Choroba afektywna dwubiegunowa, w skrócie ChAD jest zespołem zaburzeń psychicznych. Objawiają się na ogół naprzemiennie występującymi stanami depresyjnymi oraz maniakalnymi lub hipomaniakalnymi. Zwykle rozdzielają je okresy remisji, które są całkowicie wolne od objawów choroby. Zdecydowanie łatwiej można zdiagnozować epizody depresyjne i one wzbudzają największy niepokój pacjentów i ich rodzin. Epizody hipomanii natomiast mogą być odbierane jako okresy „dobrego samopoczucia”. Stanowią one często punkt odniesienia, który pacjenci traktują, jako okres pełnego zdrowia. Realizuje się on wówczas zawodowo, odczuwa mniejsza potrzebę snu, jest bardziej „twórczy” i aktywny społecznie.

Możliwe przyczyny ChAD

Przyczyny pojawienia się choroby afektywnej dwubiegunowej nie są do końca znane. Upatruje się ich w czynnikach biologicznych, społecznych i psychologicznych, które mogą też wpływać na jej rozwój i przebieg.

Nie bez znaczenia może okazać się również przebyta w dzieciństwie trauma. Szczególny wpływ mają: śmierć rodzica lub opuszczenie przez niego, alkoholizm oraz przemoc fizyczna, emocjonalna lub seksualna.

Choroba afektywna dwubiegunowa – Objawy

Choroba afektywna dwubiegunowa objawia się na ogół naprzemiennie występującymi epizodami depresyjnymi, maniakalnymi lub hipomaniakalnymi oraz stanami mieszanymi.

Kiedy zaczynasz zachowywać się inaczej niż zwyczajowo. Stoisz w wyraźnej sprzeczności z dotychczas utrwalonym wzorcem Twojego postępowania. To co robisz postrzegane jest przez otoczenie jako dziwne lub dla Ciebie nietypowe, może oznaczać to wystąpienie epizodu hipomanii.

Objawy epizodu hipomanii:

  • jeśli bez wyraźnych przyczyn, nagle  zaczynasz odczuwać zmniejszoną potrzebę snu,
  • wzrasta Twoja aktywność socjalna, seksualna, ruchowa,
  • pojawia się nadmierna gadatliwość, wesołkowatość,
  • zaczynasz mieć skłonność do skracania dystansu,
  • chętnie podejmujesz ryzyko,
  • masz tendencje do niepohamowanych wydatków, nieuzasadnionych zakupów,
  • zaczynasz nadużywać substancji psychoaktywnych (w tym alkoholu),
  • uprawiasz hazard,

 

Jeśli  natomiast te lekkomyślne i impulsywne zachowania lub utrata zahamowań przyjmą znaczne nasilenie, może to oznaczać, że doświadczasz epizodu maniakalnego.

Łatwiejsze do rozpoznania i częściej skłaniające do wizyty u lekarza, są epizody depresyjne. Charakteryzują się one najczęściej obniżeniem nastroju, czasem z drażliwością lub chwiejnością emocjonalną, spowolnieniem, niechęcią do działania, ograniczeniem kontaktów społecznych , często z nieuzasadnionym poczuciem winy  i zauważalną  sezonowością przebiegu (np. jesienią)

Mania z depresją, mogą występować też w jednym okresie chorobowym i przybierają formę stanu mieszanego maniakalnego (z przewagą manii) lub mieszanego depresyjnego (z przewagą depresji).

Sposoby diagnozowania

Niestety, ChAD, ze względu na trudności diagnostyczne, często rozpoznaje się z dużym opóźnieniem. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich, może cierpieć na chorobę dwubiegunową afektywną, konieczne będzie przeprowadzenie badania psychiatrycznego.

Polega ono przede wszystkim na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu  z pacjentem i z jego rodziną.

Dodatkowo, lekarz może poprosić o wypełnienie testów i kwestionariusza diagnostycznego. Chodzi bowiem, o przyjrzenie się doświadczanym przez Ciebie epizodom obniżonego i podwyższonego nastroju.

 

Choroba afektywna dwubiegunowa

ChAD – Możliwe sposoby leczenia

Leczenie CHAD powinno odbywać się zawsze pod nadzorem psychiatry. Zastosowane leczenie zależne jest od stanu pacjenta i fazy choroby. Jako podstawową metodę lekarz zastosuje farmakoterapię, jest to działanie najskuteczniejsze i bardzo często szybko przynosi zamierzony efekt, tj. stabilizację nastroju i powrót do „zdrowego życia”. Najistotniejszym i decydującym czynnikiem jest współpraca i dobra relacja lekarza z pacjentem, gdyż leki należy przyjmować  regularnie – w czasie zaostrzeń, ale przede wszystkim prewencyjnie – aby nie doświadczać  nawrotów. Oznacza to przyjmowanie określonych leków zarówno w trakcie epizodów depresji lub manii, jak i w okresie remisji.  Równolegle stosowana jest też psychoterapia i psychoedukacja.

Jeśli zauważysz u siebie wymienione wyżej objawy, nawet jeśli ich nasilenie i charakter odbiega nieco od powyższego opisu, jeśli nasuwają Ci się wątpliwości odnośnie swojego samopoczucia lub zachowań , warto, byś skonsultował się z lekarzem. Im szybciej bowiem choroba zostanie rozpoznana, tym lepsze będą efekty jej leczenia. Zadzwoń pod numer 52 345 71 81 i umów się na wizytę w gabinecie lub konsultację online. Doktor Marcin Koprowski odpowie na wszystkie pytania dotyczące choroby afektywnej dwubiegunowej lub jakichkolwiek objawów, które mogłyby Cię zaniepokoić, powodować dyskomfort , lub wpływać na poczucie  satysfakcji i zadowolenia z życia.