Stres przed zawodami sportowymi towarzyszy wielu, spośród tych, którzy biorą w nich udział. Niezależnie od stopnia przygotowania fizycznego, zdarza się, że emocje biorą górę i niemal paraliżują ciało. Jak możesz sobie poradzić w takich sytuacjach, by nie zaprzepaścić szansy na wygraną? Na czym powinieneś się skupić w ostatnich dniach i godzinach przed startem?
Czego tak naprawdę się boisz przed startem?
Myśli pełnych czarnych scenariuszy i wizji niepowodzenia jest tyle, ilu sportowców, którzy je przeżywają. Niektóre są wspólne. Choćby te, w których:
- zajmujesz ostatnie miejsce,
- doznajesz urazu,
- pojawiają się trudne do przewidzenia problemy techniczne,
- psujesz coś, przez co twoja drużyna przegrywa,
- popełniasz banalny błąd, który kosztuje cię podium,
- dochodzi do nieszczęśliwego wypadku.
Na pewno mógłbyś tu dopisać sporo takich przykładów, pod którymi podpisaliby się inni zawodnicy. Tego rodzaju obawy połączone z silnymi emocjami sprawiają, że nie możesz spać, jeść, panikujesz. To wszystko skutecznie zniechęca i gdyby nie podświadome przekonanie, że jakoś sobie poradzisz oraz zobowiązania wobec klubu, których się podjąłeś, bardzo możliwe, że już dawno byś się wycofał. Gdyby stres był bardzo silny, w końcu zawiesiłbyś swoją działalność sportową i zaprzepaścił tym samym szansę na odniesienie krajowych i międzynarodowych sukcesów.
Stres przed zawodami sportowymi- czy jest na to skuteczny sposób?
Nie jesteś osamotniony w przeżywaniu trudnych emocji przed startem, choć możesz tak myśleć patrząc na innych uczestników zawodów. To normalne, że mieszanka ekscytacji, stresu, lęku przed porażką i adrenaliny wypełnia twoje ciało. Co jednak, jeśli nie zawsze w odpowiednim momencie chce je opuścić?
Zanim podejmiesz decyzję o rezygnacji z dalszych treningów i startów, wypróbuj kilka technik, które mogą cię od tego odwieść.
Praktyka czyni mistrza
Nie da się ukryć, że doświadczenie zrodzone z wieloletniego uczestnictwa w zawodach sportowych ma ogromny wpływ na odporność psychiczną i emocjonalną zawodników. Jeśli jesteś u początku drogi w świecie sportu, patrz na starszych stażem zawodników jak na dowód, że można sobie poradzić. Bądź pewien, że większość z nich przechodziła przez to samo, co ty teraz i gdyby pokonał ich stres przed zawodami, nie mógłbyś podziwiać ich dokonań i opierać się na ich przykładzie.
Na tyle, na ile to możliwe łącz przed startem ekscytację i ciekawość początkującego, z pewnością swoich możliwości zawodowca.
Trening mentalny
Jeśli masz już za sobą starty w zawodach, dobrze wiesz, że samo przygotowanie fizyczne, choćby było najlepsze, może nie wystarczyć. Rywalizację wygrywa się głową, która nie bez powodu zajmuje najwyższe miejsce w twoim ciele. Dlatego w parze z treningiem ciała, powinien iść trening mentalny.
I tu z pomocą przychodzi psycholog sportu ze swoja wiedzą i narzędziami do pracy z takimi osobami, jak ty. Jeśli zależy ci na osiąganiu naprawdę spektakularnych wyników lub przechodzisz kryzys w swojej sportowej karierze, pomocne techniki wizualizacyjne i oddechowe oraz motywacyjne rozmowy mogą okazać się niezbędne. To jednocześnie czas nauki, byś w kolejnych latach mógł radzić sobie samodzielnie na drodze do kolejnych sportowych celów.
Zanurzenie w świecie dźwięków
Jeśli nie tylko starujesz w zawodach, ale też śledzisz rozgrywki innych zawodników, bardzo możliwe, że niejeden raz widziałeś ich wysiadających z klubowego autobusu ze słuchawkami na uszach. Jedni w tym czasie słuchają muzyki, inni piosenek z nieprzypadkowym tekstem, a są i tacy, którzy korzystają ze wsparcia mówców motywacyjnych.
To również sposób na odcięcie się od dźwięków otoczenia, krzyków kibiców i komentarzy osób, które mijasz. Wpuszczając do swojego umysłu odpowiednio dobrane nagrania, możesz skutecznie zmniejszyć stres przed zawodami sportowymi.
Wizualizacje i afirmacje
Mają swoich zwolenników i tych, którzy obojętnie podchodzą do tego rodzaju wsparcia. Jeśli jesteś otwarty na różnego rodzaju rozwiązania, rozważ skorzystanie z afirmacji i wizualizacji.
Afirmacja to krótka sentencja, wypowiedziana w pierwszej osobie, osadzona w teraźniejszości i mająca pozytywny wydźwięk. Zawodnicy wielu dyscyplin stosują stworzoną przez siebie afirmację regularnie przez cały tydzień. Mówią ją na głos lub tylko w myślach. Systematyczna praca z afirmacjami pozwoli ci „zainstalować” je w podświadomości.
Z kolei wizualizacja to technika stosowana nie tylko w sporcie. Ponieważ twój umysł nie rozróżnia wizji od rzeczywistości, po zamknięciu oczu możesz w wyobraźni w pełni przeżyć w swój start w zawodach zgodnie z najlepszym scenariuszem. Poczujesz całym sobą emocje, które w tej wersji zdarzeń będą ci towarzyszyć, co warto powtarzać do dnia rozgrywek czy wyścigu. Zwróć w tym czasie uwagę na odczucia płynące z twojego ciała, które aktywnie reagować będzie na kolejne obrazy tworzone w wyobraźni.
Stres przed zawodami sportowymi możesz użyć jako dodatkowy bodziec. Wykorzystując wspomniane tu techniki, będziesz mógł pozytywnie „nakręcić się” przed startem. A jeśli uznasz, że sam sobie nie poradzisz, możesz skorzystać z pomocy psychologa sportu. Wszystko po to, by nie tylko zwyciężać, ale też czerpać radość z udziału w zawodach tak długo, jak będziesz tego chciał.