Domowe sposoby na dobry sen

Domowe sposoby na dobry sen

Nocny odpoczynek, to bardzo ważny i jednocześnie niedoceniany przez wielu, czas na regenerację całego organizmu. Istotny jest zarówno właściwy czas ułożenia się do snu, jak i ilość przesypianych godzin. Co jednak, gdy nie masz problemu z organizacją czasu na odpoczynek, a po prostu nie możesz usnąć lub twój sen nie przynosi spodziewanego odpoczynku? Oto domowe sposoby na dobry sen, które mogą ci pomóc rozwiązać ten problem.

Wybrane domowe sposoby na dobry sen

By twój organizm mógł w spokoju odpoczywać i regenerować się po całodziennym wysiłku, potrzebuje odpowiednich warunków. 

Test reklama

Ciemne pomieszczenie

Do takich należy dobrze zaciemnione pomieszczenie. Jeśli blisko twoich okien świecą uliczne latarnie, możesz zamontować żaluzje, które nie przepuszczają światła lub zaopatrzyć się w maskę na oczy. 

Cisza

By usnąć, potrzebna jest też cisza. Nie u każdego w domu, panują idealne pod tym względem i nie zawsze sąsiedzi idą spać wtedy, co ty. Wówczas pomocne okażą się stopery douszne. Wygłuszą wszelkie dźwięki i pozwolą bez przeszkód przespać całą noc.

Domowe sposoby na dobry sen - zioła są najlepszym napojem przed snem

Świeże powietrze

Pamiętaj również, by przed spaniem, dobrze wywietrzyć pokój i zadbać o dopływ świeżego powietrza przez całą noc. O ile latem to nie problem, to już zimą może to nie być takie proste. Jeśli twoje okna nie mają możliwości otwierania ich na mikro lub innych opcji, które zapewniają wymianę powietrza w pomieszczeniu, dowiedz się, w jaki sposób to zmienić.

Relaks

W dobie wszechobecnych urządzeń elektronicznych, trudno sobie wyobrazić choćby parę chwil, bez dostępu do nich. Jeśli jednak chcesz odpocząć, wyłącz komputer, tablet czy telefon na godzinę przed snem. Przeznacz ten czas na wybraną formę relaksu, lekturę ulubionej książki, czy posłuchanie wyciszającej muzyki lub medytację na zakończenie dnia. 

Domowe sposoby na dobry sen - relaks z książką

Domowe sposoby na dobry sen – spokój ukryty w naturze

Nie kawa, nie czarna herbata, ale zioła są najlepszym napojem przed snem. Nie tylko pomagają usnąć i spokojnie przespać noc, ale też niosą ze sobą wiele korzyści dla organizmu. Wystarczy, że będziesz je pił regularnie, a z każdym dniem, coraz bardziej czuć będziesz ich pozytywne działanie. Do wyboru masz herbatę z melisy, waleriany, lawendy, magnolii i rumianku.

Czy domowe sposoby na dobry sen, przyniosą ukojenie również tobie? Jedynym sposobem, by się o tym przekonać, będzie ich wypróbowanie. Jeśli okaże się, że mimo ich korzystnego działania, twój sen jest płytki lub masz problemy z zaśnięciem, możliwe, że konieczna będzie konsultacja lekarska.