcia. To może też być psycholog lub coach, który w tej trudnej chwili pomoże ci zadać właściwe pytanie. To one bowiem pobudzają umysł do szukania odpowiedzi. A te są nie gdzie indziej, tylko w tobie. Tu jest cała mądrość i moc do wprowadzenia koniecznych zmian i podjęcia niezbędnych decyzji, byś znów chciał żyć.

Do tego czasem jednak potrzeba pomocy. Kogoś, kto albo pomoże ci wstać, albo odkryć powód, dla którego miałbyś to zrobić i powtarzać każdego dnia. Ludzie, pieniądze, dobra materialne lub praca mogą byś wsparciem w twoich codziennych działaniach, ale nie powinny stanowić fundamentu, na którym budujesz swoje życie. Nie powinny być jego sensem, bowiem w chwili ich zniknięcie, tracisz też sens dalszej egzystencji.

Jeśli więc chcesz odnaleźć sens życia i cieszyć się nim każdego dnia, zacznij szukać jeszcze dziś. Zadawaj pytania, słuchaj ludzi, którzy ten sens odnaleźli oraz każdego dnia daj sobie chwilę, którą spędzisz sam na sam ze sobą w ciszy. To czas, kiedy możesz wsłuchać się w swój wewnętrzny głos i szansa na znalezienie odpowiedzi, których szukasz.