Pierwsze spotkanie z psychologiem, to spotkanie konsultacyjne. Dopiero następne rozpocznie diagnostykę i pozwoli ustalić kierunek oraz sposób, w jaki prowadzona będzie terapia psychologiczna.

Konsultacje psychologiczne

Niezależnie od tego, czy przychodzisz z zamiarem podjęcia leczenia, czy jedynie potrzebujesz porady dotyczącej problemów, z którymi sobie nie radzisz, pierwsze spotkanie to czas, w którym możesz o tym porozmawiać.

Z pomocą psychologa, będziesz mógł przedstawić swój problem i porozmawiać na temat możliwości poradzenia sobie z nim. Wstępna konsultacja nie oznacza, że musisz umówić się na kolejną wizytę. W tym momencie, psycholog podpowie Ci, na co zwrócić szczególną uwagę. Wskaże,  jak ukierunkować swoje działania oraz sposób myślenia, by poradzić sobie z problemem.
Jeśli jednak okaże się on bardziej złożony, niż wcześniej sądziłeś, pomocne mogą okazać się wskazówki, które otrzymasz od psychologa.

Pośród procedur, jakie oferujemy lub możemy zalecić, znajdziesz:

  • psychoterapię indywidualną lub rodzinną,
  • poradę,
  • diagnostykę psychologiczną,
  • psychoedukację,
  • konsultacje lekarskie z psychiatrą, neurologiem lub innym specjalistą.

Jeśli posiadasz dokumentację, potwierdzającą Twoje wcześniejsze problemy lub zawierającą wyniki badań, zabierz ją na pierwsze spotkanie.

Diagnostyka psychologiczna

Aby można było mówić o terapii psychologicznej, potrzebna jest diagnoza. Polega ona na dokładnym zbadaniu, na czym polega Twój problem i skąd się wziął. Stawiając ją, psycholog określi, w jakim stopniu, do Twojego obecnego stanu, przyczyniło się środowisko oraz czynniki psychologiczne i organiczne.

Co ważne, diagnostyka psychologiczna przeznaczona jest nie tylko dla osób z zaburzeniami. Możesz skorzystać z niej również wtedy, gdy chcesz lepiej siebie zrozumieć i poznać nieuświadamiane przekonania, które blokują Cię, przed lepszym wykorzystaniem drzemiącego w Tobie potencjału.

Psycholog, może również pomóc Ci w planowaniu rozwoju zawodowego, byś mógł dokładniej określić swoje słabe i mocne strony. Konsultacje psychologiczne pomagają dotrzeć do sedna potencjału jaki drzemie w każdym człowieku.

Metody diagnostyczne

W diagnostyce psychologicznej, stosuje się następujące metody:

  • wywiad kliniczny i obserwacja – pomagają postawić hipotezy, na temat przyczyn zaburzeń i nieprawidłowości w Twoim zachowaniu, myśleniu i działaniu,
  • testy psychologiczne – służą zarówno sprawdzeniu powyższych hipotez, jak i określeniu charakterystyki pacjenta.

Cele diagnozy psychologicznej

Cel, w jakim przeprowadzana jest diagnoza psychologiczna, zależy od rodzaju problemu, z jakim zgłaszasz się do psychologa oraz od rodzaju diagnozy, jaka ma być postawiona.

Najczęściej, diagnostykę psychologiczną przeprowadza się, aby:

  • odkryć mechanizmy, odpowiadają za Twój dyskomfort
  • ocenić Twoje mocne strony, trudności w funkcjonowaniu oraz Twoje zasoby,
  • opisać sposób Twojego funkcjonowania w codziennym życiu i stan, w jakim się obecnie znajdujesz,
  • ustalić, czy w ogóle potrzebujesz leczenia, a jeśli tak, to jaka jego forma, będzie dla Ciebie najlepsza.

Gdy psycholog uzna, że zebrany przez niego materiał, jest wystarczający do wystawienia diagnozy, na ostatnim spotkaniu diagnostycznym, omówi z Tobą te wyniki i przekaże wnioski, jakie z tego płyną.

Zarówno konsultacje psychologiczne, jak i diagnostyka, to spotkania, które nie zobowiązują Cię w żadnym stopniu, do skorzystania z terapii, czy też leczenia. Mogą za to pomóc Ci odkryć przyczyny niepokojącego zachowania, sposobu myślenia i reagowania. Dają też wgląd w siebie, co pozwala na lepsze poznanie swoich mocnych stron i wykorzystanie ich zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

To przygotowanie odpowiedniej strategii dla Ciebie we współpracy z naszym psychoterapeutą, jakie taktyki warto wykorzystać, aby załagodzić problem, z jakim do nas przychodzisz.

Konsultacje psychologiczne – kiedy ich potrzebujesz?

Wiele osób, które mają życiowe problemy, korzysta często z pomocy rodziny, przyjaciół. To z pewnością bardzo cenne wsparcie, jeśli wziąć pod uwagę poczucie osamotnienia, które nierzadko towarzyszy życiowym problemom. Pomoc taka może okazać się jednak niewystarczająca, ponieważ osoby z rodziny lub przyjaciele zazwyczaj nie posiadają wiedzy specjalistycznej, a co więcej są często (z racji samej relacji) mocno zaangażowane emocjonalnie w Twój problem.

Jeśli uznasz, że przyszedł czas, aby Twój problem powierzyć specjaliście i razem z nim postarać się go rozwiązać, zadzwoń do MentalExpert pod numer 52 345 71 81 i umów się na wizytę. Możesz także na początek skorzystać z formularza na stronie kontakt.

Pomożemy Ci przygotować plan rozwiązania, a może ten plan od dawna jest w Tobie, ale nie potrafisz go odnaleźć… Potrzebujesz profesjonalnej porady? Po prostu zadzwoń.