Emocje, uczucia, przekonania i wzorce wyniesione z domu to tylko niektóre elementy wpływające na twoje codzienne zachowanie i relacje z partnerem. Wielu z nich można nie być świadomym, ale nie znaczy to, że nie powinno się nic z tym robić. Wszystko to bowiem może być wykorzystane do wywierania wpływu na drugą osobę. Manipulacja w związku, choć nie zawsze celowa, nigdy nie jest czymś dobrym i to dla żadnej ze stron. Jak możesz ją rozpoznać?
Czym jest manipulacja w związku?
Niezależnie, kto kim manipuluje w związku, nigdy nie powinno to mieć miejsca. I choć wydaje się, że to mężczyźni częściej manipulują kobietami, to w rzeczywistości problem dotyczy obu płci. Opinia ta być może wynika z faktu, że mężczyźni rzadziej się do tego przyznają, uznając to za oznakę słabości i bycia tak zwanym pantoflem.
Manipulacja w związku to celowe lub nieświadome wpływanie na drugą osobę za pomocą wątpliwych moralnie metod, w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Manipulant wykorzystuje przy tym nierzadko słabe strony drugiej osoby i wbija ją w poczucie bycia kimś gorszym, słabszym i głupszym, bez prawa do głosu. Tego rodzaju próba kontrolowania drugiej osoby to nic innego jak forma przemocy, której wiele osób nie jest w ogóle świadoma.
Jeśli czujesz, że w twoim związku brakuje równowagi, powinieneś zwrócić uwagę, czy nie dochodzi w nim do manipulacji jednej ze stron.
Jak rozpoznać manipulację w związku?
W związku małżeńskim, czy partnerskim powinieneś się czuć przede wszystkim dobrze i swobodnie. Dlatego w pierwszej kolejności pomyśl, jak się czujesz w obecności bliskiej ci osoby. Jeśli jest w tobie poczucie szczęścia, bezpieczeństwa i swobody, raczej nie powinieneś się obawiać o bycie ofiarą manipulacji.
Jeśli jednak czujesz się niekomfortowo i niepewnie, ale nie za bardzo potrafisz wskazać przyczynę tego, sprawdź, czy u źródła w twoim przypadku nie stoi manipulacja.
Zachowania wynikające z manipulacji
Manipulacja w związku to zjawisko, które w pierwszej chwili trudno wykryć. Jednak posiadając podstawową wiedzę na jej temat, możesz zacząć wyłapywać, gdy pojawiać się będzie w codziennych zachowaniach. Zwykle są to:
- Kłamstwa i zaprzeczanie – nie zawsze wprost, ale skutecznie możesz być przekonywany, że się mylisz. Często i uparcie powtarzana nieprawdziwa wersja wydarzeń, w końcu zacznie ci się wydawać prawdopodobna. Możesz uznać wtedy, że widocznie tobie musiało się coś pomylić lub przywidzieć. Manipulator zaprzecza też, że zrobił coś złego, choć wskazują na to dowody i słowa świadków zdarzenia.
- Wbijanie w poczucie winy – manipulator zrobi wszystko, by oczyścić się z zarzutów i przenieść odpowiedzialność na ciebie. Może też robić z siebie ofiarę zaistniałych okoliczności, by wzbudzić w tobie litość oraz współczucie i tym samym uniknąć odpowiedzialności. Gdy nie dasz mu tego, czego oczekuje, oskarży cię o nieczułość i brak zrozumienia.
- Dominacja w trakcie rozmowy – nierzadko wynika z braku argumentów, od czego uwagę ma odwrócić słowotok i niedopuszczanie cię do głosu. Gdy skończą się pomysły na dalszą dominację, manipulator może wyjść z domu lub udać się do innego pomieszczenia.
- Obniżanie twojego poczucia wartości – osoba manipulująca wytykać ci będzie błędy, słabości i niedopatrzenia oraz wykorzystywać twoje kompleksy.
- Używanie charakterystycznych zwrotów – manipulacja w związku to element wielu kłótni, w trakcie których możesz usłyszeć charakterystyczne zwroty typu: ty zawsze/ ty nigdy, przesadzasz, jesteś zbyt wrażliwa/y, nie analizuj mnie, nigdy tego nie powiedziałem/nie zrobiłem.
Relacje partnerskie powinny być wolne od nieuczciwych i ukrytych działań z drugiej strony. Warto przy tej okazji przyjrzeć się też swoim zachowaniom. Być może i ty manipulujesz bliską ci osobą i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Wówczas już sama świadomość tego pozwoli ci zrobić pierwszy krok w kierunku zmiany swojego zachowania.