Praca zdalna dla wielu osób okazuje się sporym wyzwaniem. Choć wydawać by się mogło, że to szczyt marzeń móc rano dłużej pospać, a potem nie czuć na swoich plecach oddechu szefa, to jednak nie wszystko jest takie różowe. Problemem jest nie tylko organizacja siebie w czasie, co w domu nie jest łatwe. Trudne jest też przebywanie z partnerem przez cały dzień i to całymi miesiącami.
Jak duży jest wpływ pracy zdalnej na relacje w związku i jakie mogą być jej skutki w perspektywie dłuższego czasu?
Praca zdalna, a twoja organizacja czasu
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jedno z drugim nie ma wiele wspólnego. W końcu chodzi relację z partnerem, a nie o to, jak wydajnie każde z was pracuje. Niekoniecznie, ponieważ podobnie jak to bywa w biurze między pracownikami, musisz umieć dobrze zorganizować sobie czas przeznaczony na zadania związane z pracą oraz z innymi obowiązkami domowymi, w tym przypadku z domowymi. I nie jest to takie proste, choć wykonalne. Mowa przede wszystkim o dobrym podziale obowiązków związanych z pracami domowymi, czy opieką nad dziećmi. Dzięki temu unikniesz poważnych spięć i nie odbije się to negatywnie na twoim związku.
Poza tym przyda ci się sporo samodyscypliny i umiejętności unikania rozproszeń. W domu jest ich o wiele więcej, niż w biurze, dlatego uzbrój się w duży notatnik i zapisuj w nim to wszystko, co domaga się twojej uwagi w tym momencie. Zajmiesz się tym, ale dopiero gdy ukończysz bieżące zadanie. Dzięki temu wzrośnie twoja wydajność i będziesz mógł więcej czasu spędzić z rodziną. W innym przypadku twój dzień pracy nie będzie trwał 8, a 12 lub więcej godzin.
Wpływ pracy zdalnej na relacje w związku – jasne i ciemne strony
Przebywanie w jednym pomieszczeniu przez 24/dobę może się okazać dla wielu związków czasem próby. Wiele zależy od temperamentu i charakteru obu stron, ale największe znaczenie ma jakość relacji, jaka łączy tych ludzi. Przyzwyczajeni do widywania się jedynie przez ułamek czasu w ciągu dnia i weekendy, mogą zareagować bardzo różnie. Jedni się ucieszą, innym trudno będzie wytrzymać.
Praca zdalna – pozytywny wpływ na relację w związku
Gdy znikają momenty wyjścia do pracy i powrotu z niej, możesz potrzebować czasu, by się do tego przyzwyczaić. Z czasem jednak może się okazać, że to całkiem dobre rozwiązanie. Takie, które niesie ze sobą wiele korzyści i pozytywnie wpływa na twoją relację partnerską czy małżeńską.
W każdym związku ważne jest wsparcie partnera w tym, co robi. Szczególnie w chwilach, gdy nie może sobie z czymś poradzić. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, wyzwań, które wymagają wyjścia ze strefy komfortu może być mniej lub więcej. Pracując zdalnie wiesz, że masz wsparcie kogoś, kto nie ocenia, tylko rozumie.
Wspólna przerwa w pracy jak najbardziej jest wskazana. To okazja do rozmowy, snucia planów czy omawiania bieżących domowych spraw.
Gdyby dopadło cię zniechęcenie lub zwyczajny leń, możesz liczyć na doping. Ważny jest nie tylko dla ciebie, ale też dla drugiej połowy, która przez twoje nicnierobienie może mieć problem ze skupieniem.
Pozytywny wpływ pracy zdalnej na relacje w związku, może przejawiać się też mniejszym zmęczeniem. Gdy zniknie przychodzenie z pracy, nie ma już takiej potrzeby, by fundować sobie specjalny odpoczynek w postaci drzemki lub bezmyślnego przeglądania stron internetowych.
Wspólnie spędzony czas w domu to też wiele okazji do sprawiania sobie małych przyjemności. Niezależnie, czy będzie do zrobienie porannej kawy, odprężający masaż, czy nawet sex w ciągu dnia.
Praca zdalna to też okazja do lepszego poznania, czym na co dzień zajmuje się dana osoba. Znika lub radykalnie zmniejsza się potrzeba tak zwanego wygadania się, która zwykle jest domeną kobiet, a z czym nie każdy mężczyzna dobrze sobie radzi.
Czy praca zdalna może źle wpłynąć na związek?
Wiele zależy od tego, jak wyglądała twoja relacja zanim zaczęliście pracować w domu. Jeśli wtedy dochodziło do wielu zgrzytów i nieporozumień, gdy tylko dłużej przebywaliście razem, problem nie zniknie ot tak, a wręcz może się nasilić. W końcu teraz jesteście razem całymi dniami, a nawet miesiącami, nie licząc niewielkich przerw, gdy każde z was wyjdzie gdzieś z przyjaciółmi.
Nasilające się spięcia i różnice zdań powinny być dla ciebie jak ostrzegawcza kontrolka na desce rozdzielczej w samochodzie. Może się okazać, że to nie praca zdalna źle wpływa na twój związek, ale że jedynie pozwoliła dostrzec to, czego żadne z was być może nie chciało do tej pory widzieć.
Jeśli uznasz, że nie zmierza to w dobrym kierunku, warto skorzystać z pomocy przewodnika. Terapia małżeńska to dobry sposób, by porozmawiać o sprawach trudnych i spróbować uratować to, co przez wiele lat budowaliście. Trafne pytania terapeuty i pomoc w odkryciu prawdziwego źródła nieporozumień, może okazać się dobrym pierwszym krokiem na drodze do przebudowania związku i oparcia go na nowych fundamentach.