Czy poważne choroby somatyczne wpływają na zdrowie psychiczne?

Czy poważne choroby somatyczne wpływają na zdrowie psychiczne?

 

Zdrowie psychiczne jest nierozerwalnie związane z naszym zdrowiem fizycznym, dobrobytem oraz miejscem w społeczeństwie. Choć zabrzmi to banalnie, to ciężko przecież o prawidłowy nastrój oraz napęd życiowy, kiedy dotyka nas przewlekły ból lub też tracimy zdolność wykonywania podstawowych czynności w naszym życiu. W medycynie najogólniej rzecz ujmując wyróżniamy choroby somatyczne, czyli choroby ciała oraz choroby psychiczne, które dotykają ducha. Niemniej jednak strefa fizyczna jest nierozerwalnie związana ze strefą psychiczną. Zależność ta jest obustronna – choroby fizyczne mogą powodować zaburzenia psychiczne, a choroby psychiczne mogą wywoływać choroby somatyczne.

Test reklama

W poniższym artykule postaramy się pokrótce opisać jak poważny może być wpływ chorób somatycznych na psychikę człowieka. Chcemy, aby poniższy artykuł stanowił dla Ciebie źródło informacji, które ułatwi Ci identyfikację Twojego podstawowego problemu oraz zachęci Cię do lepszego przestrzegania zaleceń lekarskich.

Niewydolność serca może wywoływać depresję

Niewydolność serca jest to stan, w którym nasze serce przestaje tłoczyć krew w odpowiedniej ilości i w odpowiednim tempie. Sprawia to, że dochodzi do rozwinięcia się szeregu objawów takich jak ból dławicowy, kaszel w trakcie snu, duszność nietolerancja wysiłku, osłabienie siły mięśniowej i pojawienie się obrzęków (szczególnie na kończynach dolnych). Mało osób jednak wie o tym, że niewydolność serca, szczególnie nieleczona, może być źródłem pojawienia się depresji oraz zaburzeń lękowych. Utrata możliwości samodzielnego funkcjonowania, a i często nawet poruszania się, jest trudnym i dalece negatywnym doświadczeniem. Depresja w niewydolności serca jest stosunkowo częsta.  Prawidłowe leczenie depresji w niewydolności serca pozwala często na uzyskanie lepszych wyników leczenia niewydolności serca. Leczenie depresji u pacjentów kardiologicznych sprawia, że przyjmują oni leki w sposób bardziej regularny, częściej wprowadzają zmiany w diecie oraz są bardziej skłonni do podejmowania niezbędnego wysiłku fizycznego.

Jak zespół metaboliczny jest związany z naszą psychiką?

Zespół metaboliczny nie stanowi oddzielnej jednostki chorobowej. Jest to jednak zbiór chorób, które mają względnie takie samo źródło (w tym przypadku otyłość oraz wynikająca z niej insulinooporność) oraz wspólne mechanizmy. Na zespół metaboliczny składają się:

  • otyłość,
  • dyslipidemia,
  • nieprawidłowa tolerancja glukozy bądź cukrzyca typu drugiego,
  • nadciśnienie tętnicze.

W przypadku cukrzycy typu drugiego mamy do czynienia z tlącym się zapaleniem o niskiej intensywności w organizmie. Co ciekawe, badacze coraz widzą coraz większą rolę etiologii zapalnej w depresji. Faktycznie jest tak, że u osób z cukrzycą typu 2 częściej dochodzi do rozwoju depresji. Występowanie depresji u cukrzyków sprawia, że gorzej kontrolują oni stężenia glukozy we krwi. Wydaje się także, że cukrzyca typu drugiego może być czynnikiem ryzyka depresji. Jeżeli chorujesz na cukrzycę typu drugiego, nadciśnienie tętnicze czy też dyslipidemię, pamiętaj o odpowiedniej ilości ruchu oraz o zdrowym odżywianiu się. Nawet ruch o niskiej intensywności taki jak spacer pozytywnie wpływa na gospodarkę węglowodanową. Cukrzycy powinni wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym oraz produkty bogate w błonnik i witaminy.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc a depresja i lęk

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) rozwija się na podłożu długotrwałego palenia papierosów lub narażenia biernego na dym tytoniowy. Ponadto do przyczyn powstania POChP predysponują pewne czynniki genetyczne oraz wysokie zanieczyszczenie środowiska. Podstawowym objawem POChP jest uporczywy kaszel oraz uczucie duszności. Ponadto wielu pacjentów traci masę mięśniową, stają się wychudzeni oraz narażeni na upadki. Przewlekła obturacyjna choroba płuc może być źródłem depresji oraz zaburzeń lękowych. Nic dziwnego, uczucie duszności to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń w życiu. W przypadku POChP duszność jest stała i praktycznie niezależna od pory dnia. Jak widzimy z powyższych przykładów, poważne choroby somatyczne wypływają istotnie na zdrowie psychiczne w bardzo negatywny sposób.

Czy trądzik wpływa na depresję?

Trądzik to zmora młodych ludzi. Choć często zbywamy ten problem, to trądzik pospolity może być źródłem bardzo silnego stresu. Jest on nierzadko powodem depresji, fobii społecznej, a nawet przewlekłych zespołów lękowych. Inne choroby dermatologiczne takie jak łuszczyca czy też atopowe zapalenie skóry również negatywnie rzutują na zdrowie psychiczne. Dlatego też nie należy ich ignorować. Współczesna dermatologia oferuje bowiem skuteczne metody leczenia tych chorób. Wymagają one jednak dużej współpracy pacjenta z lekarzem oraz regularnego stosowania zapisanych leków. Wpływ chorób somatycznych na psychikę może być bardziej rozległy niż się wydaje. Jeśli zauważysz u siebie nietypowe objawy w zachowaniu, nie wahaj się skontaktować ze specjalistą.