Niezależnie, czy cierpisz na trudności z zasypianiem, czy twój sen jest płytki i urywany, albo też jest za krótki, by organizm zdążył się zregenerować – nie powinieneś tego lekceważyć. Najlepiej, jeśli skorzystasz z pomocy specjalisty. Choć pierwsze, co może Ci przyjść na myśl, to zażycie odpowiednich leków nasennych, przepisanych przez lekarza, to warto, byś wiedział, że to nie jedyny sposób. Oprócz farmakoterapii, bezsenność możesz leczyć również za pomocą terapii psychologicznej.

Czym jest bezsenność

Przewlekła bezsenność, może mieć swoje źródło zarówno w fizjologii i jak i w psychice. Co więcej, mechanizm ten może stać się samonapędzającym zjawiskiem. Coraz częstsze nieprzespane noce i rosnący deficyt snu, negatywnie wpływa na twoją psychikę, wywołując lęk przez kolejną nocą i trudnościami z zaśnięciem. Sen nie przychodzi, lęk się pogłębia i tak oto, koło się zamyka. W takiej sytuacji, warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty.

Bezsenność – Objawy

Czyli skąd wiadomo, że masz problemy ze snem?

Aby stwierdzić, że masz problem ze snem, musisz wpierw dobrze się przyjrzeć samemu zjawisku. Jeśli poniższe objawy, powtarzają się przez okres co najmniej jednego miesiąca, trzy lub więcej razy w tygodniu, oznacza to, że powinieneś zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Oto problemy ze snem, które możesz u siebie zauważyć:

  • mimo odpowiednio długiego snu, jesteś zmęczony i rozdrażniony,
  • zasypiasz dopiero nad ranem, co powoduje rozkojarzenie w ciągu dnia,
  • mimo zmęczenia, nie możesz zasnąć,
  • trudno jest Ci przespać noc, nocą wybudzasz się, co może świadczyć o płytkości snu.

Techniki behawioralne

Obejmują nawyki, bodźce i zachowania, na które należy odpowiednio wpłynąć i jeśli zachodzi taka potrzeba, również zmienić. Należą do nich:

  • Technika kontroli bodźców – łóżko, dla osób cierpiących na przewlekłą bezsenność, kojarzy się zwykle z ciągłym niewyspaniem i problemami z zaśnięciem. Stąd, konieczna jest zmiana tych skojarzeń, poprzez korzystanie z łóżka jedynie wtedy, gdy pojawia się senność lub gdy uprawiasz seks. Zabronione są też drzemki w ciągu dnia i odsypianie nieprzespanej nocy przed południem.
  • Technika ograniczania snu – polega na określeniu z pomocą dzienniczka, jaki jest Twój całkowity czas snu. Konieczne jest przy tym, przestrzeganie jednej, określonej godziny pobudki, dostosowanej do wcześniej oszacowanego zapotrzebowania na sen. Wieczorem, możesz się położyć dopiero wtedy, gdy staniesz się senny.
  • Techniki relaksacyjne – pomagają obniżyć napięcie zarówno  „cielesne”  jak i „napięcie  wewnętrzne”,  co powinno przełożyć się na zmniejszenie trudności z zaśnięciem.

Techniki poznawcze

Jeśli cierpisz na przewlekłą bezsenność, być może, podobnie jak inni, doświadczasz wrażenia „gonitwy myśli” i niepokoju narastającego wieczorem. Kolejne bezowocne próby zaśnięcia, usilne skupianie się na tym, by zasnąć, są na tyle stresujące, że same w sobie stają się kolejnym czynnikiem powodującym bezsenność.

Celem stosowania technik poznawczych, jest odkrycie i zmiana Twoich schematów myślenia. Głównie tych, związanych z bezsennością. Pomagają one, poznać fizjologię snu i mechanizmy jego regulacji oraz przyczyny problemów z zasypianiem.

Zniekształcony odbiór rzeczywistości wpływa na dokonywane decyzje i pojawianie się związanych z nimi emocji. Irracjonalny lęk przed skutkami bezsenności, może być jedną z nich.

Terapia bezsenności

W trakcie terapii psychologicznej, nauczysz się oceniać prawdziwość swoich obaw i na nowo odkrywać rzeczywistość, w której żyjesz. Jeśli więc uważasz, że sam nie poradzisz sobie z unormowaniem snu i uwolnieniem od tego, co utrudnia ci odpoczynek, zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy.

Umów się na wizytę

Podczas pierwszego spotkania, dowiesz się, czy Twoja bezsenność, to tylko przejściowy problem, czy może coś poważniejszego. Niezależnie od diagnozy, możesz liczyć na nasze wsparcie i dostosowaną do twoich potrzeb terapię psychologiczną. Jeżeli bezsenność dokucza Ci częściej niż sporadycznie, to dobry powód, aby zadzwonić do MentalExpert pod numer 52 345 71 81. Zarezerwuj termin wizyty i przyjdź na spotkanie.