Lęk przed przyszłością — z czego może wynikać

Lęk przed przyszłością — z czego może wynikać

Lęk przed przyszłością towarzyszy większości ludzi niemal na każdym etapie ich życia. Dziecko może bać się pierwszych dni w szkole, a młodzi tego, co wydarzy się po jej zakończeniu i czy uda im się dostać na wymarzone studia. Dorośli też mają swoje strachy związane z przyszłością i trudno tak naprawdę stwierdzić, kiedy ten lęk jest największy.
Jeśli jest umiarkowany, możesz go uznać za coś normalnego i powszechnego, czym nie warto się przejmować. Co innego, gdy zaczyna się nasilać i zaburzać twoje codzienne funkcjonowanie oraz konstruktywne myślenie o przyszłości. Czego dokładnie się boimy, gdy myślimy o przyszłości i z czego tego obawy mogą wynikać?

Czego możesz się bać, gdy myślisz o przyszłości?

Strach przed realnym zagrożeniem to naturalna reakcja organizmu, która towarzyszy ludzkości od samego początku istnienia na ziemi. To on ratuje życie w sytuacjach ekstremalnych i trudnych do przewidzenia. Reakcja „walcz albo uciekaj” znana jest każdemu. Problem w tym, że coraz częściej boimy się czegoś, czego nie ma i bardzo możliwe, że nigdy się nie pojawi oraz nie wydarzy. Czego dokładnie boisz się, gdy myślisz o przyszłości?

Test reklama

W zależności od wieku twoje lęki mogą się różnić od tych, które przeżywają inni. Niemniej jednak są wśród nich takie, których może doświadczyć każdy. Gdy myślisz o swojej bliższej lub dalszej przyszłości, możesz się bać:

  • przemijania,
  • śmierci,
  • bezrobocia,
  • utraty dachu nad głową,
  • bankructwa,
  • choroby,
  • zmarnowania życia,
  • samotności,
  • braku zmiany na lepsze,
  • porażki.

Lęk przed przyszłością może przybierać wiele form i dotyczyć niemal każdej dziedziny życia. Jeśli jednak jest na tyle silny, że niemal cię paraliżuje i nie pozwala twórczo myśleć o tym, co przed tobą, nie powinieneś go lekceważyć.

Jak na pewno wiesz, twoja przyszłość w dużej mierze zależy od tego, co robisz teraz ze sobą i swoim życiem. Na przyszłość mają wpływ twoje wybory i decyzje, które podejmujesz w teraźniejszości. Jeśli będą oparte na strachu, możesz popełnić wiele błędów i tym samym przyczynić się do urzeczywistnienia czarnych scenariuszy, które w tej chwili produkuje twój mózg. Warto w takiej sytuacji zastanowić się, co sprawia, że tak bardzo się boisz, gdy tymczasem twoi znajomi i bliscy z ufnością myślą o tym, co przed nimi.

Lęk przed przyszłością — co może się za nim kryć

Strach przed przyszłością może przybrać formę zaburzenia lękowego i tym samym kwalifikuje się do terapii. Jeśli czujesz, że wypełnione lękiem myślenie o przyszłości zajmuje większość twojego czasu, zacznij szukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Możesz to zrobić samodzielnie, a kiedy nie przyniesie to żadnych rozwiązań, zwróć się po pomoc do psychologa.

Z lękiem przed przyszłością może być związana:

Niska samoocena i brak wiary w siebie

Możesz bać się przyszłości, bo nie wierzysz, że sobie poradzisz z tym, co może się w niej pojawić. Niska samoocena i przekonanie, że jesteś niewystarczająco dobry, by zmierzyć się z nieznanym, mogą pochodzić zarówno od twoich rodziców, jak i rówieśników. Możesz je też stworzyć sam na podstawie dotychczasowego doświadczenia. Im więcej razy nie poradziłeś sobie z czymś trudnym tak, jak tego oczekiwałeś, tym mocniejsze możesz mieć lęki, że tak samo stanie się w przyszłości. Każda kolejna porażka tylko cię w tym utwierdza i rośnie lęk przed przyszłością. Z obawy przed kolejnym niepowodzeniem, coraz rzadziej podejmujesz wyzwania i tym samym godzisz się na swoje status quo.

Młoda kobieta na drodze patrzy przed siebie. Lęk przed przyszłością — z czego może wynikać

Lęk przez zmianami

Życie to ciągła zmiana. Jeśli się z tym nie pogodzisz i nie zaakceptujesz, trudno ci będzie ruszyć z miejsca. Niemal wszystko może budzić w tobie lęk. Zmiana pracy, nowa szkoła, przeprowadzka do innego miasta, awans w pracy, polityka rządu czy zmiany klimatu. Pewnym wydaje się tylko to, nad czym masz kontrolę. A że jest tego niewiele, to z powodu lęku przed zmianami coraz uboższe w przeżycia i wydarzenia staje się twoje codzienne życie.
Przyszłość może być pełna zmian albo i nie. Lęk przed zmianami może wynikać z niewiary w siebie i w to, że niezależnie co wydarzy się w twoim życiu, ty sobie poradzisz. W zmiany zawsze wkalkulowane jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak i że z czymś możesz sobie nie poradzić. Na szczęście zawsze możesz spróbować ponownie lub poprosić o pomoc innych.

Traumy z przeszłości

Im więcej poniosłeś w życiu porażek i nie poradziłeś sobie z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą codzienność, tym mocniejszy może wytworzyć się w twoim umyśle lęk przed przyszłością. Bazując na dotychczasowym doświadczeniu, mózg będzie generował scenariusze pełne tego, czym wypełnione było twoje dotychczasowe życie. Dopóki nie spojrzysz na to wszystko jak na życiowe lekcje, z których możesz czerpać ogromną mądrość i wykorzystywać ją w celu uniknięcia tych samych błędów, dopóty lęk będzie kierował twoimi wyborami i decyzjami.

Lęk przed przyszłością w różnym stopniu towarzyszy na co dzień większości ludzi. Zwłaszcza teraz, gdy sytuacja związana z pandemią koronawirusa wciąż jest niepewna i nikt nie potrafi przewidzieć, kiedy i czy w ogóle będziemy mogli żyć, jak dawniej. Dlatego tym bardziej powinieneś przyjrzeć się swoim obawom i zmierzyć się z nimi. W pojedynkę lub z pomocą psychologa.