Depresja jesienna (sezonowa) – jak sobie z nią radzić?

Depresja jesienna (sezonowa) – jak sobie z nią radzić?

Niemal każdy z nas narzeka na „depresję” z powodu gorszej pogody. Szczególnie często zdaje się to słyszeć na początku października, kiedy temperatura spada, zaczyna ubywać słonecznych dni a do pięknej wiosny brakuje wielu kartek z kalendarza. Depresja jesienna, zimowa lub też sezonowa to potoczne określenia, za którymi kryje się sezonowa choroba afektywna. Problem jest doskonale znany praktykującym lekarzom i psychologom, bowiem może dotyczyć nawet 700-800 tysięcy mieszkańców Polski! Jeśli myślisz, że jesteś jedną z nich, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

SAD – co to takiego?

Depresja sezonowa nie znalazła jeszcze miejsca w oficjalnej klasyfikacji chorób. Przypadłość odnajdziemy jednak w rozmaitych artykułach naukowych i podręcznikach. Fachowo powinniśmy używać pojęcia sezonowa choroba afektywna (ang. SAD, Seasoal Affective Disorder). Angielski skrót doskonale oddaje charakter zaburzenia, w którym pacjent jest po prostu smutny. Ponadto dokucza mu nadmierna senność, przygnębienie i zmęczenie. Co ciekawe, choć SAD najczęściej dotyka kobiety i osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, to występuje także u dzieci.

Test reklama

Skąd bierze się depresja sezonowa i co ją powoduje?

Dokładna i jednoznaczna przyczyna pojawiania się SAD nie jest znana. Wiele wskazuje na to, że za występowanie sezonowych zaburzeń nastroju odpowiada brak słońca. Jesienna i zimowa aura rozregulowuje naszą gospodarkę hormonalną a także hamuje czynności podwzgórza. Osoby predysponowane do SAD reagują szczególnie intensywnie. Nadmiar melatoniny powoduje u nich uczucie senności, z kolei niedobór serotoniny – głębokie przygnębienie. Sytuację pogarsza niedobór witaminy D, która wytwarzana przez nasz organizm w słoneczne dni, promuje aktywność serotoniny. W kolejnym akapicie znajdziesz odzwierciedlenie opisanych zmian w typowych objawach depresji sezonowej.

Depresja jesienna – jakie objawy powinny nas zaalarmować?

Symptomy SAD, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to przede wszystkim:

  • zmęczenie, osłabienie, brak energii i napędu;
  • smutek, niepokój, przygnębienie;
  • problemy z koncentracją;
  • drażliwość, płaczliwość, poczucie winy i zagubienia;
  • trudności z porannym wstawaniem;
  • zachcianki żywieniowe (szczególnie słodyczy);
  • brak zainteresowania codziennymi czynnościami.

Pamiętaj, że objawy depresji sezonowej mogą mieć różne stopnie nasilenia. U niektórych osób wywierają ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie, u innych są zupełnie nietypowe. Jeżeli przez co najmniej 2 tygodnie utrzymuje się u Ciebie któryś z powyższych objawów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Depresja w porach roku

Co zrobić, jeżeli podejrzewamy u siebie depresję sezonową?

Sezonowa choroba afektywna to realny problem zdrowotny, z którym pomoże uporać się psychiatra Bydgoszcz. Na podstawie wywiadu i badania będzie mógł zaproponować Ci najskuteczniejszą ścieżkę leczenia. W przypadku SAD zalecane jest przede wszystkim leczenie farmakologiczne. Objawy depresji sezonowej skutecznie łagodzi stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Leki nowej generacji nie są uzależniające, można bezpiecznie przyjmować je przez dłuższy czas, jednak decyzja musi o ich stosowaniu zapada wyłącznie w gabinecie psychiatry. Drugi sprawdzony sposób to psychoterapia. Regularna terapia lub nawet kilka spotkań pomoże Ci zapanować nad dokuczliwymi objawami. Może się również okazać, że depresja jesienna przyćmiewa inne zaburzenia natury psychicznej. Psychoterapia prowadzona przez MentalExpert pozwoli dowiedzieć się więcej o sobie, faktycznych przyczynach złego samopoczucia i możliwych sposobach rozwiązania problemu bez konieczności farmakoterapii.

Depresja jesienna – alternatywne metody terapii

Eksperci pozostają jednomyślni, że zmiana stylu życia poprawia funkcjonowanie w okresie jesienno-zimowym. Wykorzystuj ryby, produkty zawierające kwasy omega-3 i pełnoziarniste pieczywo. Zaplanuj suplementację witamin D, B6 oraz kwasu foliowego. Ponadto jedną z opcji jest fototerapia. Metoda ta polega na ekspozycji skóry na działanie specjalnej lampy o dużym natężeniu oświetlenia. Częściowo pozwala nadrobić braki, jakie nasz organizm odczuwa wskutek zmniejszonej liczby kąpieli słonecznych. Pamiętaj, że w przypadku wystąpienia faktycznych stanów depresyjnych, niezbędny jest kontakt z lekarzem i stosowanie się do zaleconego przez niego leczenia.

Jeśli to kolejny rok, w którym odczuwasz zmiany nastroju wraz z początkiem jesieni a objawy ustępują dopiero z początkiem wiosny, możesz podejrzewać depresję sezonową. Nie lekceważ swojego zdrowia i zgłoś się do MentalExpert!