Skutki rozwodu – jak uchronić przed nimi dziecko

Skutki rozwodu – jak uchronić przed nimi dziecko

Rozwód do ogromna zmiana dla wszystkich członków rodziny i trzeba zrobić wszystko, by przejść przez nią jak najłagodniej. Niestety, w wielu przypadkach rozstaniu rodziców towarzyszą duże emocje, które utrudniają komunikację i sprawiają, że małżonkowie zapominają o tym, co najważniejsze. Mimo to powinni zrobić wszystko co w ich mocy, by uchronić dziecko przed skutkami rozwodu.
Jeśli ten problem dotyczy też ciebie, powinieneś wiedzieć co możesz zrobić, by jak najłagodniej przeprowadzić swoją pociechę przez zmianę, która ją czeka. Oto czego nie powinno w tym czasie zabraknąć.

Upewnij się, zanim powiesz o tym dziecku

Zanim powiesz dziecku o rozwodzie, decyzja o rozstaniu musi być ostateczna. Nie możesz jedynie rozważać takiego wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się wasze małżeństwo. Niepewność jest gorsza nawet od bardzo trudnej prawdy. Dziecko może w takiej sytuacji próbować grać na waszych uczuciach, przekonywać do zmiany decyzji, a nawet ją wymuszać. Zaczynając rozmowę na temat możliwości rozwodu, nie przejdziesz do dalszego etapu i tym samym pozostawisz dziecko w stanie zawieszenia. To nie najlepszy sposób na przygotowanie go do rozłamu w rodzinie.

Test reklama

Jak uchronić dziecko przed skutkami rozwodu?

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że negatywnych skutków zaistniałej sytuacji nie da się uniknąć. Można jednak złagodzić je na tyle, by maluchowi łatwiej było zrozumieć to, co dzieje się na jego oczach. Jak to zrobić?

Najważniejsza jest rozmowa

Nie uda się tego uniknąć i najlepiej, jeśli o rozwodzie dziecko dowie się od obojga rodziców, a nie usłyszy w przedszkolu, czy na podwórku. Niezależnie jakie emocje towarzyszą rozstaniu, musicie na spokojnie wyjaśnić dziecku, co się dzieje i co je czeka w najbliższej przyszłości. Nie róbcie tego ani zbyt wcześnie, ani tuż przed wyprowadzką jednego z rodziców. Dziecko musi mieć czas, by oswoić się z trudnymi informacjami i szansę, by o tym porozmawiać zarówno z tatą, jak i z mamą.

Wyjaśnij „dlaczego”.

Bardzo możliwe, że dziecko było świadkiem waszych kłótni, czy nawet rękoczynów i nie można tego przemilczeć. Odwołaj się do trudnych chwil, przypomnij, jak trudno wam w ostatnim czasie przychodzi spokojnie porozmawiać. Zapewnij, że próbowaliście się pogodzić, ale choć bardzo chcieliście, to się nie udało. Czasem tak w życiu bywa, że dwoje ludzi nie chce już dalej być ze sobą. Pamiętaj jednak, by w czasie rozmowy nie zabrakło zapewnienia, że to dorośli w pełni odpowiadają za całą sytuację. Jeśli naprawdę masz uchronić dziecko przed skutkami rozwodu, to powinno ono wiedzieć, że miłość mamy i taty do niego, ani trochę się nie zmieniła i wciąż kochacie je najbardziej na świecie. Ale nie potraficie już kochać siebie nawzajem, dlatego postanowiliście się rozejść. Nie chcecie już więcej krzywdzić siebie słowami, dlatego podjęliście decyzję o rozwodzie.

Opowiedz o rozwodzie

Większość dzieci nie zna tego słowa. Może je słyszało, ale tak naprawdę nie wie, co oznacza ono w praktyce. Opowiedz mu o tym. Co dzieje się po kolei? Kto pomaga rodzicom w rozstaniu i gdzie trzeba podpisać dokumenty? Możesz wspomnieć, że w czasie ślubu też je podpisywaliście i teraz musicie podpisać nowe. Opisz miejsce, gdzie odbywają się rozprawy i co mniej więcej ma miejsce w trakcie ich trwania. Im więcej dziecko zrozumie, tym łatwiej będzie mu przetrawić to, co wiąże się rozstaniem rodziców.

Panuj na emocjami

To jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed rozstającymi się małżonkami. Jeśli jednak chcesz uchronić dziecko przed skutkami rozwodu, musisz zrobić wszystko, by emocje nie przejęły nad tobą kontroli. Niezależnie, w jak dużej złości rozstajesz się z drugą stroną, nie może to przesłonić dobra waszego dziecka. Unikaj więc obwiniania współmałżonka w obecności dziecka i nie rób z siebie ofiary całej sytuacji, choćby była to prawda.

Uważaj też, by swoich uczuć i emocji nie przelewać na dziecko. Nie traktuj go jak spowiednika i powiernika. Jeśli potrzebujesz się wyżalić, znajdź kogoś wśród dorosłych, bo twoje dziecko i tak ma dużo spraw do przemyślenia. Dokładanie mu jeszcze tego, co tobie ciąży, nie ułatwi mu odnalezienia się w nowej sytuacji.
Nie musisz jednak tłumić emocji i zapewniać, że wszystko się ułoży i znów będzie wspaniale, bo nie będzie. Twój płacz w obecności dziecka da mu do zrozumienia, że to, co się stało, również dla ciebie jest bardzo trudne.

Nowi ludzi, nowe rodziny

Nie spiesz się z dzieleniem się informacjami na temat twojej nowej rodziny. Poczekaj z tym, aż dziecko ochłonie nieco po rozwodzie, ale też nie ukrywaj, udając, że wciąż jesteś sam. Jest wiele rodzin po rozwodach, które potrafią się ze sobą porozumieć. Spotykają się ze sobą i członkami swoich nowych rodzin, starając się dbać o dobre relacje. Dąż do tego, bo z pewnością przyniesie to wszystkim wiele korzyści.
Jeśli jeden z rodziców ma ustalony czas przebywania z dzieckiem, powinien to robić poza dawnym rodzinnym domem. Dzięki temu nie będzie stwarzał pozorów, że może wszystko jeszcze wrócić do normy i rodzice do siebie wrócą.

Wspólny front w wychowaniu

Choć jesteście już osobno, to wciąż macie obowiązki wychowawcze. By uchronić dziecko przed skutkami rozwodu, musicie obrać ten sam front w wychowaniu i przestrzegać wspólnie ustalonych zasad. Nadopiekuńcza mama nie może próbować stawiać siebie w lepszym świetle i wyręczać malucha, gdy tymczasem ojciec próbuje nauczyć go samodzielności. Im szybciej ustalicie reguły, na których oprzecie działania wychowawcze, tym pewniej czuć się będzie wasze dziecko.

Rodzicami jesteście na zawsze

Rozwód nie zmienia twoich relacji z dzieckiem. Na zawsze pozostajesz jego rodzicem i ważne, byś o tym pamiętał. Niezależnie, jak źle wciąż jest między tobą i twoim były partnerem, dziecko nie powinno na tym cierpieć. Nic nie powinno zmienić waszej miłości do dziecka.