Jak rozpoznać, że ktoś kłamie? Wydaje się to dość trudne i często takie bywa. Niemniej jednak, możesz się tego nauczyć i uchronić się w ten sposób przed manipulacją i wprowadzaniem w błąd przez innych.
Umysł ludzki, a szczególnie układ limbiczny wspiera wyrażanie prawdy. Tym samym kłamstwo nie jest naturalnym zjawiskiem i zwykle kosztuje wiele wysiłku, by je ukryć. Na szczęście nie każdą reakcję ciała i zachowanie, da się w pełni kontrolować.
Oto kilka podpowiedzi, jak rozpoznać kłamcę.
Kto i dlaczego kłamie?
Okazuje się, że 80% kłamstw to kłamstwa egotystyczne, czyli takie, które krążą wokół naszej samooceny. Kłamiesz, by zrobić na innych dobre wrażenie, albo też by uniknąć odrzucenia, konfliktu i niezręcznej sytuacji. Możesz to robić nieświadomie, niemal odruchowo z obawy przed niekorzystną dla ciebie reakcją otoczenia.
Bywa jednak, że tego rodzaju kłamstwo przeradza się w manipulację. Dzieje się tak w sytuacji, gdy używasz go w celu osiągnięcia konkretnych korzyści. Choćby po to, by dostać pracę. Koloryzując w trakcie mówienia o sobie, możesz tym samym próbować wpłynąć na decyzję drugiej osoby.
Kłamstwo manipulacyjne jest jednym z najczęstszych, z jakim możesz się spotkać w swoim życiu, choć nie najgorszym. Do tych należą kłamstwa destrukcyjne, stosowane przez osoby, które chcą wyrządzić innym krzywdę, nie czerpiąc przy tym żadnych korzyści dla siebie.
Według badań aż 80% kłamstw nie jest wykrywanych i to głównie dlatego, że mało kto chce poznać prawdę. Ta bywa bolesna i wymaga podjęcia pewnych kroków, decyzji, dokonania zmiany. Nie chcemy wszystkiego wiedzieć, bo tak jest łatwiej. Najczęściej jednak kłamiemy mimowolnie, dla własnej wygody, czy komfortu. Choćby wtedy, gdy odmawiamy pomocy w jakiejś sprawie. Zamiast szczerze wyznać, że po prostu nam się nie chce, stwierdzamy, że akurat teraz nie mamy czasu, bo coś pilniejszego czeka na realizację.
Jak rozpoznać, że ktoś kłamie?
Kłamstwo mocno związane jest z emocjami, a te bardzo trudno ukryć. Nasze ciało potrafi je wyrażać na wiele różnych sposobów, a wiele z nich jest po prostu od nas niezależnych i przez to trudno je kontrolować.
Jeśli chcesz rozpoznać kłamcę, przyjrzyj się wyrażanym przez niego emocjom. Śmiech w sytuacji, gdy jest on zestresowany, z pewnością nie będzie wyglądał na szczery.
Gdy wiesz, na co konkretnie zwrócić uwagę, z czasem dużo łatwiej będzie ci wykryć, kiedy jesteś okłamywany.
Język ciała
Zanim zadasz komuś pytanie, na które chcesz znać prawdziwą odpowiedź, poświęć chwilę uwagi na przyjrzenie się jego zachowaniu w trakcie zwykłej rozmowy. Zadawaj pytania neutralne, rozmawiaj na tematy, które pomagają się zrelaksować i wywołują naturalne reakcje u rozmówcy. Tym samym poznasz jego prawdziwe oblicze i to, jak w takiej sytuacji zachowuje się całe jego ciało, od stóp do głowy.
Dopiero wtedy zapytaj o istotne kwestie, co do których druga strona może próbować ukryć prawdę.
Zdradzić ją może wiele mniejszych i większych reakcji ciała, do których należą między innymi:
- zmieniony oddech – może mu towarzyszyć unoszenie klatki piersiowej i ramion,
- kolor skóry i pot – zarówno zaczerwienienie się jak i nadmierna potliwość może oznaczać, że dana osoba kłamie,
- zmiana postawy ciała – różni się od tej, jaką zaobserwowałeś w trakcie rozmowy na inne tematy, ponieważ kłamca może się garbić i chować w ramionach lub nagle odchylić do tyłu, jakby został uderzony,
- przełykanie śliny – głośne i gwałtowne.
Zwróć też uwagę na gestykulację, jak różni się od tej, gdy twój rozmówca nie był spięty. Różnice w zachowaniu doskonale widać na przykładzie dzieci. Jeśli więc jesteś rodzicem, na tym właśnie polu zdobywaj swoją wiedzę i ucz się jak rozpoznać, że ktoś kłamie.
Mikro-ekspresja
To drobne gesty, utrzymywanie kontaktu wzrokowego oraz częstotliwość mrugania. Kłamca zmienia wyraz twarzy na ułamek sekundy, ale jeśli wiesz, na co zwrócić uwagę, możesz to wychwycić. Chodzi o te zmiany, które nie pasują do treści wypowiadanych słów, oraz te, które pojawiają się w reakcji na zadane przez ciebie pytanie.
Gdy chodzi o kontakt wzrokowy, faktycznie kłamcy trudno go utrzymać. Nie zawsze jednak kłamie ten, kto nie patrzy ci w oczy. Robi tak również spora część ludzi z niskim poczuciem pewności siebie i samooceną oraz ci, którzy są nieśmiali, co bywa tego objawem.
Dlatego analizując zachowanie rozmówcy, nieustannie wracaj do jego zachowania bazowego. Kiedy bowiem chwilę wcześniej niezbyt często utrzymywał kontakt wzrokowy, a teraz nagle nie przestaje tego robić, powinno to wzbudzić twoje podejrzenia.
Innym rodzajem mikro-ekspresji jest częstotliwość mrugania. Kłamcy mrugają częściej, w porównaniu do podstawowego zachowania.
Słowa i sposób mówienia
Zastanawiając się, jak rozpoznać, że ktoś kłamie, zwróć również uwagę na długość jego odpowiedzi. Zwłaszcza, gdy normalnie wystarczyłoby krótkie potwierdzenie lub zaprzeczenie. Kłamcę rozpoznasz po zbyt długim wywodzie i tłumaczeniu. Może go też zdradzić zbyt formalny, chłodny styl, podczas gdy zwykle go nie używa.
Na kłamstwo mogą też wskazywać przejęzyczenia, mówienie w trzeciej osoby, czy też powtarzanie zadanego przez ciebie pytania. Jakby kłamca chciał w ten sposób uzyskać nieco czasu na znalezienie sensownej i wiarygodnej odpowiedzi. By się upewnić co do szczerości wypowiedzi lub jej braku, zadawaj dodatkowe pytania, które będą wymagały rozwinięcia tematu i dołożenia kilku dodatkowych wyjaśnień. Tym samym zwiększysz napięcie u rozmówcy, a to, w przypadku kłamcy, nie pozostanie bez wpływ na język jego ciała.