Podsumowanie mijającego roku zwykle nie wygląda najlepiej, dlatego wiele osób z ogromnym zapałem rozpoczyna nowy z co najmniej kilkoma postanowieniami. Na pewno chcą oni więcej się starać, nie marnować czasu na niepraktyczne zajęcia, wcześniej wstawać, pracować dłużej i wydajniej, ćwiczyć itd. Mało kto postanawia bardziej zadbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Może dlatego, że nie wiedzą, jak odpoczywać, by naprawdę czuć się wypoczętym, a nie znudzonym.
Oto kilka podpowiedzi, które mogą to zmienić, jeśli i ty masz problem z regeneracją i naładowaniem akumulatorów życiowej energii.
Dlaczego nie odpoczywasz, gdy nie pracujesz?
Okazuje się, że problemem nie jest sam brak czasu na odpoczynek, a nawet jego forma, ale to, co masz w głowie. To ona może skutecznie blokować rozluźnienie i regenerację psychiczną, emocjonalną i fizyczną. Jeśli w ciągu roku pracujesz na pełnych obrotach, bardzo trudno w jednej chwili przestać myśleć o pracy. Choć twoje ciało próbuje rozluźnić się na plaży, to w głowie wciąż kłębią się myśli o niedokończonych projektach, zaplanowanych na kolejną część roku zadaniach i wszystkim, co na co dzień zaprząta twoją uwagę. Musisz pogodzić się z tym, że nie ma wyłącznika tego rodzaju strumienia myśli. Potrzebujesz czasu, by przestawić się na tryb urlopowy, dlatego nie łudź się, że kilka dni w ciepłych krajach pozwoli ci uzupełnić energię i zregenerować ciało.
Nie znaczy to jednak, że skoro i tak myślisz o pracy, to może lepiej odpuścić sobie urlop i na wyjazd zabrać to, co pomoże ci pracować zdalnie. Choć w pierwszej chwili wydaje się, że pomysł połączenia przyjemnego z pożytecznym, choć trochę pozwoli odetchnąć twojej psychice i ciału, to nie rób tego. Daj sobie czas i pozwól na stopniowe wejście w tryb relaksu i odpoczynku. Jak możesz sobie pomóc, by przyspieszyć ten proces przejścia?
Jak odpoczywać, by naprawdę wypocząć
Gdy w ciągu roku jesteś nieustannie zajęty i w niedoczasie, możesz liczyć na to, że dwutygodniowy urlop załatwi sprawę twojego odpoczynku i pozwoli ci dalej działać na pełnych obrotach. Pracujesz więc całymi dniami, zarywając noce i weekendy, co nie wpływa dobrze zarówno na twoje ciało, jak i umysł. Wciąż jednak masz w głowie plany urlopowe i skrupulatnie odliczasz dni do wyjazdu w ulubione miejsce. Może się jednak okazać, że te 10 dni (po odjęciu czasu na przyjazd i powrót) to za mało, a ty wciąż czujesz się zmęczony i bez spodziewanego zapału do podjęcia kolejnych wyzwań. Jak możesz tego uniknąć?
Dbaj o codzienny odpoczynek
Nie musi być długi, ale ważne, by był regularny i zaplanowany, a nie przypadkowy i chaotyczny. Jeśli pracujesz przy komputerze, odpoczywaj z dala od niego. Wybierz krótki spacer lub rozmowę ze współpracownikami. Możesz też znaleźć miejsce, gdzie z pomocą słuchawek i telefonu posłuchasz swojej ulubionej muzyki. Pamiętaj, że nawet najlepszego konia wyścigowego można stracić, gdy nie da mu się czasu na odpoczynek i regenerację.
Wsłuchuj się w potrzeby swojego ciała i umysłu
Wybieraj takie formy odpoczynku, które najlepiej pozwalają ci się zrelaksować. Nie idź za modą czy przykładem znajomych, ale dawaj swojemu ciału i umysłowi to, co pomaga mu w regeneracji. W tym przypadku trudno mówić o lepszych i gorszych sposobach na odpoczynek. Jeśli jednak wciąż nie wiesz, jak odpoczywać, by wypocząć, jak najszybciej znajdź na to swój sposób. Taki, który dopasowany jest do twoich potrzeb, stanu zdrowia, kondycji i osobistych upodobań, gdy chodzi o ulubiony sposób spędzania czasu.
Wykorzystuj techniki relaksacyjne
Choć samo określenie „techniki relaksacyjne” może zniechęcić cię do poszukiwań, to nie daj się i przynajmniej spróbuj. W rzeczywistości to nic trudnego, a może przynieść niespodziewane efekty dla twojego ciała i umysłu. Mniejszy stres, napięcie nerwowe oraz spokojniejsze myśli pozwolą ci wydajniej pracować i lepiej panować nad emocjami. Możesz wybrać odpowiedni sposób oddychania, wizualizację, czy trening Jacobsona, który polega na kilkusekundowym napinaniu poszczególnych partii ciała i rozluźnianiu. Znajdź więcej informacji na ten temat i sprawdź, jakie korzyści przyniesie w twoim przypadku.
Skorzystaj z pomocy
Jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie wydajnie wypoczywać, pomyśl o skorzystaniu z fachowej pomocy. To nie musi być od razu ciąg spotkań z psychologiem zaplanowany na dłuższy czas. Nieraz wystarczy jedna wizyta, podczas której otrzymasz odpowiednie pomoce i odkryjesz źródło twoich problemów emocjonalnych. Możliwe też, że zechcesz kontynuować spotkania, by nie tylko dowiedzieć się, jak odpoczywać, ale też co robić, by w pełni wykorzystywać swój życiowy potencjał.