Zazdrość w związku — czy to normalne, że ją czuję

Zazdrość w związku — czy to normalne, że ją czuję

Niektórzy twierdzą, że nie ma miłości bez zazdrości. Jeśli tak, to trzeba dodać jedno słowo, by zbliżyć to do prawdy. Wtedy brzmiałoby to podobnie, ale nie budziłoby tyle wątpliwości. O wiele szybciej bowiem można się zgodzić ze stwierdzeniem, że nie ma miłości bez odrobiny zazdrości. Czy to znaczy, że zazdrość w związku, to coś normalnego?

Czym jest uczucie zazdrości w związku?

Niezależnie, czy chodzi o drugiego człowieka, czy też jakieś dobro (materialne, intelektualne, duchowe itp.), zazdrość może być uczuciem motywującym. Z jednej strony pomaga docenić to, co się ma, a z drugiej dążyć do zdobycia tego, co posiadają inni. Jednak bez jakiegokolwiek działania zazdrość może przerodzić się w uczucie destrukcyjne i chore.

Test reklama

Gdy chodzi o zazdrość w związku, w niewielkiej dawce może nawet wpływać na jego utrwalenie, ożywienie i tym samym przedłużenie wspólnego życia. Gdy czujesz lekką zazdrość o partnera, może cię to motywować do konstruktywnego dbania o kondycję w związku. Może się to przejawiać w pełnym szacunku rozwiązywaniu konfliktów, czy też szukaniu nowych sposobów na wyrażanie miłości. Zazdrość pomaga też dbać o swoją atrakcyjność i chroni przed przekonaniem, że skoro jesteśmy po ślubie, to on/ona i tak ze mną będzie. Rzeczywistość pokazuje, że niestety, ale niekoniecznie. Gdy czujesz lekką zazdrość, dążysz do tego, aby ukochana osoba chciała z tobą być, a nie musiała.

Zazdrość w związku pojawia się szczególnie wtedy, gdy widzisz swoją drugą połówkę w bliskiej relacji z kimś z pracy, z grona znajomych lub kimś, kogo widzisz po raz pierwszy. Twoją niepewność może wzbudzić zbyt poufała rozmowa, zalotny uśmiech, czy wyjątkowe porozumienie, jakie widać między nimi. Ten strach przed konkurencją może pojawić się niespodziewanie i spowodować nakręcenie spirali niekończących się podejrzeń.
Gdy zaś nie odczuwasz zazdrości, sprawdź, czy jej miejsca nie zajęła obojętność wobec tego, czy partner będzie z tobą, czy też wybierze kogoś innego na towarzysza swojego dalszego życia. Nie musi tak być, ale warto być czujnym.

Zazdrość w związku – jakie mogą być przyczyny

Przyczyn większej lub mniejszej zazdrości w związku może być wiele. W dużej mierze tkwią one w tobie. Dlatego w pierwszej kolejności przyjrzyj się motywom, które mają swoje źródło w twoich przekonaniach. Za zazdrością w związku może stać między innymi:

Niskie poczucie wartości

To, jak postrzegasz siebie samego, możesz projektować na swoją drugą połówkę. Gdy:

  • widzisz w sobie głównie wady,
  • uważasz siebie za osobę nieatrakcyjną fizycznie lub intelektualnie,
  • pielęgnujesz w sobie wiele kompleksów,

możesz uważać, że nie zasługujesz na miłość. W takiej sytuacji jesteś zazdrosny o każdego, kto znajdzie się blisko partnera. Widzisz bowiem tę osobę jako atrakcyjniejszą od ciebie i to pod wieloma względami.

Zazdrosna kobieta

Przekonanie o konieczności zasługiwania na czyjąś miłość

Miłość sama w sobie jest uczuciem bezwarunkowym i jako taka nie powinna być obciążona koniecznością zasługiwania. Nie kochamy innych w zamian za coś, ale dlatego, że chcemy. Niezależnie od tego, czy przekonanie to zaszczepili w tobie rodzice, czy też pojawiło się ono jako wyniki życiowych doświadczeń, nie należy ono do sprzyjających miłości w związku. Raczej jest tym, czym karmi się zazdrość i co prowadzi do jej rozbudzenia. Jeśli bowiem żyjesz w przekonaniu, że musisz sobie zasłużyć na szacunek, życzliwość, uwagę czy czułość ze strony partnera, trudno o pewność, że będzie on przy tobie na dobre i na złe. W takiej sytuacji możesz dostrzegać powody do zazdrości niemal na każdym kroku.

Budowanie samooceny na podstawie opinii partnera

Tego rodzaju postępowanie często wynika z twojego poczucia niskiej wartości i zaburzonej samooceny. W takiej sytuacji będziesz się nieustannie doszukiwać potwierdzenia tego, co sam o sobie myślisz. Nawet życzliwe uwagi, czy konstruktywną krytykę będziesz odbierać jako znak, że wasza miłość słabnie. Dlatego możesz żyć w nieustannym lęku, że kiedy tylko twój partner dostrzeże wszystkie twoje wady i słabe strony, o których ty wiesz, bardzo szybko znajdzie sobie kogoś innego, doskonalszego od ciebie.

Powielanie błędów rodziców

Dzieci widzą więcej, niż chcieliby im przekazać rodzice. Relacje, jakie panowały w twoim rodzinnym domu pomiędzy twoją mamą i twoim tatą, mogą również wywrzeć wpływ na twój obecny związek. Dotyczy to między innymi zazdrości, której obraz wciąż masz przed oczami, gdy wracasz pamięcią do przeszłości. Brak zaufania, zaborczość, czy wręcz chorobliwa zazdrość to coś, co podświadomie możesz przejąć i odczuwać w relacji z bliską ci osobą.

Mężczyzna pokazuje wiadomość w telefonie żony. Zazdrość w związku

Zespół Otella

To już nie uczucie, które może motywować do wzmocnienia relacji panującej w związku, ale coś, co może ten związek zniszczyć. Zespół Otella to zazdrość patologiczna, a osoba chora, sygnały o niewierności małżeńskiej czy partnerskiej widzi wszędzie. Szczególnie tam, gdzie nie ma ku niej żadnych postaw. Schorzenie to dotyka głównie osoby uzależnione od alkoholu, ale nie tylko. Jeśli więc sam jesteś chory lub żyjesz z osobą, która jest chorobliwie zazdrosna, niezbędna może się okazać pomoc terapeuty.

Gdy poddasz się uczuciu zazdrości i pozwolisz mu przejąć kontrolę nad sobą, bardzo szybko możesz zniszczyć swój, nawet wieloletni związek. Nikt nie będzie w nieskończoność tłumaczył się z czegoś, o czym nawet nie pomyślał, a już czego na pewno się nie dopuścił. Brak zaufania, jaki idzie w parze z zazdrością, powoli, ale skutecznie odsunie od ciebie partnera. Tym, co może uratować twój związek, jest szczera rozmowa, a jeśli oboje uznacie to za konieczne, skorzystanie z pomocy psychologa.