Prawidłowy oddech ma ogromne znaczenie dla naszego codziennego optymalnego funkcjonowania. Wpływa na równowagę emocjonalną. Pozwala na uzyskanie kontroli nad stresującą sytuacją. Wygasza lęk. Prowadzi do poczucia wewnętrznego spokoju. Prawidłowy oddech pozwala na życie w równowadze z samym sobą i otaczającym nas światem.
Jak wynika z badań, oddech jest jedną ze skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem. Najkorzystniejsze są techniki głębokiego oddychania przeponowego.
Przepona jest mięśniem znajdującym się między klatką piersiową, a jamą brzuszną. Dzięki zaangażowaniu tego mięśnia oddech staje się łatwiejszy, głębszy i mniej wyczerpujący. Przepona podczas wdechu kurczy się i obniża. Dzięki temu powietrze wdychane przez nos wypełnia kolejno: brzuch, żebra, klatkę piersiową, uruchamia obojczyki. Podczas wydechu, który następuje przez ściągnięte usta przepona ulega rozluźnieniu. Powietrze opuszcza kolejno: obojczyki, klatkę piersiowa, brzuch i miednicę. Przepona odzyskuje pierwotny kształt.
Oddech antystresowy – ćwiczenie
Jak to zrobić? Wyobraź sobie, że masz w brzuchu balon. Przy każdym wdechu twój balon napełnia się powietrzem, a przy wydechu traci stopniowo powietrze – wiotczeje. Wdech i wydech stanowią jeden cykl oddechowy. Nie spiesz się. Balon ma powoli napełniać się i powoli wiotczeć. Wskazane jest, by balon malał w czasie dwukrotnie dłuższym. Aby upewnić się, ze oddychasz przeponą połóż obie ręce na brzuch w okolicy pępka. Gdy poczujesz ruch brzucha w górę przy wdechu i w dół przy wdechu, to znaczy, że opanowałeś zasady prawidłowego oddychania.
Wykorzystuj tę umiejętność na co dzień. Tak zwany „dolnobrzuszny” sposób oddychania – kiedy powietrze przepływa powoli przez drogi oddechowe – jest mniej energochłonny niż oddech płytki i ma działanie relaksujące. Prowadzi do zwiększenia wydajności płuc, obniża tempo oddychania, rozluźnia napięte mięśnie – redukuje stres.
Zachęcamy Cię do ćwiczeń. Przygotowaliśmy dla ciebie specjalną infografikę z jedną z podstawowych praktyk oddechowych. Wypróbuj tę technikę. Obserwuj, jak się czujesz w trakcie ćwiczenia i po wykonaniu zadania. Jak pojawi się uczucie spokoju i zmniejszenie napięcia, włącz to ćwiczenie do swojej codziennej rutyny.
Codzienna praktyka
Uwaga: Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczenia poczujesz zawroty głowy, od razy wróć do normalnego oddychania. Zrób sobie przerwę i po kilku minutach spróbuj ponownie. Skróć cykl do 6 sekund (wdech – 2 sekundy; wydech, 4 sekundy). Twój organizm z czasem przyzwyczai się do oddychania przeponą. Zalecamy praktykowanie oddechu antystresowego raz a nawet dwa razy dziennie.
Zapraszamy też do śledzenia naszego bloga. Wkrótce zapoznamy Was z kolejnymi oddechowymi technikami antystresowymi.
Agnieszka Tybus
MentalExpert