Z nami koniec. Jak to powiedzieć?

Z nami koniec. Jak to powiedzieć?

Nawet najlepsze przygotowanie do zerwania nie sprawi, że nie będzie bolało. Im mocniejszy był twój związek, tym trudniejsze bywa jego zakończenie. Nie znaczy to, że nie możesz choć trochę złagodzić cierpienia, które się z tym wiąże. Nie spiesz się. Znajdź czas na przemyślenie kilku ważnych kwestii i znalezienie odpowiedzi na kluczowe dla twojej decyzji pytania.

Przygotowanie do zerwania – pytania, które ci w tym pomogą

Niezależnie, czy nie chcesz, czy też nie możesz dłużej być w obecnym związku i nie widzisz dla niego przyszłości, zwykle zakończenie go wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Zanim jednak podejmiesz konkretne działania, przygotuj się do tej chwili. Oboje na to zasługujecie i najlepiej, jeśli ostatnia rozmowa nie będzie częścią naładowanej negatywnymi emocjami kłótni.

Test reklama

Czy naprawdę chcesz się rozstać?

Zerwanie pod wpływem emocji to nie najlepszy pomysł. Te szybko opadną, a ty zostaniem z poczuciem winy i świadomością, że wszystko można było zupełnie inaczej rozegrać. Dlatego tak ważne jest przygotowanie do zerwania i ponownego przemyślenia swojej decyzji. Rozważ wszystkie możliwe za i przeciw trwania w obecnym związku i na spokojnie im się przyjrzyj. Od jak dawna coś zaczęło się psuć i czy zmieniłoby coś przełożenie rozstania na późniejszy czas? Zwróć uwagę na odczucia, jakie pojawiają się w tobie, gdy myślisz o zerwaniu. Czy jest coś, czego mimo wszystko będzie ci brakowało i czy naprawdę będziesz w stanie bez tego funkcjonować?
Daj sobie czas na uzyskanie pewności, że naprawdę chcesz się rozstać.

Jaki jest najważniejszy powód zerwania?

Jako że związek tworzy dwoje ludzi, powody do rozstania mogą być po obu stronach, choć niekoniecznie rozłożone po równo. Tym razem jednak to ty decydujesz się na zerwanie i ważna jest świadomość, dlaczego to robisz. Czy jest jakiś jeden, najważniejszy powód, dla którego ten związek nie ma sensu, a ty nie chcesz ani go naprawiać, ani dłużej w nim trwać? To może być coś, co wzbierało w tobie już od dłuższego czasu, albo wyszło na jaw całkiem niedawno. Idąc na spotkanie, warto wiedzieć, co to takiego. W innym wypadku druga osoba może zacząć tobą manipulować i przekonywać, że przecież nie ma związków idealnych, więc może warto dać sobie jeszcze jedną szansę.

Kobieta i mężczyzna po obu stronach muru. Przygotowanie do zerwania - jak powiedzieć, że to koniec

Kiedy najlepiej to zrobić?

Przygotowanie do zerwania obejmuje również czas, w którym trzeba to zrobić. Nie może to być przypadkowy dzień i godzina. Pomyśl w tym przypadku zarówno o sobie, jak i o drugiej osobie. Wybierz najbardziej optymalny dzień, w którym nie przewidujesz stresujących i trudnych spraw do załatwienia czy spotkań do odbycia. Również osobie, z którą się rozstajesz przyda się wolniejsza od problemów głowa i szansa na znalezienie czasu po pożegnaniu. Pomyśl o końcu tygodnia, gdy następnego dnia nie trzeba iść do pracy i dzięki temu można przetrawić to, co się wydarzyło.

Co dobrego było w tym związku?

Niezależnie od tego, jak wyglądał wasz związek, spróbuj znaleźć w nim coś, co było dobre. Nawet, jeśli zdarzyło się na samy początku waszej znajomości i nie trwało zbyt długo. Doceń to i podziękuj za to. Dasz w ten sposób do zrozumienia, że nie był to dla ciebie zupełnie stracony czas, a wasz związek od pierwszych chwili był jedną wielką pomyłką. Jeśli nawet tak było, może uda ci się znaleźć jego jaśniejsze momenty.

Czego unikać w trakcie ostatniej rozmowy?

Unikaj obwiniania i wytykania błędów. To nigdy się nie sprawdza, a tym bardziej w chwili rozstania. Nie atakuj też i nie oskarżaj. To bowiem tylko zaostrzy i zaogni całą sytuację, która już sama w sobie nie należy do najłatwiejszych.
Nie porównuj, wskazując, że konkretne, znane wam osoby potrafią inaczej, są lepsze lub mają cechy, których tobie w związku zabrakło.
Zachowaj dla siebie informację, że kogoś masz, jeśli tak jest w rzeczywistości. Inaczej wszystkie wcześniejsze argumenty znikną w cieniu tej wiadomości.

Choć zerwanie nie jest najprostszą sprawą, to warto zrobić to raz, a dobrze. Przygotowanie do zerwania może ci tylko w tym pomóc, ponieważ twoje argumenty będą jasne i przemyślane. Druga strona powinna wiedzieć, że to naprawdę koniec, a twoja decyzja jest ostateczna i nieodwracalna.
Zwykle w takich sytuacjach emocje są zbyt duże i zbyt trudne, by proponować przyjaźń, dlatego jeśli naprawdę tego nie chcesz, nie proponuje z grzeczności. O wiele lepsza będzie propozycja, by do czasu, aż nie poukładacie sobie wszystkiego w głowie, nie utrzymywać ze sobą kontaktu.