Covidowe Święta – jak przetrwać bez rodziny

Covidowe Święta – jak przetrwać bez rodziny

Samotne święta nie muszą być smutne. Jeśli najbliższe dni spędzisz samotnie z powodu pandemii koronawirusa, podejdź do tematu kreatywnie i skup się na możliwościach. Pomyśl, w jaki sposób możesz połączyć się z bliskim w tych dniach oraz co zrobić, by święta nie straciły na swym uroku, głębi i niepowtarzanym klimacie. Oto kilka podpowiedzi, które mogą stać się dla ciebie inspiracją.

Samotne święta – z konieczności i z wyboru

Podstawą w takiej sytuacji jest na pewno zrozumienie. Trudno się obrażać, że ktoś nie przyjedzie na święta, choć wydawałoby się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Wiele osób boi się zarazić i zachorować. Choć nie są na kwarantannie, ani nikt z domowników, którzy ich zaprosili, to nie ma powodu do negowania takiego wyboru.
Sposób podejścia do zagrożenia związanego z koronawirusem to sprawa indywidualna. Zapraszając bliskich do siebie, dopytaj o ich potrzeby związane z poczuciem bezpieczeństwa. Zrozumienie przyda się również wtedy, gdy ktoś w ostatniej chwili powiadomi o pozostaniu w domu.

Test reklama

Podziel się

Na niektóre elementy świątecznej tradycji, pandemia nie musi mieć wpływu. Co więcej, może być źródłem ciekawych i kreatywnych pomysłów. Mowa o obdarowywaniu się prezentami w te dni.
Prezenty pod choinką to znany zwyczaj pielęgnowany w wielu domach. I choć tym razem grono domowników będzie mniejsze, to pamiętaj też o tych, których w tym roku zabraknie. Wybierz prezent i wyślij, by mogli położyć go pod swoim świątecznym drzewkiem.

Co więcej, paczka może stać się okazją do podzielenia się świątecznymi smakołykami. Domowe wypieki, które mogą przetrwać transport, to wyjątkowy sposób, by nieco złagodzić smutek wywołany nieobecnością przy wigilijnym stole. Taka uczta na odległość też ma swój urok.
Samych prezentów też nie musisz kupować, ale wykonać je własnoręcznie. Zamiast spędzać czas przed telewizorem, przygotuj świąteczną kartkę, stroik czy ozdobne sojowe świece. Coś takiego z pewnością ucieszy twoich bliskich. Tym bardziej, jeśli tym razem będą to dla nich samotne święta.

Skorzystaj z technologii

Żyjemy w czasach, kiedy będąc nawet tysiące kilometrów od siebie, możemy nie tylko siebie usłyszeć, ale i zobaczyć. Choć to nie to samo, co fizyczna obecność, to zawsze więcej, niż zupełna cisza przy stole. Wspólne kolędowanie, opowieści najstarszych członków rodziny i spacer w ulubionej okolicy, to wszystko może pomóc choć na chwilę odsunąć od siebie niepewność i lęk związany z obecną sytuacją na świecie.

Przywołaj radosne wspomnienia

Samotne święta dla osób, które do tej pory spędzały te dni w gronie rodziny, to nigdy nie jest łatwe doświadczenie. Gdy dodatkowo w ostatnim czasie zmarł ktoś z domowników, smutek będzie jeszcze większy. W innej sytuacji wsparcie rodziny, słowa pocieszenia, gesty, przytulenie i trwanie w uścisku, mogłoby ukoić ból i cierpienie. Tym razem trzeba radzić sobie inaczej. Jeśli to ciebie dotyczy ta sytuacja, znajdź w święta czas na wspomnienia. Wyjmij album ze zdjęciami lub wyświetl je na komputerze czy telefonie. I choć z oczu popłyną łzy wzruszenia, to spróbuj wzbudzić w sobie uczucie wdzięczności za to, co było. Za wszystkie wspólnie spędzone święta i to, czym wzajemnie się obdarowaliście.
Przywołaj chwilę radości, miejsca, które odwiedziliście i rozmowy o tym, co ważne i bliskie. Zgoda na smutek i samotność szczególnie w te dni, to fundament, na którym będziesz budować swoje życie w nowym roku.

To, co najważniejsze w tych dniach

Smutek sam w sobie nie musi być czymś złym, jeśli jest etapem na drodze do głębszej refleksji i przemyśleń na temat tego, co w życiu jest naprawdę ważne. Samotne święta pozwalają też zobaczyć to, co być może do tej pory umykało twojej uwadze. Wciągany w przedświąteczny wir przygotowań, być może niejeden raz gubiłeś ich istotę, dając się ponieść emocjom i raniąc najbliższe osoby. Światowa pandemia i związane z nią ograniczenia pokazały, że najważniejszy jest drugi człowiek, jego obecność i wsparcie. Coś, czego nie da się zastąpić suto zastawionym stołem i drogimi prezentami pod choinką.
Zrób wszystko, by w tych jakże innych dniach, dostrzec i skupić się na tym, co najważniejsze. Niech ten czas pomoże ci nie tylko odpocząć, ale też stać się silniejszym człowiekiem.