Diazepam – popularny lek uspokajający

Diazepam – popularny lek uspokajający

Diazepam to lek wydawany wyłącznie na receptę, stosowany w psychiatrii i neurologii. Ta długo działająca benzodiazepina  wykazuje silne działanie przeciwdrgawkowe, uspokajające, nasenne i obniżające napięcie mięśniowe. Kiedy lekarz przepisuje diazepam? Jakie są skutki uboczne jego stosowania?

W jaki sposób działa diazepam?

Analizując samą substancję, należy ją zaliczyć do długo działających pochodnych benzodiazepin, która wiąże się z receptorem benzodiazepinowym. Reperkusją tego połączenia jest pobudzenie komórki, czyli tzw. działanie agonistyczne. Z kolei omawiane receptory są częścią złożonego układu, którego zadaniem jest wiązanie kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Lek powoduje nasilenie zdolności wiązania GABA, wywołując działanie hamujące w ośrodkowym układzie nerwowym. W dużym uproszczeniu można zatem powiedzieć, że diazepam uspokaja nerwy, rozluźnia mięśnie i zmniejsza lęk.

Test reklama

Jakie są wskazania do stosowania diazepamu?

W nawiązaniu do poprzedniego akapitu można wyszczególnić kilka podstawowych zastosowań leku. Przede wszystkim będzie to:

  • Stan padaczkowy oraz pomocniczo w niektórych typach padaczki;
  • Drgawki gorączkowe u dzieci;
  • Doraźne i krótkotrwałe (do 4 tyg.) stany lękowe;
  • Lęk napadowy;
  • Premedykacja do zabiegów (farmakologiczne przygotowanie) a także w okresie pooperacyjnym;
  • Rzucawka ciężarnych, tężec, stany wzmożonego napięcia mięśniowego.

Diazepam - lek na receptę

W jakich preparatach znajduje się diazepam?

Diazepam występuje w postaci tabletek, płynu do połykania lub wlewów doodbytniczych. Może być również podawany w postaci iniekcji. Jako substancję czynną diazepam odnajdziemy w  popularnych na rynku preparatach, m.in.:

  • Relanium,
  • Relsed,
  • Neorelium,
  • Codez.

Diazepam – czego powinienem unikać?

Podczas stosowania diazepamu nie wolno pić alkoholu.  Bezpośrednio po podaniu leku należy wstrzymać się z prowadzeniem pojazdów  i nie obsługiwać urządzeń mechanicznych. Lek ten w określonych wskazaniach bywa stosowany u kobiet w ciąży, wymaga to jednak każdorazowo decyzji lekarza specjalisty oraz  wnikliwej oceny ewentualnego ryzyka. W trakcie konsultacji poinformujmy lekarza o naszych problemach zdrowotnych i stosowaniu innych leków.

Działania niepożądane – na co zwrócić uwagę?

Jak każdy lek, również diazepam może wywołać działania niepożądane. Lek może powodować trudności w skupianiu uwagi i zapamiętywaniu, czasem senność, spowolnienie lub tzw. reakcje  paradoksalne, np. pobudzenie. Z tego powodu lek nie jest zalecany u osób starszych.

Czy diazepam może uzależnić?

Stosowanie niezgodnie z zaleceniami lekarza, w przypadku długoterminowego przyjmowania leku może prowadzić do uzależnienia. Ryzyko wzrasta wraz z dawką. Prawdopodobieństwo uzależnienia i niebezpiecznych reakcji jest znacznie wyższe u osób nadużywających alkoholu.

Diazepam uzależnia

Pamiętaj, że o dawce i częstości stosowania diazepamu decyduje tylko i wyłącznie lekarz!