Czy wiesz, jak bronić się przed manipulacją w związku?

Czy wiesz, jak bronić się przed manipulacją w związku?

Manipulacja w związku może dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli czujesz, że jesteś manipulowany przez najbliższą ci osobę, nie powinieneś tego ignorować. To nigdy nie jest zdrowe i uznawane jest za jedną z form przemocy. Jak możesz bronić się przed manipulacją w związku? Czy można taką relację uratować przed rozpadem?

Jak bronić się przed manipulacją w związku?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że do obrony masz pełne prawo i nie powinieneś z niego rezygnować. To, że kochasz drugą osobę, nie zmienia faktu, że powinieneś też szanować siebie i dbać o swoje granice. Nikt nie może ich naruszać wbrew twojej woli i wykorzystywać cię do swoich celów. Zanim jednak zdecydujesz się na radykalne posunięcie i zakończenie niezdrowej relacji, sprawdź, jak w inny sposób możesz bronić się przed manipulacją w związku.

Test reklama

Przeczytaj też: Manipulacja w związku – jak ją rozpoznać.


Sprawdź, czy manipulacja jest świadoma

Okazuje się, że nie każdy manipulator jest tego świadomy. Choć w pierwszej chwili trudno to zaakceptować, to nie zawsze działania takie wynikają ze złej woli. Dlatego zwracaj uwagę, kiedy czujesz się manipulowany i powiedz o tym. W tej samej chwili będziesz mógł sprawdzić, jak zareaguje na to druga strona. Otwartość w takiej sytuacji to podstawa. Jeśli uwolnisz się od uprzedzeń i założeń, że bliska ci osoba robi to specjalnie i z premedytacją, zamkniesz się na to, co naprawdę może być przyczyną takiego zachowania.

Pamiętaj, że w związku jesteście sobie równi

Świadomość tego pomoże ci odpierać próby wbijania cię w poczucie winy, co jest częstą praktyką w przypadku manipulacji. Nawet gdy chodzi o emocje i uczucia, każdy człowiek sam odpowiada za to, co w danej chwili czuje. Nie możesz brać na siebie winy za to, że twoja druga połowa ma gorszy dzień, czy czuje się przegrana, czy nagle się zdenerwowała. Masz prawo popełniać błędy, ale nie odpowiadasz za to, jak ktoś na to zareaguje.

Kobieta z filiżanką. Czy wiesz, jak bronić się przed manipulacją w związku?

Stosuj asertywne riposty

Asertywność pomaga chronić siebie i drugą osobę przed negatywnymi emocjami, które zwykle w takich sytuacjach się pojawiają. Dlatego ćwicz się w asertywnej obronie swoich granic i bazując na dotychczasowych rozmowach, ucz się innych, niż za pierwszym razem odpowiedzi. Stawiaj siebie i swoje prawa na pierwszy miejscu. Pamiętaj jednak o szacunku dla drugiej strony i nie daj się tym samym wciągnąć w emocjonalną wojnę. Manipulatorzy są powtarzalni w swoich działaniach, dlatego wykorzystaj to i miej gotowe asertywne riposty.

Nie ratuj związku za wszelką cenę

Nie każda osoba manipulująca drugą chce zrezygnować ze swoich praktyk. Może się okazać, że to silniejsze od niej i nie wyobraża sobie, by mogła zacząć przyznawać się do błędów, czy przestać kłamać, czy koloryzować. A wszystko po to, by ze wszystkiego wychodzić obronną ręką i czuć się choć trochę lepszym. Przemyśl dobrze, czy koszty, jakie ponosisz i krzywda, jakiej doznajesz to nie za duża cena za związek, w którym jesteś. Może czas, by stanąć po swojej stronie i zadbać o swoje prawa.
Gdy twoja druga połowa wykorzystuje twoje słabe strony i nieustannie wbija cię w poczucie winy, masz pełne prawo bronić się przed manipulacją w związku.

Jak jeszcze możesz bronić się przed manipulacją w związku?

Jeśli zawiodły wszelkie próby wpłynięcia na osobę, przez którą czujesz się manipulowany, rozważ skorzystanie z pomocy psychologicznej. Nawet jeśli druga połowa nie zechce uczestniczyć w spotkaniu, wsparcie specjalisty może ci pomóc w podjęciu ważnych decyzji dotyczących przyszłości twojego związku.

Możesz też próbować przekonać swoją drugą połowę do udziału wspólnego udziału w terapii. Dzięki temu będziesz mógł przekonać się, czy tylko tobie zależy na ratowaniu związku, czy jednak nie. Tego rodzaju sytuacje weryfikują intencje, jakie przyświecają osobie, która oficjalnie twierdzi, że bardzo jej na związku zależy. Kiedy jednak przy okazji dodaje, że to nie jej wina, że wam się nie układa, powinno ci to dać do myślenia.