Jeśli jako rodzic chcesz wspierać dziecko na zawodach, powinieneś przede wszystkim wyłączyć oczekiwania. To normalne, że się pojawiają, gdy inwestujesz swój czas oraz pieniądze. Nie znaczy to jednak, że powinieneś im ulegać i przejawiać na różne sposoby. Możesz tym tylko zaszkodzić dziecku i skutecznie zniechęcić go do uprawiania sportu.
Rób to, jeśli chcesz wspierać dziecko na zawodach
Zanim wybierzesz się z dzieckiem na zawody, w których ma wziąć udział, pomyśl kto jest w tym czasie najważniejszy. Odsuń na chwilę swoje oczekiwania, wizję zwycięstwa, rodzicielską dumę i chęć zabłyśnięcia przed innymi rodzicami. To wszystko jest mało ważne w tym dniu, a może nawet w trakcie całej przygody twojego dziecka ze sportem. Na zawody jedziesz jako wsparcie, a nie stresor. O czym konkretnie powinieneś pamiętać?
Doceniaj wysiłek i zaangażowanie w treningi
Choć nagrody to coś, czym można się pochwalić, a pierwsze miejsce jest marzeniem wielu sportowców, to nie zawsze właśnie to jest najważniejsze. Pamiętaj, że dla twojego dziecka sport powinien być przede wszystkim zabawą i ulubionym sposobem spędzania czasu wolnego. O wiele ważniejsza jest droga, niż sam cel. Również zawody nie muszą skupiać całej uwagi dziecka na zwycięstwie. Przekierują ją na zaangażowanie w grę i pokazanie wszystkim swoich umiejętności zdobytych na treningach.
Bądź najlepszym kibicem i fanem
Dziś łatwo o rozproszenie nawet w czasie najważniejszego spotkania. Wystarczy, że wyciągniesz telefon i zechcesz sprawdzić pocztę lub przejrzeć portale społecznościowe. Nie tylko możesz przegapić najlepszy moment gry twojego dziecka, ale też je zniechęcić do większego zaangażowania się w rozgrywki. Niezależnie od tego, jak dobrze się bawi na zawodach, wciąż bardzo mu zależy na twoim zdaniu i pełnej obecności. Bądź więc najlepszym kibicem, jakiego ma i jakiego będzie miało w przyszłości.
Okaż zrozumienie niezależnie od wyrażanych przez dziecko emocji
Niezależnie, czy pojawi się radość ze zwycięstwa, czy złość i frustracja po straconej okazji do strzelenia gola lub zdobycia punktu, pozwól na wyrażenie tych emocji. Twoje dziecko niczego nie pragnie tak bardzo, jak nieoceniającego wsparcia. Aktywnie słuchaj tego, co i jak opowiada. Niech wie, że jego uczucia i przeżywane emocje są dla ciebie ważne.
Czego nie powinieneś robić, jeśli naprawdę chcesz wesprzeć dziecko na zawodach
Z tym elementem wsparcia może być trudniej, co nie znaczy, że nie uda ci się, jeśli tylko się postarasz. Niezależnie od własnych myśli, emocji i wizji, pamiętaj kto jest w tym wszystkim najważniejszy.
Nie próbuj zastąpić trenera
Wykrzykiwanie wskazówek i komend w kierunku dziecka, to zły pomysł. Nie jesteś jego trenerem i nie znasz dokładnych założeń taktycznych, które ten przekazał swoim zawodnikom przed zawodami. Jeśli więc chcesz wspierać dziecko na zawodach, pozostań wspierającym rodzicem. Tym bardziej nie krytykuj błędów dziecka w trakcie meczu, czy innych rozgrywek. To wciąż jest dziecko, a nie zawodowy sportowiec. Poza tym, i zawodowcy popełniają błędy. Krzycząc z trybun możesz sprawić, że twoje dziecko poczuje się zdezorientowane i nie będzie wiedziała, czy słuchać ciebie, czy swojego trenera i jego założeń taktycznych.
Nie zdradzaj emocji, które mogą zaszkodzić dziecku
To, że nic nie mówisz, nie znaczy, że nie widać, co przeżywasz i co myślisz. Twoja mina, przewracanie oczami i cała mowa ciała mogą bardziej zdemotywować dziecko, niż twoje słowa. Im bardziej będziesz okazywał niezadowolenie, tym większą presję poczuje twoje dziecko. Gdy na dodatek jego drużyna przegra, może uznać, że jest do niczego, a tego z pewnością byś nie chciał. Przegrane wpisane są we współzawodnictwo i musisz zaakceptować fakt, że nie definiują one twojego dziecka. Poćwicz panowanie nad emocjami na treningach, gdzie gra nie toczy się o dużą stawkę.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Gdy wiesz już trochę na temat tego, jak wspierać dziecko na zawodach, pomyśl o czymś, co może bardziej utkwi twojemu dziecku w pamięci, niż niejedno zwycięstwo. To czas, który z nim spędzasz, choć mógłbyś wybrać pracę lub inne ważne zajęcie.
Aktywność sportowa dziecka powinna kojarzyć mu się z dobrą zabawą. Będzie tak, jeśli i ty będziesz się dobrze bawił. Tym samym oboje rozładujecie napięcia, które zrodziły się w trakcie realizacji trudnych zleceń i zajęć w szkole. Doceń to, że twoje dziecko nie spędza większości czasu przed komputerem, ale nawiązuje dobre relacje w realu i rozmawia bezpośrednio, zamiast korzystać z telefonu komórkowego.
Wspólnie spędzony czas na treningach i zawodach może zapisać się w postaci wspaniałych i niezapomnianych wspomnień, które przywoływać będziecie w trakcie rodzinnych spotkań w przyszłości.