Leki uspokajające (anksjolityki) to preparaty stosowane w celu przywrócenia równowagi psychicznej. Pacjenci zażywają je, by złagodzić stres i nadmierne napięcie nerwowe. Jakie są rodzaje leków uspokajających? Które farmaceutyki uzyskamy tylko na receptę? Czy ich stosowanie jest bezpieczne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Tabletki uspokajające na receptę – benzodiazepiny
Benzodiazepiny to powszechnie stosowana grupa leków uspokajających, które wykazują szerokie działanie:
- Przeciwlękowe (np. alprazolam) – w doraźnym leczeniu stanów lękowych;
- Uspokajające i nasenne (np. estazolam) – w przypadkach bezsenności;
- Przeciwdrgawkowe (np. diazepam) – pomocniczo w niektórych typach padaczek.
Z uwagi na wzrost tolerancji i związany z tym możliwy spadek skuteczności oraz ryzyko uzależnienia, należy unikać stosowania benzodiazepin w długotrwałym leczeniu.
Benzodiazepiny – działania niepożądane
Benzodiazepiny powinny być szczególnie ostrożnie stosowane u osób w podeszłym wieku, ponieważ mogą zwiększać ryzyko upadków, pogarszać pamięć i znacznie zaburzać funkcje poznawcze. Ciężarne lub kobiety planujące ciąże przyjmując leki z tej grupy powinny pozostawać pod stałą opieką specjalisty, a stosowanie ich wymaga ostrożności i uwzględnienia ewentualnego ryzyka.
Leki uspokajające na receptę: hydroksyzyna
Hydroksyzynę stosuje się jako środek uspokajający w psychiatrii. Hamuje ona niektóre funkcje ośrodkowego układu nerwowego i dodatkowo blokuje działanie histaminy, która uaktywnia się m.in. podczas reakcji alergicznych. Maksymalna dawka w przypadku osób dorosłych na ogół nie przekracza 100 mg. Zawsze zwracaj uwagę na dawkę preparatu (znajdziesz ją na opakowanie syropu i tabletek). Hydroksyzynę w ścisłych wskazaniach można stosować u dzieci.
Leki uspokajające: barbiturany
Barbiturany były stosowane w psychiatrii jako leki nasenne. W małych dawkach powodowały uczucie relaksu, jednak w dużych mogły prowadzić do utraty koordynacji ruchowej i zaburzeń świadomości. Dziś nie są już praktycznie używane.
Leki uspokajające na receptę – możliwe działania niepożądane
W trakcie leczenia mogą pojawić się objawy niepożądane, należą do nich:
- senność,
- spadek ciśnienia tętniczego krwi,
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- nudności,
- zaburzenia pamięci,
- ogólne osłabienie,
- obniżenie libido,
- rekcje skórne np. wysypka, rumień.
O czym pamiętać stosując leki na uspokojenie?
Pamiętaj – tylko lekarz dobierze indywidualną formę leczenia! Pod uwagę weźmie wszystkie inne przyjmowane przez ciebie leki i suplementy, przebyte i współistniejące choroby, a także nasilenie objawów. Jeśli decydujesz się na leki bez recepty – stosuj je zgodnie ze wskazaniami na ulotce. O ile to możliwe zredukuj czynniki stresowe, a najlepiej zasięgnij porady psychoterapeuty, psychologa lub psychiatry.