Choć, jak mawia MJ DeMarco, autor książki „Fastlane Milionera”, sukces to proces, a nie wydarzenie, wielu kibiców sportowych, zdaje się o tym nie wiedzieć. Dla nich liczy się zwycięstwo, wynik, finał. Nad tym, co było wcześniej, mało kto się zastanawia. Może właśnie dlatego, tak łatwo przychodzi im odpuścić dalsze kibicowanie, w przypadku kolejnej przegranej.
Ale nie prawdziwi fani. Oni wiedzą, jaką drogę przebył ich idol oraz ile razy musiał zmagać się ze sobą, wędrując na szczyt. W tej niełatwej, ale jakże pięknej i niepowtarzalnej drodze każdego sportowca, niemałą rolę pełni motywacja. A ta, niestety, często bywa jak muza w życiu pisarza. Kapryśna i ulotna.
Motywacja w sporcie – czy naprawdę jest aż taka ważna?
Tak, ponieważ motywacja w sporcie to jeden z najważniejszych czynników, na który tak naprawdę masz wpływ, jeśli sportem zajmujesz się na poważnie. Jest niezbędna do osiągnięcia trwałego sukcesu, jednak nie wystarczy by ten sukces odnieść. Są też inne czynniki sukcesu. Na część z nich masz wpływ, a na niektóre nie.
Poza twoim wpływem są:
- naturalne predyspozycje i zdolności, które obejmują zdolności fizyczne, techniczne, taktyczne i umysłowe,
- czynniki zewnętrzne, w postaci poziomu trudności konkurencji sportowej, umiejętności przeciwnika, warunków pogodowych, nastawienia widzów i kibiców, czy niespodziewanych reakcji twojego organizmu.
Kiedy jednak masz wystarczającą i właściwą motywację, dwa pozostałe czynniki, nie będą w stanie wybić cię z rytmu i zniechęcić do sięgnięcia po kolejny sukces. Również podobne do twoich, umiejętności innych zawodników, nie będą miały znaczenia, jeśli przed zawodami, trenowałeś ciężej i jesteś bardziej zmotywowany, by wygrać.
Jeśli masz odpowiednią motywację, z czasem uda ci się również wzmocnić pewność siebie, intensywność i skupienie. Pomogą ci one przetrwać chwile, gdy doświadczysz spadku tej pierwszej.
Motywacja motywacji nierówna
Choć myśląc o motywacji, zwykle skupiasz się na jej ogólnej definicji, to jeśli chcesz w pełni wykorzystać jej potencjał, powinieneś poszerzyć swoja wiedzę na jej temat. By osiągnąć maksymalne wyniki w sporcie, potrzebujesz przede wszystkim takiej motywacji, która nie zniknie w kluczowym momencie.
Motywacja zewnętrzna
Zewnętrzna motywacja w sporcie, napędzana jest przez czynniki zewnętrzne, które mogą przybrać postać pozytywną lub negatywną. Jako sportowca, mogą cię motywować zarówno nagrody, zwycięstwa i pieniądze, jak też lęk przed stratą, negatywną oceną, czy karą w przypadku przegranej. Do udziału w zawodach, możesz też przystąpić z poczucia winy, czymkolwiek jest ono spowodowane.
Nie znaczy to, że ten rodzaj motywacji, jest zupełnie bezwartościowy. Nagrody i prestiż, niemal od zawsze, obecne były w sporcie, podobnie jak element rywalizacji. To ważny element każdej dyscyplinie sportowej, dlatego nie powinieneś go odrzucać.
Motywacja wewnętrzna
To najzdrowszy i jednocześnie najbardziej stabilny rodzaj motywacji. Choć nie znika chęć zdobycia nagrody i osiągnięcia sportowego sukcesu, to w tym przypadku, pełne zaangażowanie wypływa z twojego wnętrza. Połączone jest z głębokim zainteresowaniem i czerpaniem dużej przyjemności z uprawiania sportu. Jest częścią motywacji najwyższego stopnia, kiedy to dajesz od siebie 100% czasu, energii, wysiłku i skupienia na tym, co związane jest z uprawianą przez ciebie dyscypliną.
W praktyce robisz wszystko, by być najlepszym, a twoje szanse wzrosną jeszcze bardziej, jeśli uprawianie sportu wprowadza cię w stan „flow” – przepływu. Kiedy go doświadczasz, nie liczy się nic poza tym, co w danej chwili robisz. Znika poczucie czas i przestrzeni. Stajesz się jednością z uprawianą dyscypliną, dzięki czemu ćwiczenia z nią związane, sprawiają wrażenie naturalnych i lekkich.
Jak mówi węgierski psycholog Mihaly Csikszentmihaly, gdy jesteś w stanie przepływu, „koncentracja, która staje się tak intensywna, że prowadzi do uczucia ekstazy, daje pełne zrozumienie. Wiesz dokładnie co chcesz robić między jedną chwilą, a drugą i natychmiastowo otrzymujesz informacje zwrotne. Wiesz, że to co masz zrobić jest możliwe, nawet jeśli jest trudne. Znika poczucie czasu, zapominasz o sobie, czujesz się częścią czegoś większego. Kiedy powyższe warunki zaistnieją razem, to co robisz staje się celem samo w sobie.”
Największe korzyści w swojej karierze sportowej osiągniesz, gdy połączysz motywację zewnętrzną z motywacją wewnętrzną. Pamiętaj jednak, by ta druga zawsze była fundamentem, na którym oparta będzie chęć zdobywania nagród i osiągania sportowych sukcesów. Bierz przykład z najlepszych sportowców na świecie, są oni silnie zmotywowani wewnętrznie. Kochają rywalizację. Rywalizują jednak bardziej ze sobą niż z przeciwnikami. Chcą być najlepsi w tym co robią…
Źródło
https://www.peakendurancesport.com/endurance-psychology/coping-with-emotions/motivation-sports-psychology/
https://www.psychologytoday.com/au/blog/the-power-prime/200910/sports-what-motivates-athletes