Uwaga. Karierowicz! – jak sobie z nim poradzić?

Uwaga. Karierowicz! – jak sobie z nim poradzić?

Karierowicz to człowiek, który nie zna granic i nie ma hamulców w dążeniu do obranego celu. Tym zaś, jak w każdej karierze zawodowej, jest zaspokojenie trzech podstawowych potrzeb: władzy, pieniędzy i statusu społecznego. Problem w tym, że osoba taka nigdy nie ma dość. Im więcej osiąga, tym bardziej rośnie jej apetyt na więcej. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby do celu dążyła uczciwymi metodami, ale często jest wręcz przeciwnie.
Co zrobić, gdy pracujesz z taką osobą? Jak sobie radzić z nieczystymi zagrywkami karierowicza?

Karierowicz, czy osoba, która robi karierę?

Wbrew pozorom to nie to samo, choć ma wspólny mianownik w postaci kariery zawodowej.
Zarówno karierowicz, jak i osoba pnąca się po szczeblach kariery zawodowej, mogą i zwykle mają podobne cele. Chcą osiągnąć na tym polu sukces i to nie jeden, a całe mnóstwo. To ich nakręca, motywuje i pcha do przodu, pomagając nieustannie wykraczać poza strefę komfortu.
Ich drogi rozchodzą się wówczas, gdy zmieniają się metody ich działania.

Test reklama

Kim jest karierowicz?

Karierowicz to często osoba, która awansowała dzięki znajomościom. Zdarza się, że nie posiada wystarczającego doświadczenia i wiedzy w danej dziedzinie, ale nadrabia pewnością siebie i w wielu sytuacjach to wystarczy. W innych korzysta z pomocy doradców, zastępców i asystentów.

Może się jednak zdarzyć, że to jeden z twoich współpracowników, który na równi z tobą zaczyna start do awansu i lepiej płatnego stanowiska. Nie chce jednak czekać w nieskończoność i wykorzystuje każdą okazję, by wspiąć się nieco wyżej. Niestety, nie gra przy tym uczciwie i tu musisz uważać. Potrafi kłamać prosto w oczy, udając niewinnego, a całą odpowiedzialność zrzucić na ciebie. Lubi też wykorzystywać i przywłaszczać sobie to, co wcześniej wypracowali inni.
Robi wokół siebie dużo szumu i chce być zauważony przez osoby decyzyjne. Nie interesują go zasady moralne, ani koleżeńska współpraca. Jeśli zadaje się z tobą to głównie po to, by wykorzystać cię do swoich celów. Jesteś dla niego albo rywalem, albo frajerem.

Osoba robiąca karierę

W przypadku osoby, która robi karierę, ale opiera ją na samodoskonaleniu, planując każdy kolejny krok, w swoich działaniach liczy się z innymi pracownikami. Ceni ich jako ludzi i chętnie korzysta z ich pomocy oraz cennych rad. Ma mocny kręgosłup moralny, który pomaga jej podejmować właściwe decyzje i dokonywać uczciwych wyborów. Nie bazuje na cudzej krzywdzie i nie wykorzystuje słabości rywali. W przeciwieństwie do karierowicza, jest osobą honorową i nie dąży do celu za wszelką cenę.

Kobieta i mężczyzna dyskutują w pracy. Uwaga. Karierowicz! - jak sobie z nim poradzić?

Karierowicz – jak sobie z nim radzić

Trzymaj się od niego z daleka i unikaj, jeśli tylko masz taką możliwość. To pierwsza i najważniejsza rada, z jakiej powinieneś skorzystać. Co jednak, jeśli jesteś na karierowicza skazany, może nawet jest on twoim najbliższym współpracownikiem lub po prostu pracujecie w jednej firmie?

Nie tłumacz się

Karierowicz będzie kopał dołki pod tobą i działał za twoim plecami na twoją niekorzyść. Gdy otrzymasz do realizacji projekt, na który on miał ochotę, zrobi wszystko, by nie dopuścić do jego realizacji. Z drugiej strony może chcieć przejąć go i w tym celu będzie kreował siebie na większego i bardziej doświadczonego specjalistę. Dlatego każdą rozmowę opieraj na konkretach i bądź świadom każdego szczegółu realizowanego projektu. Przyda ci się świadomość swoich mocnych stron, umiejętności, wiedzy i zdobytego dotychczas doświadczenia. Pamiętaj, że nie dostałbyś od przełożonego projektu, gdyby nie uznał on, że to ty zrealizujesz go najlepiej. Dlatego w razie próby podważenia sensowności twoich działań przez karierowicza, nie tłumacz się.

Trzymaj emocje na wodzy

Karierowicz tylko czeka, by wyprowadzić cię z równowagi i skompromitować w oczach innych pracowników oraz przełożonego. Nie wierz w to, co mówi i co dotyczy zarówno twojego projektu, jak i zdania, jakie rzekomo na jego temat mają inni. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, tak i tu mniej znaczy więcej. Szanuj czas i słowa, by nie powiedzieć czegoś, czego będziesz żałować. Poza tym, nie daj się zniechęcić do realizacji projektu, bo karierowicz tylko czeka, by go przejąć a z ciebie zrobić tego, któremu znów coś nie wyszło.

Sprawdzaj

Karierowicz może mówić to, co służy jego celowi, więc jeśli tylko coś wzbudzi twoje wątpliwości, sprawdzaj go. Cytując, domagaj się potwierdzenia wcześniej wypowiedzianych słów. Jeśli będzie taka potrzeba, doprowadź do konfrontacji z przełożonym, do którego karierowicz się odniósł. Przy czym nie daj się wciągać w puste dyskusje, na które on czeka. Skup się na pracy i celu, który masz do zrealizowania. Jeśli twój przełożony zechce odebrać ci projekt lub podważyć twoje metody i tok myślenia, zrobi to osobiście.

To tylko niektóre podpowiedzi i sugestie, które możesz wykorzystać w konfrontacji z osobą, która bez względu na wszystko dąży do wyznaczonego celu. Twoja pewność siebie i swoich atutów to najlepsza broń i tarcza jednocześnie. Gdy wiesz, że nie musisz nikomu nic tłumaczyć ani przekonywać do swoich racji, nie musisz się obawiać tych, którzy w nieuczciwy i niemoralny sposób, próbują osiągnąć cel.