Zmiana zawodu to spore wyzwanie praktycznie dla każdego. Większe jednak, jeśli okres młodości masz już dawno za sobą i bliżej ci do emerytury, niż do pamiętnej pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób możesz uzyskać pewność, że powinieneś zmienić zawód i że w twoim przypadku to naprawdę dobra decyzja?
Zmiana zawodu – po czym poznasz, że jej potrzebujesz
Im wcześniej zorientujesz się, że obecna praca poza otrzymywaną wypłatą nie tylko nie wnosi nic do twojego życia, ale wręcz je niszczy, tym lepiej. Choć wizja zmiany zawodu może ci się wydawać przerażająca, to niekoniecznie taką pozostanie, gdy dobrze przyjrzysz się przyczynom, które stoją za tym pragnieniem. Oto najczęstsze symptomy świadczące o tym, że potrzebujesz przebranżowienia:
- czujesz, że wypaliłeś się w obecnej pracy, co w praktyce objawia się tym, że niezależnie czym się zajmujesz, jesteś zmęczony, wyczerpany i zobojętniały (ostatecznie może to prowadzić do depresji),
- jedynym powodem, dla którego jeszcze robisz to, co robisz, jest twoja pensja, która nawet, jeśli jest wysoka, już dawno przestała cię motywować do pracy,
- nie angażujesz się w pełni w obowiązki zawodowe i nie cieszy cię to, co robisz każdego dnia,
- masz wewnętrzne przekonanie, że stać cię na więcej i tak naprawdę twój talent się marnuje, a ty przestałeś się rozwijać,
- często myślisz o zmianie zawodu, wyobrażając sobie zupełnie inną ścieżkę kariery,
- masz poczucie, że w kwestii pracy i twojej kariery nic się nie zmieni i jedyne co ci pozostało, to doczekać do emerytury,
- praca przestała być dla ciebie ciekawym tematem do rozmów, a nawet wręcz wstydzisz się o niej opowiadać,
- twój zawód i branża zupełnie odbiegają od twoich rzeczywistych pasji i zainteresowań, które zarzuciłeś na rzecz tego, co uznałeś za bezpieczniejsze pod względem finansowym.
Obecna praca jako trampolina
Zmiana zawodu to nie decyzja, którą podejmuje się z dnia na dzień, przy okazji rzucając obecną pracę. Przeciwnie, potrzebujesz zabezpieczenia finansowego na czas przebranżowienia i zdobycia zarówno odpowiedniej wiedzy, jak i nabycia pewnej praktyki. Jeśli praca na obecnym stanowisku od dawna cię nie interesuje, niekoniecznie musisz odchodzić z firmy. Być może jest w niej coś, co chciałbyś robić, ale brakuje ci kwalifikacji. W takiej sytuacji możesz wykorzystać swoją obecną pracę jako trampolinę do zmiany ścieżki kariery zawodowej. Tym bardziej, jeśli pracujesz w tej firmie wiele lat i nie należysz do najmłodszych pracowników. Masz jednak swoją historię, wyrobioną opinię w oczach przełożonych i bardzo możliwe, że uzyskasz też od nich potrzebne wsparcie.
Zmiana zawodu – skąd brać pewność, że nie jest za późno i że się uda
Niezależnie, czy skończyłeś 40, czy 50 lat i masz za sobą wiele lat w zawodzie, przebranżowienie może jawić się jak skok na główkę do zbiornika wodnego, którego dobrze nie znasz. Dlatego nie powinieneś takiej decyzji podejmować pochopnie i pod wpływem emocji. Musisz przyjrzeć się swoim intencjom i motywom, które niejako pchają cię na te nieznane wody.
Stabilizacja życiowa
Obecnie jesteś w zupełnie innym punkcie, niż młodzi ludzie aplikujący do swojej pierwszej pracy. Jeśli twoja sytuacja materialna jest w miarę stabilna, odchowane dzieci usamodzielniły się i stoją już na własnych życiowych nogach, z pewnością łatwiej ci będzie podjąć decyzję o zmianie zawodu. By się do niej przygotować, znajdź czas na remanent dotychczasowych osiągnięć. Zobaczysz dzięki temu to, co świadczy o twojej stabilizacji. Zwróć uwagę na trudne momenty w swojej dotychczasowej karierze i przypomnij sobie, jak się z nimi uporałeś. To ważne dla twojej pewności siebie i wiary we własne umiejętności.
Pozytywne nastawienie
Z pewnością zastanawiasz się, czy coś może pójść nie tak. Oczywiście, że może, ale wiele zależy od twojego nastawienia. Zawsze znajdą się rodzinni doradcy, którzy przedstawią ci mnóstwo argumentów za tym, byś nic nie zmieniał. Unikaj ich czarnych wizji i słów ostrzeżenia przed porażką. Rozmawiaj natomiast z tymi, którzy naprawdę mogą ci pomóc. Nawet, jeśli mieliby to być obcy ci ludzie. Skorzystaj z pomocy tych, którzy pomogą ci uwierzyć w siebie i w możliwość zmiany. Dzięki nim dostrzeżesz to, co już masz i dotychczasowe doświadczenia przekujesz na swoje atuty.
Pamiętaj, że to twoje życie i jeśli naprawdę chcesz coś zmienić, to może warto pozwolić sobie na odważniejsze decyzje. Jeśli będziesz cierpliwy oraz świadomy swoich słabych i mocnych stron, to jeśli weźmiesz życie w swoje ręce i otworzysz umysł na to, co nowe, masz szansę osiągnąć sukces.
Skorzystaj ze wsparcia
Wiesz już, że należy dobrze dobierać sobie doradców, ale powinieneś też wziąć pod uwagę tych, którzy specjalizują się w pomaganiu stojącym przed trudnymi decyzjami i wyborami. Jeśli:
- czujesz się wypalony zawodowo,
- brak ci pewności siebie,
- mimo zawodowych sukcesów wciąż nie wierzysz w siebie,
- twierdzisz, że nie jesteś wystarczająco dobry,
poproś o pomoc psychologa. To osoba, która przede wszystkim umie słuchać i dostrzegać to, co umyka twojej uwadze. Pomoże ci zbudować mocne fundamenty, na których później oprzesz swoje życiowe decyzje. Również te dotyczące zmiany zawodu, niezależnie od wieku, w jakim jesteś.