Z uwagi na złożoność problematyki istnieje szereg podziałów dotyczących problemów sfery seksualnej. W praktyce lekarza psychiatry do najczęstszych zgłaszanych  przez pacjentów należą dysfunkcje seksualne w zakresie zaburzeń wzwodu, zaburzenia orgazmu i libido.

Problemami zaburzeń preferencji seksualnych i zaburzeń identyfikacji płciowej po wstępnej diagnostyce zajmują się wykwalifikowani specjaliści w zakresie seksuologii.

W związku z powyższym dla uproszenia zaburzenia seksualne możemy podzielić na trzy grupy.

Zaburzenia funkcji seksualnych – dysfunkcje seksualne

Wynikają one z nieprawidłowości w przebiegu reakcji seksualnej. Może dochodzić do zaburzeń w zakresie jednej, jak i kilku faz, a mianowicie  pożądania, podniecenia, orgazmu i odprężenia.

W fazie pożądania zaburzenie może być zakwalifikowane jako brak lub utrata potrzeb seksualnych, awersja seksualna i brak przyjemności seksualnej.

W fazie podniecenia zaburzenie obejmuje brak reakcji genitalnej, czyli u mężczyzn zaburzenia erekcji, u kobiet suchość pochwy.

Zaburzenia orgazmu to opóźnienie lub brak orgazmu u kobiet,  wytrysk przedwczesny lub wytrysk opóźniony u mężczyzn.

Zaburzenia związane z bólem to pochwica nieorganiczna oraz dyspareunia (ból w czasie stosunku). Dysfunkcje seksualne mogą występować już w czasie pierwszych kontaktów seksualnych. Mogą również pojawić się z czasem jako zaburzenia nabyte.

 

Zaurzenia seksualne

Zaburzenia preferencji seksualnych – parafilie

To utrwalone  oraz intensywne doświadczanie  popędu, wyobrażeń seksualnych i ich realizacja  w odniesieniu do jakiegoś niezwykłego bodźca lub zachowania, różniącego się od tych, które są powszechnie uznawane za seksualnie pobudzające i satysfakcjonujące. Do parafilii należą: fetyszyzm, transwestytyzm fetyszystyczny, ekshibicjonizm, oglądactwo, pedofilia i sadomasochizm.

Zaburzenia identyfikacji płciowej – transseksualizm

Polegają na rozbieżnym z płcią biologiczną  brakiem akceptacji dla własnych anatomicznych cech płciowych i pragnieniem życia jako osoba płci odmiennej.

Według obowiązujących kryteriów poczucie odmiennej od biologicznej tożsamości płciowej musi być stałe, trwać co najmniej przez okres dwóch lat i nie wynikać z innych przyczyn (chorobowych lub nieprawidłowości somatycznych). U osób transseksualnych  może być przeprowadzona chirurgiczna korekta płci oraz postępowanie sądowe umożliwiające prawne zalegalizowanie procesu zmiany płci.

Dysfunkcje i inne zaburzenia seksualne – statystyki i postępowanie

Wśród dysfunkcji seksualnych u mężczyzn, najczęstszym problemem są zaburzenia erekcji, natomiast u kobiet suchość pochwy. Według dostępnych danych problem zaburzeń erekcji dotyczy 10% populacji. Podczas, gdy w Polsce zaburzenia erekcji występują u 8% mężczyzn.

Rozpoznawanie zaburzeń seksualnych wymaga najczęściej konsultacji z lekarzem  specjalistą w dziedzinie seksuologii, choć w niektórych obszarach fachowej pomocy może udzielić lekarz psychiatra lub lekarz innej specjalności.

Wynika to ze złożoności problematyki oraz wielu możliwych przyczyn zaburzeń w sferze seksualnej.

W przypadku setek milionów mężczyzn na świecie zmaga się z problemem zaburzeń erekcji. Dysfunkcja ta może być spowodowana między innymi:

  • uzależnieniami,
  • brakiem aktywności fizycznej,
  • hiperlipidemią,
  • cukrzycą,
  • nadciśnieniem tętniczym,
  • urazami, chorobami i zaburzeniami psychicznymi,
  • przyjmowaniem niektórych leków

Może być ona wywołana wieloma innymi czynnikami, które powodują, że problem zaburzeń erekcji jako zagadnienie interdyscyplinarne, może być skutecznie rozwiązany w zależności od rozpoznanej przyczyny.

Częste problemy pacjentów

W praktyce psychiatrycznej do najczęstszych problemów zgłaszanych przez pacjentów należy obniżenie libido lub utrata potrzeb seksualnych (w zaburzeniach depresyjnych, zaburzeniach lękowych, zaburzeniach psychotycznych), zaburzenia wzwodu i osiągnięcia orgazmu związane z występowaniem zaburzeń psychicznych lub stosowaną farmakoterapią.

Wiele budzących niepokój pacjenta reakcji i zachowań seksualnych nie ma walorów zaburzeń i nie wymaga leczenia. Nasza seksualność jest bardzo bogata, często wymyka się szablonom, a nasze ludzkie potrzeby i oczekiwania są zróżnicowane. Nie wszystko co w sferze seksualności wydaje się nietypowe jest powodem do niepokoju.

W razie potrzeby pomocą służą lekarze seksuolodzy a także lekarze innych specjalności, w tym również psychiatrzy.

Pomoc MentalExpert

Możesz także zadzwonić pod numer 52 345 71 81 i umówić się na wizytę w gabinecie lub konsultację online.

Specjalista psychiatra Marcin Koprowski odpowie na wszystkie pytania dotyczące zaburzeń seksualnych lub jakichkolwiek objawów, które mogłyby Cię zaniepokoić, powodować dyskomfort lub wpływać na Twoją satysfakcję i zadowolenie z życia.