Prawda. To najważniejszy argument przemawiający za mówieniem dziecku prawdy o adopcji. Nikt nie lubi być okłamywany, dlatego również w tym przypadku, nie powinno być inaczej. Tym bardziej, że każdy ma prawo znać swoje korzenie i historię, choćby nie była ona doskonała. Zresztą, coś takiego nie istnieje, a nierzadko zdarza się, że adoptowane dziecko, otrzymuje od przybranych rodziców więcej miłości, niż mogłoby jej dostać od rodzonej matki. Choć są gotowi do okazania nowemu członkowi rodziny, miłości, zrozumienia i wsparcia, to nie zawsze wiedzą, kiedy powiedzieć mu prawdę. Czy w ogóle taki idealny moment istnieje?
Obawy przed powiedzeniem prawdy o adopcji
Od razu trzeba zaznaczyć, że nie jest to proste. Z decyzją o wyjawieniu dziecku prawdy o adopcji, wiąże się wiele obaw. To one są główną przyczyną odwlekania tego ważnego dla obu stron momentu.
Lęk przed skrzywdzeniem dziecka
Jako rodzic adopcyjny, wiesz przez co przeszło twoje dziecko, zanim trafiło pod twój dach. To zrozumiałe, że nie chcesz mu przysparzać kolejnych przykrych przeżyć. A wiadomość, że nie ty jesteś biologicznym rodzicem, może wzbudzić w nim poczucie wstydu, odrzucenia, opuszczenia, czy też bycia innym.
Może to wynikać z przekonania, że to, co dałeś dziecku jest gorsze, a z powodu adopcji, nie tworzycie normalnej rodziny, na jaką zasługuje.
Lęk przed utratą miłości
Trudno przewidzieć, jaka będzie reakcja dziecka na prawdę o adopcji. Nie powinieneś jednak z góry zakładać, że w jednej chwili stanie się ono oziębłe i zechce odejść do biologicznej matki. Nie stracisz też w jego oczach autorytetu i nie będzie ci miało za złe, że postanowiłeś zostać jego rodzicem. Wręcz przeciwnie, z czasem możesz spotkać się z jeszcze większą wdzięcznością z jego strony, że trafił właśnie do twojej rodziny.
Doświadczenie bezdzietności
Bywa, że nim doszło do adopcji, przez długi czas bezskutecznie starałeś się o dziecko. Jeśli wraz z rosnącym poczuciem bezsilności, wypełniała cię frustracja i poczucie bycia gorszym, tego rodzaju stany emocjonalne, na pewno nie pomogą ci w szczerej rozmowie z dzieckiem. Tym bardziej, jeśli potraktowałeś adopcję jak ostatnią deskę ratunku, a nie jako pełnowartościową alternatywę. Jeśli więc biorąc pod swój dach obce dziecko, obarczony byłeś tymi wszystkim uczuciami i przekonaniami, że jesteś gorszym rodzicem, może ono wyczuć to podczas rozmowy. Strach przed tym, może bardzo skutecznie zablokować cię, przed wyjawieniem prawdy.
Dlaczego warto powiedzieć dziecku, że jest adoptowane?
Przede wszystkim, to nie opcja, ale coś, do czego twoje dziecko ma prawo. Poza tym, to uczciwe podejście i powiedzenie dziecku, że zostało przez ciebie adoptowane, wzmocni jego zaufanie. Mówiąc o tak trudnej sprawie, czemu miałbyś ukrywać coś jeszcze, prawda? Ta wiedza, pozytywnie wpłynie zarówno na poczucie tożsamości, jak i poczucie wartości twojego dziecka.
Zrzucenie z siebie ciężaru związanego z ukrywaniem prawdy, rozluźni też wasze relacje i pozwoli w pełni cieszyć się swoją obecnością. Tym bardziej, że w obecnych czasach, przy łatwym dostępie do internetu, niemal niemożliwym wydaje się utrzymanie czegoś takiego w tajemnicy.
Kiedy najlepiej powiedzieć dziecku prawdę o adopcji?
Jak najszybciej. To najkrótsza i najwłaściwsza odpowiedź na to pytanie. Z pewnością nie chciałbyś, aby twoje dziecko, dowiedziało się o tym od innych.
Jeśli adoptujesz niemowlę, już wtedy mów mu o tym, choć na odpowiedź, będziesz musiał trochę poczekać. Dziecko jednak wyczuje twoje emocje z tym związane, a ty oswoisz się z tą myślą i niejako przygotujesz się do rozmowy w przyszłości.
Gdy dziecko będzie w takim wieku, że zrozumie o czym mówisz, nie musisz mu tego wyjaśniać podczas jednej rozmowy. Możesz na przykład, wykorzystać pytania dotyczącego tego, skąd się biorą dzieci lub obejrzeć wspólnie filmy związane z tą tematyką. Uważaj tylko, by przygotowania do właściwej rozmowy, nie trwały zbyt długo. Może to bowiem przynieść nieoczekiwany i niekoniecznie pozytywny skutek. Nigdy nie wiadomo, czy twoje dziecko nie zacznie podejrzewać, że to jego chcesz oddać do adopcji, tylko nie wiesz, jak mu to powiedzieć. A tego byś na pewno nie chciał.
Bywa, że rodzice zwlekają z powiedzeniem dziecku prawdy o adopcji, uważając, że lepiej to zniesie, gdy będzie starsze. Nic bardziej mylnego, ponieważ w ten sposób, zafundujesz mu mnóstwo stresu. Zburzysz fundamenty, na których budowało poczucie wartości i tożsamości oraz sprawisz, że poczuje się oszukane, a nawet niekochane.
Dlatego, jeśli zastanawiasz się, kiedy powiedzieć dziecku prawdę o adopcji, nie zwlekaj z tym. Nie bój się pytań o adopcje, o biologicznych rodziców i nie sprzeciwiaj, gdy jako dorosłe, zechce nawiązać z nimi kontakt. Ma do tego prawo, ale nie znaczy to, że tym samym je stracisz. Wsparcie, jakiego możesz mu udzielić w takich chwilach, tylko umocni waszą relację. Dodatkowo upewni je również, że miało w życiu ogromne szczęście, trafiając właśnie do twojej, a nie do innej rodziny.