Nerwica natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, OCD) jest zaburzeniem, w którym występują nawracające myśli natrętne, czyli obsesje oraz natrętne czynności, czyli kompulsje. Natręctwa mogą pojawić się w każdym wieku, z jednakowym prawdopodobieństwem u obu płci. Nieleczone są w stanie skutecznie upośledzić codzienne funkcjonowanie, relacje rodzinne i zawodowe. Jak sobie z nimi poradzić? Kiedy udać się po pomoc? Wyjaśniamy poniżej!
Kogo dotyczy nerwica natręctw?
Badania wskazują, że problem dotyczy obecnie około 2-2,5% społeczeństwa. Pewne zachowania charakterystyczne dla OCD można zauważyć nawet u 90% populacji! Istotą problemu jest występowanie u osoby z chorej określonych zachowań, którym towarzyszy lęk lub natrętne myśli. Warto podkreślić, że myśli te i zachowania są według osoby chorej nielogiczne, wstydliwe i niechciane, w związku z czym sprawiają duży dyskomfort psychiczny. Predysponowane do wystąpienia nerwicy natręctw są osoby o pewnych szczególnych cechach osobowości określanych jako osobowość anankastyczna (nadmierne uporządkowanie, dbałość o szczegóły, perfekcjonizm przeszkadzający w wypełnianiu zadań życia codziennego).
Jak rozpoznać, czy mam nerwicę natręctw?
U każdego pacjenta nerwica natręctw może mieć różny przebieg, jednak wspólnym mianownikiem okazują się natrętne myśli oraz rytualne czynności, które mają na celu rozładowanie napięcia. Aby pewnie rozpoznać przypadłość, objawy powinny utrzymywać się co najmniej 2 tygodnie. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do psychozy, nerwicę natręctw charakteryzuje realistyczne myślenie. Osoba chora zdaje sobie sprawę z tego, że wykonywane przez nią czynności są irracjonalne, jednak jeśli ich nie wykona, ma ona poczucie narastającego niepokoju i napięcia. Ponadto myśli są odbierane, jako wypływające z własnego umysłu, a nie nasyłane z zewnątrz, co odróżnia OCD od urojeń w schizofrenii. O zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych zwykle mówi się wtedy, gdy objawy choroby nasilają się do tego stopnia, że upośledzają prawidłowe funkcjonowanie i zajmują nam więcej niż godzinę dziennie.
OCD – typowy obraz choroby
Nerwica natręctw to zaburzenie o charakterze przewlekłym, w przebiegu którego występują okresy zaostrzenia oraz remisji. Wśród najczęstszych objawów OCD wyróżnia się:
- obsesyjną dbałość o higienę;
- przymus utrzymywania perfekcyjnego porządku i zachowania symetrii;
- natrętne sprawdzanie i zamykanie drzwi oraz okien, zakręcanie gazu, wody, gaszenie światła;
- wewnętrzny przymus gromadzenia przedmiotów o małej lub żadnej wartości;
Jeżeli zauważysz w swoim zachowaniu lub myślach „natrętne impulsy”, tracisz czas na pewne rytuały, analizujesz wszelkie scenariusze wydarzeń – powinieneś udać się do specjalisty (psychiatra Bydgoszcz), ponieważ być może jest to nerwica natręctw.
Nerwica natręctw – możliwości terapeutyczne
Leczenie nerwicy natręctw obejmuje farmakoterapię i psychoterapię. Aby spotęgować skuteczność, często łączy się obie metody. W praktyce lekarskiej wykorzystywane są leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI oraz SNRI. Doraźny efekt pozwalają osiągnąć leki przeciwlękowe oraz przeciwpsychotyczne. Najczęstszą i najbardziej efektywną formą psychoterapii pozostaje terapia poznawczo-behawioralna. Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jest na ogół długofalowe. Ponadto wymaga również zaangażowania pacjenta, gdyż objawy mają tendencje do nawrotów oraz zmiany swojego charakteru.
Co zrobić z nerwicą natręctw?
Osoby, które samodzielnie próbują zmagać się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, często oddalają się od swoich bliskich i zaniedbują obowiązki zawodowe. Zdarza się, że poczucie osamotnienia doprowadza ich do uzależnienia, a także pogłębiającej się depresji. Pamiętaj jednak, że z każdym, nawet najbardziej wstydliwym problemem, możesz zgłosić się po pomoc do lekarza psychiatry. Nie miej oporów, by zadbać o swój komfort psychiczny! Pomoże Ci w tym psychiatra Bydgoszcz.