Szczerość i uczciwość to jedne z najcenniejszych wartości, którymi ludzie kierują się w swoim życiu. To na nich budują relacje rodzinne, przyjacielskie i zawodowe. Jeśli na co dzień, nie masz problemu z mówieniem prawdy i byciem uczciwym, wydaje się, że czymś naturalnym powinna być też uczciwość wobec siebie. Niestety, życie pokazuje, że niekoniecznie. Mnóstwo ludzi wciąż udaje kogoś, kim nie są, tracąc bezpowrotnie szansę na wyjątkowe i warte zapamiętania życie.
Na szczęście, w każdej chwili mogą to zmienić. Jeśli do tej pory, nie zastanawiałeś się, czy jesteś wobec siebie uczciwy, możesz to zrobić w tej chwili.
Być uczciwym wobec siebie – co tak naprawdę znaczy?
Najkrócej mówiąc, to bycie prawdziwym, autentycznym, szczerym, bez udawania kogoś, kim tak naprawdę nie jesteś.
Co jednak, jeśli nie wiesz kim jesteś? Wbrew pozorom, to bardzo powszechne zjawisko i może dlatego, nie rzuca się już w oczy. Udajesz od tak dawna, że zapomniałeś kim byłeś, zanim porzuciłeś prawdziwego siebie. Może nawet nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, od dzieciństwa żyjąc „pod innych” i tym samym rezygnując ze swojej wyjątkowości. W praktyce oznacza to, że przez wszystkie lata, które za tobą, tak naprawdę nigdy nie byłeś sobą. Nie byłeś, bo nie wiedziałeś kim naprawdę jesteś.
Czy chcesz być uczciwym wobec siebie?
Gdy zaczynasz odkrywać siebie na nowo, odkopując spod narzuconych ci przekonań osobę, którą naprawdę jesteś, możesz się przestraszyć. W końcu nie o takiego siebie ci chodziło i nie po to przez lata budowałeś bliski doskonałości wizerunek siebie, by teraz, ot tak z niego zrezygnować. Tym bardziej, że prawdziwy ty, wcale nie zachwyca.
Jedną z przyczyn rezygnacji z bycia uczciwym wobec siebie, jest lęk przed odrzuceniem. Nie możesz bowiem jednocześnie być prawdziwym i udawać kogoś innego, by zadowolić innych. Dlatego, choć w głębi duszy możesz chcieć być uczciwym, to nie masz wystarczającej odwagi, by zaryzykować życie w samotności. Na szczęście jest jeden sposób, byś przełamał się i zrobił pierwszy krok w stronę uczciwego i prawdziwego siebie.
Życie to nie gra
Masz tylko jedno życie, na końcu którego jest definitywne Game Over. W praktyce oznacza to, że musisz się zastanowić, czy chcesz je wygrać, czy przegrać. Według Ware Bronnie, pielęgniarki i autorki książki „Czego najbardziej żałują umierający”, ludzie, mający świadomość zbliżającej się śmierci, żałują, że nie mieli więcej odwagi żyć życiem prawdziwym dla nich, a nie życiem, którego oczekiwali od nich inni. To jeden z pięciu tematów, który najczęściej przewijał się podczas jej rozmów z chorymi. To ich osobista porażka, której ty możesz uniknąć.
Stawiając na uczciwość wobec siebie, decydujesz się na niełatwą, ale piękną i niepowtarzalną drogę. Z uczciwością i szczerością wobec siebie, mocno związana jest akceptacja. Zgoda na siebie takiego, jakim jesteś w tym momencie, to punkt wyjścia do akceptacji innych. A ponieważ trudno być odrzuconym przez kogoś, kto poczuje się w pełni akceptowany, nie musisz się obawiać, że zostaniesz sam. Co więcej, masz tym samym szansę, zgromadzić przy sobie naprawdę wartościowych ludzi.
Nawet jeśli nie potrafisz, zawsze możesz się nauczyć
Życie, to nieustanna nauka i zdobywanie doświadczeń. To również poznawanie siebie w różnych, często niespodziewanych sytuacjach. Gdy spojrzysz na nie, jak na ciąg wartościowych lekcji, które mają ci pomóc jeszcze pełniej i bardziej świadomie przeżywać każdy dzień, nigdy ci się nie znudzą.
Bycia uczciwym również możesz się nauczyć, choć nie jest to łatwe. Niejeden raz, wrócisz na stare tory, rezygnując z bycia sobą, ale nie zrażaj się tym. Pozwól sobie na posiadanie wad i nie posiadanie zalet. Twój cień dopełnia jasne strony, których ci nie brakuje. Im lepiej poznasz siebie i częściej dokonywać będziesz uczciwych wobec siebie wyborów, tym większy będzie twój szacunek do siebie. To wszystko zaś, nie pozostanie bez wpływu na relacje z innymi, które też staną się bardziej autentyczne i trwałe.