Trauma jest stanem psychicznym, który został wywołany przez zewnętrzne czynniki, zagrażające zdrowiu i życiu. Emocje z nim związane, mogą utrzymywać się nawet kilka lat, destabilizując Twoje życie i utrudniając powrót, do wcześniejszej aktywności.
Do traumy, dochodzi najczęściej w wyniku tragicznego wypadku, utraty bliskiej osoby, klęski żywiołowej, katastrofy lub wojny. Może pojawić się zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu.
Jeśli nie masz pewności, czy to, co przeżywasz, nosi znamiona traumy, na początek zapoznaj się z objawami, które najczęściej jej towarzyszą.
Objawy traumy
Jeśli byłeś świadkiem lub uczestnikiem wydarzeń, które zagrażały zdrowiu lub życiu, w Twojej psychice mogło dojść do wielu zmian. Mogą objawiać się one w następujący sposób:
- masz wrażenie, że wydarzenie z przeszłości, wciąż w Tobie żyje i oddziałuje na Twoje emocje, myśli i sposób postrzegania rzeczywistości,
- traumatyczne zdarzenie, powraca w Twoich snach oraz wspomnieniach i nie możesz się uwolnić od myśli o tym, co się stało,
- unikasz rozmów na temat tamtych wydarzeń,
- bezpodstawnie obwiniasz siebie za to, co się stało,
- to, co do niedawna było dla Ciebie neutralne, czyli zapachy, dźwięki, smaki, teraz wywołuje strach i budzi emocje, związane z traumatycznym przeżyciem,
- powoli wycofujesz się z życia towarzyskiego i rodzinnego,
- unikasz miejsc, które przypominają tamto wydarzenie,
- masz coraz większe problemy z koncentracją,
- Twoje dotychczasowe zainteresowania, straciły na atrakcyjności.
Jeśli mimo upływu czasu, objawy utrwalą się, konieczna będzie pomoc psychologiczna.
Trauma – Możliwe skutki
W początkowym okresie, po traumatycznym przeżyciu, reakcje na to, co się stało, są nerwowe i dość intensywne. Możesz w tym czasie płakać, a nawet rozpaczać, krzyczeć, buntować się, czuć się rozdarty i niepogodzony z tym, co się stało. Nierzadko też, może pojawić się agresja albo niekontrolowany śmiech.
Na tym etapie, najlepszym lekarzem jest czas, w którym Twoi bliscy, powinni zapewnić Ci bezpieczeństwo, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.
Niewykluczone, że już wkrótce pojawi się ostra reakcja na stres, w postaci zaburzeń snu, natrętnych myśli o tym, co się stało, nadmiernej czujności i zachowań, świadczących o zamykaniu się w sobie i poczuciem winy.
Czym jest stres pourazowy?
Jeśli zarówno zachowania charakterystyczne dla początkowego etapu, jak i te, mające charakter bardziej ostry, utrzymywać się będą poniżej 3 miesięcy, mówi się o ostrym zaburzeniu stresowym. Gdyby jednak zaczęły się stabilizować, ale nie ustąpiły do pół roku, oznaczać to będzie, że pojawiło się zaburzenie stresu pourazowego. Na tym etapie, bardzo wskazana jest pomoc psychologa.
Terapia w przypadku traumy
Myśli, wyobrażenia i uczucia, związane z traumatycznym przeżyciem, są tym, co wymaga zmiany i to ich właśnie, dotyczy terapia psychologiczna.
Trudności w przezwyciężeniu oporu przed mówieniem o tym, co się wydarzyło, rozwiązuje się zwykle przez pracę projekcyjną. Dzięki niej, nie mówisz wprost o tym, co było, przez co łatwiej jest pokonać lęk i otworzyć się na dalsze etapy terapii.
Ważne jest też zrozumienie wszystkiego, co dzieje się z Tobą oraz co mogą oznaczać objawy traumy, których doświadczasz.
Trauma – Od czego zacząć walkę?
Jeśli widzisz, że mimo upływu czasu, wciąż wracasz myślami do tamtego wydarzenia, co na nowo aktywuje związane z nim uczucia i emocje, możemy Ci pomóc się z tym uporać. Jeśli dotarłeś do tego miejsca prawdopodobnie potrzebujesz wsparcia i pomocy, w poradzeniu sobie z tym, co przeżywasz. Zadzwoń do MentalExpert pod numer 52 345 71 81 i umów się na wizytę.
W sposób planowy możliwie najbardziej łagodny, razem przejdziemy przez poszczególne etapy zdrowienia abyś mógł powrócić do dawnej aktywności życiowej.