Odkąd dostęp do Internetu, stał się tak powszechny, że jest w zasięgu większości ludzi na całym świecie, pojawiła się też możliwość ucieczki od codziennych problemów. Wirtualny świat, wydaje się być idealnym miejscem, gdzie możesz być kim chcesz i kreować się na osobę, która w końcu zacznie być akceptowana przez innych. To nic, że stworzony obraz, często daleki jest od rzeczywistości. Ważne, że rośnie liczba znajomych, polubień, obserwujących, czyli tych, którzy choć trochę interesują się twoim życiem.
Niestety wszystko ma swoją cenę. Również coraz większe zaangażowanie w świat mediów społecznościowych.

Cały dzień siedzę w social mediach.. czy to już uzależnienie, czy jeszcze hobby
Natychmiastowa gratyfikacja w postaci pozytywnych emocji oraz poczucie bycia lubianym, podziwianym i akceptowanym, jest jak narkotyk. Bardzo szybko dajesz się wciągnąć w tę nową rzeczywistość i coraz częściej, nieświadomie, tkwisz w niej przez wiele godzin.
Objawy uzależnienia od social mediów
Gdy pierwszym odruchem po przebudzeniu i ostatnią czynnością przed snem, jest przeglądanie Facebooka, Instagrama, Twittera czy Snapchata, bardzo możliwe, że uzależnienie od social mediów, dotyczy również ciebie.
Oto wybrane symptomy, które pomogą o tym świadczyć:
- przestałeś kontrolować czas, spędzany na przeglądaniu mediów społecznościowych,
- czujesz rozdrażnienie, niepokój, pustkę i masz wrażenie, że brakuje ci czegoś ważnego, gdy z takich lub innych powodów, nie możesz korzystać z Internetu,
- masz problemy ze snem,
- przestały cię interesować zajęcia, które do niedawna, należały do twoich ulubionych,
- zaniedbujesz codzienne obowiązki – szkolne, zawodowe, domowe,
- nie masz czasu na spotkania i rozmowy z rodziną i znajomymi poza Internetem,
- brak zainteresowania publikowanymi przez ciebie zdjęciami i informacjami w mediach społecznościowych, wywołuje u ciebie gniew, rozczarowanie i frustrację,
- szybko się złościsz lub załamujesz, gdy pojawią się nieprzychylne komentarze, które dotyczą ciebie i tego, co publikujesz,
- w codziennym życiu, używasz wirtualnego języka,
- coraz bardziej dokucza ci ból palców, głównie kciuków.

Leczenie uzależnienia od social mediów
Gdy chodzi o metody stosowane podczas leczenia tego nowego uzależnienia, zależą one od stopnia jego zaawansowania. Podobnie, jak w przypadku wielu chorób, tak i tu, ważne jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się po pomoc.
Nie obędzie się bez odstawienia, na jakiś czas, nie tylko mediów społecznościowych, ale w ogóle Internetu. Choć to trudne, dzięki terapii indywidualnej i grupowej, z czasem wydaje się coraz bardziej możliwe. Na pewno jednak, samo uświadomienie zagrożeń, jakie niesie ze sobą uzależnienie od social mediów, nie wystarczy. By leczenie przyniosło zamierzony skutek, potrzebne jest odkrycie przyczyny i pomoc w rozwiązaniu problemów, od których ucieczką stał się wirtualny świat.