Dziecięce marzenia – czy wiesz jak ich nie zniszczyć?

Dziecięce marzenia – czy wiesz jak ich nie zniszczyć?

Jeśli wiesz, o czym marzą twoje dzieci, masz szansę stać się ich częścią, a to niemały przywilej. Czy jednak dasz radę oddzielić swoje plany i wyobrażenia związane z przyszłością maluchów, od tego, czym naprawdę się interesują? Co zrobić, by z jednej strony, nie zabić marzeń, a z drugiej mądrze wesprzeć dzieci na drodze do ich realizacji?

O czym marzą dzieci?

Czy jako rodzic, wiesz, o czym marzy twoje dziecko? Jeśli nie, ale bardzo chcesz się dowiedzieć, obserwuj je, rozmawiaj, pytaj wprost. Więcej się dowiesz, gdy choć przez chwilę, sam poczujesz się dzieckiem. Wróć do czasów swojego dzieciństwa i zapomnij o tym, co możliwe, a co zupełnie nierealne. Kiedyś ludzie też nie wierzyli, że latanie jest możliwe, więc… przez chwilę, razem z dzieckiem, wierz we wszystko, co podsunie wam wasza wyobraźnia. Kto wie, dokąd was to zaprowadzi i co pomoże odkryć. Dziecięce marzenia bardzo szybko się zmieniają, dlatego warto się postarać, by wśród nich odkryć to, które otrzyma szanse na spełnienie.

Test reklama
Chłopiec i ojciec w maskach supermana - Dziecięce marzenia - czy wiesz jak ich nie zniszczyć

Dlaczego rodzice podcinają dzieciom skrzydła?

Gdy rodzice nie wierzą w dziecięce marzenia, bardziej lub mniej świadomie, zniechęcają je do zrobienia choćby małego kroku w kierunku ich spełnienia. Im bardziej wybujała jest wyobraźnia malucha, z tym większym niedowierzaniem ze strony dorosłych, może się spotkać.
Bywa, że rodzice nie chcą, by ich dziecko szło w kierunku swoim marzeń, bo mają wobec niego inne plany. Próbując zainteresować nimi malucha, zniechęcają go jednocześnie do tego, czym obecnie żyje. Krytykując, ironizując, lekceważąc i udając obojętność wobec małych i dużych sukcesów dziecka na drodze do marzeń, mogą ten cel osiągnąć. Nie znaczy to jednak, że uda im się zrealizować drugą część planu, polegającą na zainteresowaniu nowym celem. A nawet jeśli dziecko zdecyduje się pójść drogą, wskazaną przez dorosłych, nie znaczy, że na niej wytrwa. I co najważniejsze, mało prawdopodobne, że będzie na tej drodze szczęśliwe.

Chłopiec z symbolem temidy - Dziecięce marzenia - czy wiesz jak ich nie zniszczyć

Nie wszystkie dziecięce marzenia się spełniają

Tak naprawdę niewiele z nich, staje się rzeczywistością. Choć dziecięce marzenia nie powinny być lekceważone przez rodziców i innych dorosłych w rodzinie, to z drugiej strony, nie trzeba od razu w pełni angażować się w ich spełnianie. Wiele z nich, to chwilowe dziecięce zachcianki, które stanowią większość tworów wyobraźni. Dlatego wystarczy, jeśli jako rodzic, będziesz się im uważnie przyglądał, okazywał zrozumienie i dawał się wciągać w snute przez dzieci historie. Ale nie inwestuj od razu w te wizje, bo one jeszcze niejeden raz się zmienią. Pomóż im tylko oddzielić te chwilowe, od prawdziwych i rokujących na przyszłość pasji.