Stresujące sytuacje, mogą się pojawiać bardzo często i każdy radzi sobie z nimi inaczej. Jednych, stres motywuje do jeszcze większego wysiłku i zaangażowania, innych paraliżuje i odbiera siły.
Sam w sobie, stres mobilizuje organizm do poradzenia sobie ze stresorem, czyli sytuacją stresującą i zwykle, nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Jednak zdarza się, że obciążenie jest zbyt duże. Wtedy twoje siły obronne zaczynają topnieć, a równowaga psychiczna, emocjonalna i fizyczna, zostaje zachwiana.
Możesz doświadczyć następujących reakcji na stres:
- ostra reakcja na stres,
- zaburzenie stresowe pourazowe
- zaburzenie adaptacyjne.
Ostra reakcja na stres
To przejściowe zaburzenia adaptacyjne. Wynikają z trudności w przystosowaniu się do nowej sytuacji, szczególnie gdy doświadczyłeś traumatycznego przeżycia fizycznego lub psychicznego.
Ostra reakcja na stres, pojawia się niezależnie od tego, czy wcześniej pojawiały się u Ciebie zaburzenia psychiczne, czy też nie. Jest to reakcja krótkotrwała. Pojawia się bezpośrednio w związku z zaistniałym stresorem.
Ostra reakcja na stres – Przyczyny
Do przyczyn, wywołujących ostrą reakcję na stres, należą m.in:
- wypadki komunikacyjne,
- nagła śmierć lub choroba kogoś bliskiego,
- bycie świadkiem lub ofiarą przemocy fizycznej, napaści, przestępstwa na tle seksualnym
- katastrofy,
- rozpoznanie nieuleczalnej choroby,
- pożar
- wojna.
Oznaki wystąpienia ostrej reakcji na stres
Ostra reakcja na stres, pojawia się tuż po, a czasem nawet już w trakcie zdarzenia. Początkowo, możesz być oszołomiony. Masz wrażenie jakbyś na chwilę stracił kontakt z otoczeniem i zdolność rozumienia docierających do Ciebie bodźców. Możesz nie wiedzieć, kim są ludzie obecni na miejscu zdarzenia, co się stało i gdzie jesteś. Możesz być emocjonalnie pobudzony, drażliwy, niespokojny.
Objawy mogą utrzymywać się jeszcze wiele godzin po ustaniu zagrożenia. Mogą zmieniać się w czasie przybierając postać rozpaczy, lęku, słownej agresji lub złości. Twoje ciało w przebiegu traumy również reaguje na stres – rytm Twojego serca oraz oddech są najczęściej przyspieszone, może pojawić się duszność, zwiększona potliwość i zaczerwienienie skóry twarzy.
Zespół stresu pourazowego
Z upływem czasu objawy reakcji stresowej zmieniają nieco swój charakter. Mogą utrzymywać się w postaci zespołu stresu pourazowego (PTSD). To psychiczna i fizyczna reakcja na zaistniałą traumatyczną sytuację, utrzymująca się przez dłuższy czas i wpływająca na wszystkie obszary życia.
Jej przyczyny są takie same, jak te, które wywołują ostrą reakcję na stres.
Objawy PTSD
Jeśli masz za sobą traumatyczne przeżycie, jest ono w tobie przez cały czas i wydaje się, że nie masz na to wpływu. Zajmuje ono Twoje myśli, wyobrażenia i sny. Wciąż na nowo przeżywasz stresującą sytuację, która pojawia się w postaci koszmarów sennych i nagłych przebłysków. Masz wówczas wrażenie, że znów jesteś świadkiem tamtych wydarzeń. Wspomnienia mogą też zostać przywołane przez zapachy, dźwięki, a nawet smaki, które kojarzyć Ci się będą z tamtym czasem i miejscem.
W trakcie ponownego przeżywania traumy, twój organizm reagować będzie dokładnie tak samo, a Ty przeżyjesz te same mocje , których doświadczyłeś w czasie realnego zagrożenia.
Stopniowo, w miarę upływu czasu wzorzec unikania „przywołujących wspomnienia” skojarzeń, utrwali się, co może spowodować, że wycofasz się z życia towarzyskiego, będziesz unikać określonych tematów, miejsc czy sytuacji. Wszystko po to, by uciec od dręczących Cię obrazów i myśli.
W skrajnych sytuacjach , w przypadku nasilonej reakcji stresowej Twoi bliscy i znajomi, mogą być obiektem ataków i agresji z Twojej strony, choć do tej pory, nigdy Ci się to nie zdarzało.
Zaburzenia adaptacyjne
W sytuacji, gdy stresor nie był na tyle silny, by stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia, możesz doświadczyć różnorodnych objawów wywołujących dyskomfort psychiczny W rezultacie utrudniających codzienne funkcjonowanie oraz negatywnie odbijających się na Twoim życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym. Mówimy wtedy o zaburzeniu adaptacyjnym.
Przyczyny zaburzeń adaptacyjnych
Tak naprawdę, nie musi wydarzyć się nic strasznego, by pojawiły się zaburzenia adaptacyjne. Mogą do nich doprowadzić sytuacje, z którymi zetknąłeś się już niejeden raz , np. rozstanie z życiowym partnerem, zwolnienie z pracy, mobbing, utrata wartościowych przedmiotów, kradzież, choroba, itp. Do zaburzeń adaptacyjnych prowadzą więc „ stresory społeczne”. Ich nasilenie w stosunku do wcześniej opisanych jest zdecydowanie mniejsze.
Objawy
Każdy może inaczej zareagować na negatywne zmiany w swoim życiu. Są jednak takie objawy, których doświadcza większość osób, cierpiących na zaburzenia adaptacyjne. Niektóre z nich, mogą przypominać objawy depresji, zaburzeń lękowych lub psychosomatycznych. Oto niektóre z nich:
- rozdrażnienie,
- martwienie się,
- inne, niż dotychczas, zaburzone zachowanie,
- problemy z zasypianiem i przesypianiem całej nocy,
- obniżenie nastroju,
- łatwe wpadanie w gniew,
- niepokój,
- lęk,
- bezradność w sytuacjach, z którymi do tej pory sobie radziłeś.
Leczenie zaburzeń stresowych i adaptacyjnych
Opieką i wsparciem osób z opisanymi powyżej zaburzeniami zajmują się wykwalifikowani specjaliści z zakresu psychiatrii, psycholodzy oraz psychoterapeuci. Jednym z kluczowych aspektów pomocy osobom dotkniętym zaburzeniami stresowymi jest jak najszybsze wdrożenie psychoterapii. Jeżeli natomiast objawy są nasilone – zastosowanie leczenia farmakologicznego.
Co dalej?
Jeżeli cierpisz z powodu zaburzeń stresowych, gdy pomimo upływu czasu od traumatycznego wydarzenia nadal odczuwasz dyskomfort z nim związany, skontaktuj się z MentalExpert. Zadzwoń pod numer 52 345 71 81 i umów się na wizytę. Wspólnie znajdziemy sposób, by uporać się z traumą, przywrócić Ci równowagę i zapewnić komfort psychiczny.