Stresujące sytuacje, mogą się pojawiać bardzo często i każdy radzi sobie z nimi inaczej. Jednych, stres motywuje do jeszcze większego wysiłku i zaangażowania, innych paraliżuje i odbiera siły.

Sam w sobie, stres mobilizuje organizm do poradzenia sobie ze stresorem, czyli sytuacją stresującą i zwykle, nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Jednak zdarza się, że obciążenie jest zbyt duże. Wtedy twoje siły obronne zaczynają topnieć, a równowaga psychiczna, emocjonalna i fizyczna, zostaje zachwiana.

Możesz doświadczyć następujących reakcji na stres:

 • ostra reakcja na stres,
 • zaburzenie stresowe pourazowe
 • zaburzenie adaptacyjne.

Ostra reakcja na stres

To przejściowe zaburzenia adaptacyjne.  Wynikają z trudności w przystosowaniu się do nowej sytuacji, szczególnie gdy  doświadczyłeś traumatycznego przeżycia fizycznego lub psychicznego.

Ostra reakcja na stres, pojawia się niezależnie od tego, czy wcześniej pojawiały się u Ciebie zaburzenia psychiczne, czy też nie. Jest to reakcja krótkotrwała.  Pojawia się bezpośrednio w związku z zaistniałym stresorem.

Ostra reakcja na stres – Przyczyny

Do  przyczyn, wywołujących ostrą reakcję na stres, należą m.in:

 • wypadki komunikacyjne,
 • nagła śmierć lub choroba kogoś bliskiego,
 • bycie świadkiem lub ofiarą przemocy fizycznej, napaści, przestępstwa na tle seksualnym
 • katastrofy,
 • rozpoznanie nieuleczalnej choroby,
 • pożar
 • wojna.

Oznaki wystąpienia ostrej reakcji na stres

Ostra reakcja na stres, pojawia się tuż po, a czasem nawet już w trakcie zdarzenia. Początkowo, możesz być oszołomiony. Masz wrażenie jakbyś na chwilę stracił kontakt z otoczeniem i zdolność rozumienia docierających do Ciebie bodźców. Możesz nie wiedzieć, kim są ludzie obecni na miejscu zdarzenia, co się stało i gdzie jesteś. Możesz być emocjonalnie pobudzony, drażliwy, niespokojny.

Objawy mogą utrzymywać się jeszcze wiele godzin po ustaniu zagrożenia. Mogą zmieniać się w czasie przybierając postać rozpaczy, lęku, słownej agresji lub złości. Twoje ciało w przebiegu traumy również reaguje na stres – rytm Twojego serca oraz oddech są najczęściej przyspieszone, może pojawić się duszność, zwiększona potliwość i zaczerwienienie skóry twarzy.

Zespół stresu pourazowego

Z upływem czasu objawy reakcji stresowej  zmieniają nieco swój charakter. Mogą utrzymywać się w postaci zespołu stresu pourazowego (PTSD). To psychiczna i fizyczna reakcja na zaistniałą traumatyczną sytuację, utrzymująca się przez dłuższy czas i wpływająca na wszystkie obszary życia.

Jej przyczyny są  takie same, jak te, które wywołują ostrą reakcję na stres.

Objawy PTSD

Jeśli masz za sobą traumatyczne przeżycie, jest ono w tobie przez cały czas i wydaje się, że nie masz na to wpływu. Zajmuje ono Twoje myśli, wyobrażenia i sny. Wciąż na nowo przeżywasz stresującą sytuację, która pojawia się w postaci koszmarów sennych i nagłych przebłysków. Masz wówczas wrażenie, że znów jesteś świadkiem tamtych wydarzeń. Wspomnienia mogą też zostać przywołane przez zapachy, dźwięki, a nawet smaki, które kojarzyć Ci się będą z tamtym czasem i miejscem.

W trakcie ponownego przeżywania traumy, twój organizm reagować będzie dokładnie tak samo, a Ty przeżyjesz te same mocje , których doświadczyłeś w czasie realnego zagrożenia.

Stopniowo, w miarę upływu czasu wzorzec unikania „przywołujących wspomnienia” skojarzeń, utrwali się, co może spowodować, że  wycofasz się z życia towarzyskiego, będziesz unikać określonych tematów,  miejsc  czy  sytuacji.  Wszystko po to, by uciec od dręczących Cię obrazów i myśli.

W skrajnych sytuacjach , w przypadku nasilonej reakcji stresowej Twoi bliscy i znajomi, mogą być obiektem ataków i agresji z Twojej strony, choć do tej pory, nigdy Ci się to nie zdarzało.

Zaburzenia adaptacyjne

W sytuacji, gdy stresor nie był na tyle silny, by stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia, możesz doświadczyć różnorodnych objawów wywołujących  dyskomfort psychiczny W rezultacie utrudniających codzienne funkcjonowanie oraz negatywnie odbijających się na Twoim życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym. Mówimy wtedy o zaburzeniu adaptacyjnym.

Przyczyny zaburzeń adaptacyjnych

Tak naprawdę, nie musi wydarzyć się nic strasznego, by pojawiły się zaburzenia adaptacyjne. Mogą do nich doprowadzić sytuacje, z którymi zetknąłeś się już niejeden raz , np. rozstanie z życiowym partnerem, zwolnienie z pracy, mobbing, utrata wartościowych przedmiotów, kradzież, choroba, itp. Do zaburzeń adaptacyjnych prowadzą więc „ stresory społeczne”. Ich nasilenie w stosunku do wcześniej opisanych jest zdecydowanie mniejsze.

Objawy

Każdy może inaczej zareagować na negatywne zmiany w swoim życiu. Są jednak takie objawy, których  doświadcza większość osób, cierpiących na zaburzenia adaptacyjne. Niektóre z nich, mogą przypominać objawy depresji, zaburzeń lękowych lub psychosomatycznych. Oto niektóre z nich:

 • rozdrażnienie,
 • martwienie się,
 • inne, niż dotychczas, zaburzone zachowanie,
 • problemy z zasypianiem i przesypianiem całej nocy,
 • obniżenie nastroju,
 • łatwe wpadanie w gniew,
 • niepokój,
 • lęk,
 • bezradność w sytuacjach, z którymi do tej pory sobie radziłeś.

Leczenie zaburzeń stresowych i adaptacyjnych

Opieką i wsparciem osób z opisanymi powyżej zaburzeniami zajmują się wykwalifikowani specjaliści z zakresu psychiatrii, psycholodzy oraz psychoterapeuci. Jednym z kluczowych aspektów pomocy  osobom dotkniętym zaburzeniami stresowymi jest jak najszybsze wdrożenie psychoterapii. Jeżeli natomiast objawy są nasilone – zastosowanie leczenia farmakologicznego.

Co dalej?

Jeżeli cierpisz z powodu zaburzeń stresowych, gdy pomimo upływu czasu od traumatycznego wydarzenia nadal odczuwasz dyskomfort z nim związany, skontaktuj się z MentalExpert. Zadzwoń pod numer 52 345 71 81 i umów się na wizytę. Wspólnie znajdziemy sposób, by uporać się z traumą, przywrócić Ci równowagę i zapewnić komfort psychiczny.