Jeśli bliska ci osoba ma depresję, dobrze wiesz, z jak wieloma wyzwaniami musisz się mierzyć każdego dnia. Jej choroba nie jest bowiem chwilowym smutkiem, chandrą, czy przygnębieniem. Wręcz przeciwnie, o czym świadczy fakt, że jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym i jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych obecnych czasów.
W tej trudnej relacji, czymś naturalnym jest skłonność do poświęceń z twojej strony i stawiania siebie oraz swoich spraw na drugim miejscu. Najważniejszy jest przecież bliski ci człowiek, który potrzebuje twojego wsparcia. W rzeczywistości, oboje jesteście tak samo ważni. Co to oznacza w praktyce?
Gdy bliska ci osoba ma depresję, pamiętaj o sobie
Im bliższa relacja łączy cię z osobą będącą w depresji, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zaczniesz rezygnować ze swojego życia. Jeśli jednak naprawdę chcesz pomóc i wesprzeć chorego, nie możesz zapominać o sobie. Wykończony, zmęczony, pozbawiony czasu na swoje ulubione zajęcia i niewyspany tak naprawdę będziesz coraz mniej pomocny. Możesz wręcz zauważyć, że twój nastrój staje się coraz bardziej depresyjny.
Co możesz zrobić, by tego uniknąć?
Zadbaj o siebie
Nie powinieneś rezygnować z wielu dotychczasowych zajęć, które pomagały ci w zachowaniu życiowej równowagi. Wciąż masz prawo do spotkań ze znajomymi, aktywności sportowej, hobby i odpoczynku. Zmęczony i wypalony na niewiele się zdasz, a twój obniżony nastrój z pewnością nie pomoże choremu. Jeśli bliska ci osoba ma depresję, ty musisz zrobić wszystko, by zachować własne zdrowie psychiczne w jak najlepszym stanie. Uważaj, bo twój nastrój, energia i samoocena, też mogą się obniżyć.
Depresja to niezwykle wyniszczająca choroba i dotyczy to również osób z najbliższego otoczenia chorego.
Znajdź kogoś, by rozmawiać o tym
Nie zostawiaj siebie samego z problemem. Jeśli masz przyjaciół, znajomych, osoby, którym możesz zaufać, znajduj czas, by rozmawiać z nimi o tym, co dzieje się w twoim życiu. Wypowiedzenie wewnętrznych dylematów na głos, pozwoli ci zobaczyć je w innym świetle i nabrać dystansu. Choć często nie otrzymasz odpowiedzi na pytania, które padną w trakcie rozmowy, to już samo ich zadanie może pobudzić twój umysł do szukania rozwiązań.
Jeśli nie chcesz jednak obarczać znajomych swoimi problemami, umów się na rozmowę z psychologiem lub psychiatrą, którzy temat depresji znają bardzo dobrze. Ich rady mogą się okazać bardzo cenne w twoje sytuacji.
Przeczytaj też: Depresja czy zwykłe przygnębienie – jak je odróżnić
Dowiedz się o depresji jak najwięcej
Im więcej wiesz na temat depresji, tym lepiej będziesz sobie radzić z całą sytuacją. Co więcej, szybciej znajdziesz sposób na dotarcie do osoby chorej, ponieważ poznasz mechanizmy działania choroby i sposób myślenia tych, którzy na nią cierpią. Wiedza pomoże ci złapać większy dystans emocjonalny do zachowania bliskiej osoby. Jej słowa, emocje, zachowania bywają bardzo krzywdzące dla otoczenia. Im szybciej uda ci się oddzielić je od osoby, która nie panuje nad tym, co mówi, tym mniej będzie w tobie negatywnych emocji względem niej. Depresja może bowiem kontrolować was oboje, wykorzystując twoją niewiedzę na jej temat.
Nie obwiniaj siebie
Jeśli osoba chora nie chce się leczyć lub nie angażuje się w proces leczenia, możesz czuć się winny, że za mało robisz, by ją do tego przekonać. Prawda jest jednak taka, że to ona musi wykonać całą pracę i podjąć decyzję o pójściu na terapię. Nie możesz jej do niczego zmusić, a uleganie jej zmiennym nastrojom i spełnianie oczekiwań kosztem siebie, niczego nie zmieni.
Gdy bliska ci osoba cierpi na depresję, bądź gotowy jej pomóc, ale nie narzucaj tej pomocy. Raczej pytaj, co możesz dla niej zrobić i dawaj możliwość wyboru. Tolerancja i cierpliwość do cechy, które obojgu wam się przydadzą.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Nawet jeśli osoba chora podejmie się leczenia i depresja zacznie ustępować, wasze życie nigdy już nie będzie takie samo, jak było przed jej pojawieniem się. Zbyt dużo bolesnych słów wypowiadanych jest w trakcie choroby i emocji, które dalekie są od prawdziwej miłości i czułości, by o tym zapomnieć. To wciąż rzuca się cieniem na waszą relację i będzie po wyzdrowieniu, choć z pomocą terapeuty możecie złagodzić skutki depresji. Nie oczekuj jednak ani od siebie, ani od bliskiej ci osoby, że każde z was będzie zachowywało się i myślało tak, jakby nigdy nic się nie stało.
Od początku do końca pamiętaj o sobie i troszcz się o siebie. Im będziesz silniejszy, zdystansowany i szczęśliwy ze sobą, tym więcej będziesz mieć do zaoferowania osobie chorej. Nie możesz bowiem dać czegoś, czego sam nie posiadasz. Dotyczy to również sfery emocjonalnej i uczuciowej.