Kiedy dziecko rezygnuje z uprawiania sportu, przyczyn może być wiele. Różne są też okoliczności, w których dochodzi do próby podjęcia takiej decyzji. Wiele bowiem zależy od tego, jak długo uprawia już sport, czy chodzi do szkoły lub klasy sportowej i czy przy okazji zmieniło się coś w jego zachowaniu.
Niezależnie od tego, jako rodzić powinieneś zrobić wszystko, by pomóc swojemu dziecku w podjęciu świadomej decyzji, a nie opartej na strachu, czy chwilowym spadku motywacji. Co dokładnie możesz zrobić?
Dla dziecka sport to zabawa
A przynajmniej tak powinno być do 10. roku życia. Nie zawsze wiedzą o tym i pamiętają rodzice, którzy przychodzą na rozgrywki swojej pociechy. Za wszelką cenę próbują zaznaczyć swoją obecność i wesprzeć starania młodego zawodnika. Niestety, ale często przynosi to odwrotny skutek. „Klub szalonego rodzica” bo tak nazywana jest ta zbyt aktywna grupa, może zrobić więcej szkody, niż pożytku w karierze sportowej dziecka. Zamiast podziwiać starania malucha, patrzą na niego jak na dorosłego zawodnika, który popełnia więcej błędów, niż powinien.
Trudno się dziwić w takiej sytuacji, że prędzej czy później dziecko rezygnuje z uprawiania sportu. Zbyt duża presja ze strony rodziców, wymagania związane z nienaganną techniką uprawianej dyscypliny i wieczne niezadowolenie z ich strony, działają bardzo demotywująco. Zwróć uwagę na swoje zachowanie podczas treningów lub rozgrywek swojego dziecka. Czy na pewno twoje słowa motywują go do większego wysiłku, czy może pozbawiają go sił?
Dlaczego dziecko rezygnuje z uprawiania sportu?
Wozisz dziecko na treningi, pierzesz stroje sportowe, przeorganizowujesz swój grafik, by zdążyć na zajęcia z pływania, chodzisz na zebrania organizowane przez trenera, wyszukujesz najlepszą szkołę o profilu sportowym w okolicy, aż nagle twoje dziecko oznajmia, że już nie chce. Jeśli chcesz poznać przyczynę, skup się nie tylko na tym, dlaczego twoje dziecko rezygnuje z uprawiania sportu. Cofnij się myślami w czasie i przypomnij sobie, dlaczego w ogóle zaczęło się sportem interesować.
Co sprawia, że dzieci uprawiają sport?
Dzieci przede wszystkim chcą się bawić. I dopóki dorośli tego nie popsują, tak właśnie traktują sport. Jak dobrą zabawę, w której mogą wykorzystać całą energię i spędzić miło czas z rówieśnikami. To nie wyniki są najważniejsze, choć być może tak właśnie jest dla ciebie jako rodzica. Nawet jeśli, to nie psuj zabawy swojemu dziecku, gdy tym razem nie poszło mu najlepiej, albo jego drużyna przegrała kolejny raz z rzędu. Potraktuj to jako dobrą okazję do rozmowy na temat rywalizacji, porażek i tego, co tak naprawdę znaczy być najlepszym.
Przeczytaj też: Co, gdy moje dziecko nie umie przegrywać?
Poza zabawą, sport w dziecięcym wydaniu to robienie tego, co lubią i w czym czują się dobrze. Poprawiając swoje umiejętności, budują też pewność siebie, a kolejne mniejsze i większe sukcesy, tylko je utwierdzają w przekonaniu, że to jest coś, co naprawdę chcą robić. Powtarzalność tylko działa na ich korzyść, co jeszcze bardziej nakręca spiralę motywacji i zapału do uprawiania sportu.
Możliwe powody, dla których dziecko rezygnuje z uprawiania sportu
Każda możliwa przyczyna to pomoc w zrozumienia dziecka. W tym momencie nie liczą się twoje emocje i przekonania, ale to, co czuje, myśli, z czym zmaga się młody sportowiec Sztuką jest dotrzeć do tego, ale warto zrobić wszystko by się udało. Dzięki temu bowiem twoje dziecko nie popełni błędu, którego mogłoby w przyszłości żałować.
Tym, co może odwieźć dziecko, małe czy nastoletnie, od uprawiania sportu, jest:
- presja ze strony rodziców,
- zła relacja z trenerem,
- konflikty w drużynie lub zespole,
- problemy z dorównaniem poziomem umiejętności kolegom i koleżankom,
- chęć robienia czegoś innego,
- zmęczenie,
- zbyt ciężkie treningi,
- presja wyniku,
- brak kompetencji pedagogicznych trenera,
- brak czasu dla przyjaciół i znajomych i ciągłe rezygnowanie ze wspólnych wyjść.
Bywa też tak, że powodem nagłej zmiany decyzji jest jedno zdarzenia. W takiej sytuacji może nie chodzić o rezygnację z uprawiania sportu w ogóle, tylko bycie częścią tej konkretnej grupy sportowej prowadzonej przez trenera, z którym dziecko nie może się porozumieć.
O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?
Jeśli twoje dziecko rezygnuje z uprawiania sportu, a przynajmniej tak oznajmiło, choć nie podjęło jeszcze konkretnych kroków, dajcie sobie czas. Poprzez rozmowę uświadom mu, że decyzja należy do niego. Jednak jeśli nie chce jej żałować, dobrze będzie chwilę odczekać i przyjrzeć się, czy nic się nie zmieni.
Uwolnienie od presji i nacisków, może odblokować coś w dziecku i uświadomić sobie, że nie musi, ale może dalej trenować. Wróćcie też do pierwotnych motywów, dla których dzieci uprawiają sport, czyli do elementu zabawy i ciekawej formy spędzania czasu. Pomóż dziecku spojrzeć na treningi jako na sposób zdobywania nowych umiejętności i dostrzec uczucia, które mu towarzyszą w trakcie osiągania mniejszych lub większych sukcesów sportowych.