Zaburzenia somatyczne, nie posiadają organicznej, możliwej do zdiagnozowania przyczyny. Jeśli od jakiegoś czasu, boli Cię głowa, stawy, mięśnie lub masz problemy gastryczne. Konsultowałeś się z lekarzem i nie udało się wskazać, z czego one wynikają. Trudno też ustalić jak je leczyć, możesz podejrzewać, że to zaburzenia psychogenne, które występują pod postacią somatyczną.
Im szybciej zostaną one zdiagnozowane przez psychologa, tym mniejsze koszty poniesiesz, odwiedzając kolejnych lekarzy, którzy nie będą w stanie Ci pomóc.
Zaburzenia somatyczne – rodzaje
W pierwszej chwili, może być Ci trudno zaakceptować, że przyczyną bólu, są czynniki psychologiczne. Szczególnie, jeśli do tej pory, przyzwyczajony byłeś do innego toku rozumowania. Szukałeś przyczyn objawów, w fizycznych dolegliwościach poszczególnych narządów.
Otwarcie się na taką możliwość, to pierwszy krok do uwolnienia się od dolegliwości i powrotu do normalnego funkcjonowania.
Oto najważniejsze zaburzenia, występujące pod postacią somatyczną, których objawy, możesz u siebie zauważyć:
Uporczywe bóle psychogenne
Główną przyczyną tego rodzaju bólu, są czynniki psychologiczne. Psychogenny ból głowy lub ból dolnego odcinka kręgosłupa, nie jest w takim przypadku związany z żadną chorobą somatyczną, czy też zaburzeniem. Może utrzymywać się przez długi czas i bez diagnozy u psychologa, chory nie będzie w stanie znaleźć właściwej przyczyny.
Zaburzenia hipochondryczne
Osoby cierpiące na zaburzenia hipochondryczne, bardzo trudno przekonać, że ich ciało, pod względem fizycznym, jest zdrowe. Objawy, które mają, w ich przekonaniu, potwierdzają poważną chorobę somatyczną. Jednak rzeczywistości nie wskazują na nieprawidłowe działanie narządów.
Mimo to, dolegliwości, które odczuwają, tak właśnie są odbierane. Stąd konieczność odwiedzania kolejnych lekarzy różnych specjalności, by znaleźć przyczynę i rozpocząć leczenie.
Niestety, nawet jeśli lekarz w oparciu o przeprowadzone badania i analizy, nie stwierdzi żadnej choroby, osoba z zaburzeniami hipochondrycznymi, wciąż będzie przekonana, że jest chora.
By namówić lekarza do kolejnej konsultacji, skłonna jest wskazać na zupełnie inne objawy, które dowodzą, że z jej ciałem wciąż jest coś nie tak.
Zaburzenia somatyzacyjne
Pacjenci z zaburzeniami somatyzacyjnymi (zaburzenia somatyczne), skarżą się na bardzo różne, a do tego zmieniające się dolegliwości. Mogą wskazywać na:
- problemy z oddychaniem,
- duszności,
- biegunki,
- nudności,
- zawroty głowy,
- przyspieszone bicie serca,
- pieczenie lub swędzenie określonych części ciała,
- cierpnięcia,
i wiele innych.
Podobnie, jak w przypadku zaburzeń hipochondrycznych, tak i tu, kolejne badania, nie dają wyników odbiegających od normy. Nie wskazują na konieczność podjęcia leczenia. Sytuacja ulega zmianie, gdy pacjent trafia na konsultację psychologiczną, gdzie postawiona zostaje właściwa diagnoza i określony sposób, w jakim można mu pomóc.
Zaburzenia autonomiczne
Dolegliwości, na które uskarża się osoba z zaburzeniami autonomicznymi, dotyczą głównie zespołu narządów kontrolowanych przez układ nerwowy autonomiczny. Mowa tu o układzie pokarmowym, oddechowym i sercowo-naczyniowym.
Lekarz, do którego zgłasza się pacjent, może usłyszeć o różnych objawach. Najczęściej wskazujących na: nerwicę żołądka, nerwicę serca, niestrawność, psychogenną biegunkę. Pacjenci uskarżają się również na: wzdęcia, czkawkę, drżenie ciała, przyspieszeniu oddechu i takim samym biciu serca.
Mówiąc o dolegliwościach i skupiając się na nich, chory ma poczucie cierpienia. Wyniki badań jednak w ogóle na chorobę, o podłożu somatycznym, nie wskazują.
Tym, co jest najtrudniejsze dla osób cierpiących na zaburzenia somatyczne, to dopuszczenie do siebie możliwości, że przyczyną nie są fizyczne choroby. Dopiero zrozumienie, że potrzebują pomocy psychologicznej, daje szansę na realną zmianę w ich życiu.
Zaburzenia somatyczne – Gdzie szukać pomocy?
Jeśli cierpisz na tego rodzaju zaburzenia lub zmagają się z nimi Twoi bliscy, zadzwoń do MentalExpert pod numer 52 345 71 81 i umów się na wizytę. W trakcie konsultacji psychologicznej, dowiesz się, co może być przyczyną dolegliwości, których do tej pory nie udało się zdiagnozować. Wspólnie ustalimy i wybierzemy najlepszą, dostosowaną do Twoich problemów terapię
Pamiętaj, że zaburzenia somatyczne, są trudne do rozpoznania samemu, dlatego szukaj pomocy u specjalistów.