Z czego może wynikać brak wiary w siebie u sportowca

Z czego może wynikać brak wiary w siebie u sportowca

Brak wiary w siebie u sportowca, szczególnie takiego, który dopiero zaczyna swoją przygodę ze sportem i wiąże z nim swoje dalsze życie, może mieć różne przyczyny. Ważne, by nie lekceważyć tego, co sabotuje działania na drodze do sukcesu. Jeśli zmagasz się z tym problemem, przyjrzyj się na spokojnie temu, z czego może wynikać twój brak pewności i wiary w siebie. Gdy znajdziesz przyczynę, będziesz mógł nad nią popracować lub zwrócić się o pomoc do psychologa sportu.

Potencjał kontra obawy i blokady

Fizyczne przygotowanie musi zawsze iść w parze z przygotowaniem mentalnym. Bez tego wszelkie wysiłki mogą zostać zaprzepaszczone, a ty w końcu zrezygnujesz ze sportowej kariery. Nie tego jednak chcesz, przygotowując się do zawodów, rozgrywek, meczu, czy kolejnego wyścigu. Niby wiesz, czego chcesz, ale pojawiające się znikąd obawy i blokady sprawiają, że nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału. Czujesz, że możesz dać z siebie więcej, ale paraliżuje cię strach. Z czego wynika?

Test reklama

Gdy brak wiary w siebie i stres ogranicza twoje ciało, możesz przegrać nawet z najsłabszymi zawodnikami. Po wszystkim zdziwiony jesteś zarówno ty, jak i twój trener i bliscy. W końcu śledzą twoje przygotowania, zaangażowanie i znają wyniki z treningów. Gdy jednak dochodzi do konfrontacji z innymi, jakaś część tego znika i pozostaje niewykorzystana. Twój potencjał zostaje zblokowany i uszczuplony o to, co może decydować o twojej wygranej.

Tenisistka na korcie. Brak wiary w siebie u sportowca

Brak wiary w siebie u sportowca — z czego może wynikać

Gdy przeżywasz tego rodzaju sytuacje na tyle często, że zaczyna cię to niepokoić i zniechęcać do dalszych ćwiczeń, powinieneś przyjrzeć się temu z bliska. Analiza całego dnia, w którym bierzesz udział w rywalizacji, pomoże ci w końcu odkryć, co mogło doprowadzić do tak dużego stresu i podciąć twoje skrzydła.
Z drugiej strony, weź na warsztat również dni, kiedy udaje ci się wyluzować i bez problemu osiągasz sportowe sukcesy. Tu również znajdziesz kluczowe elementy, które będą działać jak antidotum na blokady i stres.

Przeanalizuj swoje myśli

Droga do rozwiązania problemu prowadzi przez odpowiednie pytania. Ty również powinieneś je sobie zadać i znaleźć czas na znalezienie właściwych odpowiedzi. Przeanalizuj to, o czym myślisz przed rozpoczęciem rywalizacji. Chodzi o przekonania na temat siebie i tych, z którymi się zmierzysz oraz osób, które będą cię oglądać i kibicować. Z tym często związana jest ogromna presja i również ona może działać na ciebie przytłaczająco oraz osłabiająco. W odpowiedziach mogą kryć się przekonania, które od lat w sobie nosisz, a które dotyczą ciebie i innych. Jeśli jednak ci nie służą, to warto zastąpić je tymi, które będą cię wspierać. Może to chwilę potrwać, ale na pewno warto nad tym popracować.

Sprawdź, co myślisz o innych zawodnikach

Twoi rywale są na różnym poziomie sportowych umiejętności i nierzadko staniesz do walki z kimś, kto w twojej ocenie jest od ciebie słabszy. W trakcie rozgrywek może się jednak okazać, że dziwnym trafem to on cię punktuje, co ostatecznie kończy się twoją przegraną. Rozczarowanie i złość na siebie nie wystarczy, by następnym razem było inaczej. Tu potrzebna jest analiza tego, co myślisz o tego rodzaju zawodnikach, zanim zacznie się gra, czy wyścig.


Przeczytaj także: Przygotowanie mentalne w sporcie — czy jest niezbędne?


Pomyśl o tym, z jakim nastawieniem podchodzisz do rozgrywek ze słabszymi zawodnikami, a z jakim w sytuacji, gdy wiesz, że masz do czynienia z lepszymi od siebie. Czy sposób twojej mobilizacji i przygotowania mentalnego różni się w obu przypadkach, czy raczej jest taki sam? W jakim stanie emocjonalnym i psychicznym jesteś, co może mieć znaczący wpływ na wynik rywalizacji?
Odpowiedzi pomogą ci wychwycić decydujące elementy, które mogą przesądzać o wyniku i to za każdym razem. Tym bardziej, jeśli problem ten powtarza się od dłuższego czasu.

Brak wiary w siebie u sportowca może mieć różne przyczyny, ale małymi krokami możesz dotrzeć do sedna problemu. Dobrym pomysłem jest korzystanie ze wsparcia psychologa sportu, który pomoże ci pracować mentalnie zarówno w trakcie treningów, jak i przed zawodami.