Szacunek do siebie – na czym polega

Szacunek do siebie – na czym polega

O szanowaniu innych słyszymy już od wczesnych lat dzieciństwa. Jako dziecko miałeś szanować rodziców, dziadków, krewnych, nauczycieli, księdza i inne osoby, które według twoich rodziców szacunkiem powinny być obdarzane.
I wszystko byłoby dobrze, gdyby zasada ta działała też w drugą stronę, a niestety rzadko tak bywa. Swoim brakiem szacunku do ciebie jako dziecka, rodzice bardziej lub mniej świadomie zaburzyli twój szacunek do siebie. Jeśli więc dziś, będąc człowiekiem dorosłym, wciąż masz z tym problem, pomyśl o odzyskaniu szacunku do siebie. Każdy dzień wart jest twoich starań o to.

Szacunek do siebie – co oznacza w praktyce

Niezależnie od wyznania, statusu społecznego, rasy i orientacji, każdy człowiek zasługuje na szacunek. Dlaczego więc nie szanujemy siebie? Czemu wykluczamy siebie z tego grona osób, które szacunku są warte?
Jak już wiesz, wiele zależy od tego, jak wyglądało twoje dzieciństwo, ale nie możesz też nieustannie obwiniać rodziców za całe zło, którego doświadczasz jako osoba dorosła. W każdej chwili możesz zacząć podejmować inne decyzje i wybierać to, co jest dla ciebie dobre.

Test reklama

Jeśli jednak chcesz zacząć szanować siebie, musisz wiedzieć, czym ów szacunek jest. W innym przypadku możesz powielać poglądy swoich rodziców i osób, które tego szacunku od ciebie wymagały i wciąż wymagają.

Szacunek do siebie ma wiele wspólnego z szacunkiem do innych. Ten drugi oznacza rodzaj zachowania, jaki przejawiasz wobec osób uznanych za ważne, wartościowe i godne zaufania.

Kim dla siebie jesteś?

Pojęcie szacunku do siebie mocno wiąże się z poczuciem wartości, samooceną i miłością do siebie. Nie będzie szacunku tam, gdzie jest ciągła samokrytyka, niezadowolenie z siebie i swojego życia, czy odrzucenie własnego wyglądu oraz ciała. To wszystko przeczy uznaniu siebie za kogoś ważnego, wartościowego i godnego zaufania.
Dlatego pierwszym krokiem, który powinieneś postawić, jeśli chcesz odzyskać szacunek do siebie jest przyjrzenie się relacji ze sobą samym. Zobacz:

  • jak dbasz o swoje potrzeby, rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny?
  • czy uznajesz granice swojej przestrzeni życiowej, sfery prywatnej, osobistych dóbr oraz suwerenności własnego ciała i ich bronisz?
  • co myślisz o sobie, swoim wyglądzie, życiu i działaniach?
  • jak traktujesz siebie w relacjach z innymi?

To tylko niektóre pytania, które mogą być początkiem wnikliwszej analizy i samopoznania. Aby móc siebie szanować, musisz najpierw wiedzieć, kim jesteś.

Pozwól sobie być taki, jaki jesteś i otwórz się na zmiany

W miarę poznawania siebie i uświadamiania sobie, jak naprawdę wygląda twoja relacja ze sobą samym, stawiaj kolejne małe kroki. Rób to, co składa się na szacunek do siebie i wyrabiaj kolejne nawyki. W tym celu możesz:

  • przeznaczać każdego dnia czas tylko dla siebie i to, co sprawia ci przyjemność,
  • wsłuchiwać się w swoje prawdziwe uczucia, potrzeby i pragnienia,
  • dbać o swój odpoczynek,
  • zmniejszać ilość obowiązków, jeśli do tej pory brałeś ich na siebie zbyt dużo,
  • dać sobie czas, by nic nie robić, tylko po prostu być,
  • zwolnić nieco i ograniczyć codzienny pośpiech,
  • bardziej dbać o potrzeby swojego ciała,
  • doceniać małe sukcesy.

Gdy przestaniesz się dręczyć na wielu płaszczyznach życia i zaczniesz traktować siebie jak człowieka, który ma prawo do bycia niedoskonałym, zaczną pojawiać się zmiany. Otwórz się na nie i obserwuj, czy zmienia się twoje postrzeganie siebie. Gdy uda ci się zrozumieć, że twój cień też pełni ważną rolę i nie należy go odrzucać, przestaniesz tak bardzo skupiać na nim swoją uwagę. To zaś pomoże ci przekierować ją na to, co świadczy, że jesteś w pełni wartościowym człowiekiem. Takim, który zasługuje na szacunek swój i innych ludzi.


Przeczytaj też: Jak uwierzyć w siebie i zacząć korzystać z pełni swoich możliwości?


Co jeszcze możesz robić, by budować szacunek do siebie?

Bądź ze sobą szczery i prawdziwy w myśleniu o sobie. Za każdym razem, gdy w twojej głowie pojawi się krytyczna myśl, nie ufaj jej bez zastanowienia. Nie ma idealnych ludzi, dlatego ty również nie porównuj siebie przy każdej okazji do wymyślonej, nieskazitelnej wersji siebie. Pozwól sobie na popełnianie błędów, ale ich nie lekceważ. Zamiast jednak wbijać się w poczucie winy…

…weź odpowiedzialność za całe swoje życie.

Przeszłości nie możesz zmienić, ale możesz tworzyć lepszą przyszłość, która swój początek ma w chwili obecnej. Naprawiaj to, co się da i wykorzystuj lekcje z przeszłości. To twoja skarbnica wiedzy, co robić, a czego unikać. Każda zmiana zaczyna się od zgody na to, co już się stało i co składa się na twoje obecne życie. Gdy przestaniesz szukać winnych twojego braku szacunku do siebie, masz szansę odzyskać go na nowo. A wszystkie najmniejsze sukcesy doceniaj i coraz bardziej…

…ufaj sobie.

Osoba godna szacunku jest też godna zaufania. Zaczynając od małych wyborów i podejmowanych samodzielnie decyzji, buduj zaufanie do siebie, swoich umiejętności, wiedzy, doświadczenia i mądrości. Zacznij od drobnych spraw, które nie będą budzić w tobie dużego lęku i napięcia. Dzięki temu nie zniechęcisz się już na samym początku.

Szacunek do siebie to coś, co powinno być czymś naturalnym w twoim życiu. Jeśli wciąż nie jest, teraz wiesz już co nieco, jak ten szacunek zbudować i uzdrowić relację ze sobą samym. Gdybyś jednak potrzebował wsparcia, zawsze możesz skorzystać z pomocy przewodnika w osobie psychologa. Szczególnie na początku pomoże ci on poznawać siebie i mierzyć się z prawdą o sobie, którą zaczniesz stopniowo odkrywać. Ta zaś nie zawsze jest łatwa do przyjęcia, dlatego warto mieć w tym czasie wsparcie w postaci kogoś, kto wie, jak ci pomóc.