Przygotowanie mentalne w sporcie – czy jest niezbędne?

Przygotowanie mentalne w sporcie – czy jest niezbędne?

Przygotowanie mentalne w sporcie, choć bywa zaniedbywane, jest jednym z kluczowych elementów dobrego przygotowania do zawodów. Niezależnie, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, czy uprawiasz go zawodowo, w twoim treningu nie może zabraknąć przygotowania mentalnego. Dlaczego to takie ważne?

4 filary treningu sportowego

Jeśli zamierzasz osiągać sukcesy w sporcie, musisz od początku budować swoją przygodę z wybraną dyscypliną na solidnych filarach. Niezależnie od czasu, miejsca, w którym odbywają się zawody, pogody, okoliczności zewnętrznych i nastawienia kibiców, ty musisz być w jak najlepszej formie. I to nie tylko fizycznej, ale również psychicznej i emocjonalnej. Jeśli chcesz wygrywać, powinieneś mieć oparcie nie tylko w sile i kondycji swoje ciała, ale też, a może przede wszystkim umysłu.
Dlatego nie możesz lekceważyć żadnego z czterech filarów przygotowania sportowego. Powinieneś na 100% zaangażować się w trening:

Test reklama
  1. techniczny,
  2. taktyczny,
  3. motoryczny,
  4. mentalny.

Stabilność każdego z twoich występów zależy na równi od twojego podejścia do każdego z nich. Inaczej to, co budować będziesz w pocie czoła, w chwili kryzysu i niespodziewanych problemów, runie jak domek z kart.

Rywalizacja na optymalnym poziomie

Zarówno przygotowanie motoryczne i techniczne, jak taktyczne i mentalne mają na celu tak przygotować każdego zawodnika, by zawsze mógł występować na optymalnym poziomie. Nie od dziś wiadomo, że wielu sportowców nie radzi sobie z głową. I nie chodzi tu o problemy natury psychicznej w postaci chorób umysłowych, ale o sposób myślenia i kontrolowania emocji. To one mają ogromny, czasem decydujący wpływ na ostateczne wyniki rywalizacji.

W sytuacji, gdy drużna przegrywa kolejnego seta, albo do końca meczu pozostało kilkanaście minut, a wynik jest niekorzystny, bardzo ważne jest mentalne nastawienie każdego sportowca. Umiejętność poradzenia sobie z ogromną presją, stresem i oczekiwaniami nierzadko milionów ludzi, to coś, czego nie można zaniedbać.
A tak niestety bywa, że przygotowanie mentalne w sporcie odsuwane jest na sam koniec, a nierzadko trenerzy zupełnie z niego rezygnują. Tym samym zwiększają ryzyko destabilizacji całej drużyny i kładą na szali jej sukcesy. Do walki o medal czy pierwsze miejsce gotowe musi być nie tylko ciało, ale też umysł.

Przygotowanie mentalne w sporcie – kiedy powinieneś je rozpocząć

Mając na uwadze to, co wcześniej zostało tu napisane, odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Jeśli chcesz odnosić sukcesy, przygotowanie mentalne musisz zacząć razem z treningiem motorycznym, technicznym i taktycznym. Zbudujesz w ten sposób siłę fizyczną i psychiczną, która rosnąć będzie w miarę upływu czasu i uczestnictwa w kolejnych zawodach. Nie jesteś w stanie z dnia na dzień zmienić swojego myślenia o sobie i kluczowych przekonań, którymi kierowałeś się w dotychczasowym życiu. To wszystko wymaga czasu i pracy na poziomie umysłu.

To, że przygotowanie mentalne w sporcie pomaga radzić sobie ze stresem przed startem w zawodach, czy z porażką, nie znaczy, że powinno się go stosować dopiero, gdy coś pójdzie nie tak. Wręcz przeciwnie. Idealnym czasem jest ten, w którym odnosisz sukcesy i jesteś na fali zwycięstw. Wzmacniając emocje, które ci wówczas towarzyszą i budując na nich jeszcze większą pewność siebie i nowe, wspierające przekonania, poradzisz sobie, gdy pojawi się kryzys, kontuzja, czy gorszy sezon w karierze.

Sportowiec u psychologa. Przygotowanie mentalne w sporcie

Jakie korzyści niesie ze sobą przygotowanie mentalne w sporcie?

Im dłużej będziesz z niego korzystał, tym większych korzyści doświadczysz. Na początku swojej drogi sportowej warto korzystać z pomocy psychologa sportu. Dzięki stosowanym przez niego odpowiednim metodom, technikom, rozmowom i prowadzeniu, nauczysz się, jak radzić sobie w różnych, czasem trudnych do przewidzenia sytuacjach. Nawet po wielu latach czynnej działalności sportowej, nie lekceważ tej pomocy, która nierzadko może się okazać kluczowa dla twojej kariery zawodnika.
Oto najczęstsze korzyści, jakie odnoszą ci, którzy dbają o ten ważny filar przygotowania sportowego. Trening mentalny

  • pomaga:
    • odnaleźć te strategie podczas rywalizacji, które sprawdzą się w twoim przypadku,
    • odkryć sabotujące przekonania i zmienić je na wspierające,
    • poznać i korzystać z mentalnych technik pracy nad sobą zarówno w sporcie, jak i życiu prywatnym,
    • poprawić koncentrację uwagi,
    • zwiększyć możliwości percepcyjne,
    • kontrolować emocje,
    • wypracować optymistyczną postawę życiową,
  • uczy, jak:
    • rozwinąć precyzję ruchów,
    • wydatkować energię,
    • efektywnie i szybko odpoczywać,
    • relaksować się przed startem w zawodach lub przed meczem,
    • zmniejszyć lęk przed porażką, czy współzawodnictwem,
  • rozwija:
    • umiejętność wyznaczania celów i dążenia do nich,
    • pewność siebie,
    • poczucie skuteczności,
  • zwiększa poziom motywacji.

Widząc tyle korzyści, trudno odmówić racji tym, którzy twierdzą, że przygotowanie mentalne w sporcie jest tak samo ważne, jak pozostałe rodzaje treningów.