Trening mentalny
W sporcie równie ważne jak umiejętności i przygotowanie fizyczne jest przygotowanie psychiczne zawodnika. Powszechnie panuje pogląd, że na najwyższym poziomie rywalizacji to stan psychiczny zawodnika decyduje o zwycięstwie. Kształtowaniu psychiki, pracy z „głową” służy trening umysłowy, znany także pod nazwą trening mentalny.
Trening mentalny
Trening mentalny to zbiór metod i technik psychologicznych, które poprzez systematyczne i długotrwałe oddziaływanie mogą prowadzić u zawodników do wzrostu kontroli nad zachowaniem i emocjami. Może on kształtować istotne w treningu i rywalizacji cechy psychiczne. Ćwiczenia wchodzące w skład treningu umysłowego można podzielić na dwie różne grupy: trening relaksacyjny i trening wyobrażeniowy.
Korzyści treningu mentalnego
Uprawiając sport, powinieneś wiedzieć, że trening mentalny wpływa korzystnie na fizyczną aktywność i na psychikę zawodnika. I tak od strony aktywności fizycznej rozwija on precyzję ruchów, uczy ekonomicznego wydatkowania energii i szybkiego, efektywnego wypoczynku. Od strony psychicznej trening umysłowy poprawia koncentrację uwagi, zwiększa możliwości percepcyjne, pozwala na kontrolę emocji.
Uczy także radzić sobie ze stresem poprzez zmniejszenie lęku przed porażką, lęku związanego ze współzawodnictwem. Zwiększa poziom motywacji, rozwija umiejętność wyznaczania sobie celów i dążenie do nich. Trening mentalny rozwija również pewność siebie oraz poczucie skuteczności. Ponadto pomaga wypracować optymistyczną postawę życiową.
Nasz sposób pracy z zawodnikiem
Do nauki wyżej wymienionych umiejętności niezbędna jest wiedza psychologiczna. W MentalExpert w ramach treningu mentalnego praca z zawodnikiem jest prowadzona przez specjalistę – psychologa sportu. Co ważne takiego, który ma własne doświadczenie zawodnicze i zna się na sporcie. Pozwala to psychologowi łatwiej zrozumieć zawodnika i jego zachowanie w sytuacji trudnej.
Jeżeli jest taka możliwość, psycholog współpracuje ściśle z trenem. W myśl zasady, że to trener zna najlepiej specyfikę dyscypliny sportu i swojego podopiecznego. Ćwiczenia proponowane w ramach treningu mentalnego dobierane są indywidualnie dla każdego sportowca, który deklaruje chęć współpracy. Ten sposób działania przynosi znacznie lepsze efekty niż szablony opracowane dla wielu zawodników.
Jak to robimy
Dobrym momentem na rozpoczęcie treningu mentalnego jest czas po zakończeniu sezonu, przed rozpoczęciem przygotowań do następnego, tak zwanym moment roztrenowania. Jako punkt startowy programu można wybrać także inny czas treningowy, np. okres przygotowawczy. Praca zaczyna się od ćwiczeń w gabinecie psychologa. Jest kontynuowana podczas treningów, przed zawodami oraz w trakcie zawodów. Odpowiednio zaplanowany trening mentalny jest wdrożony w taki sposób aby był zintegrowany z docelową imprezą sportową w sezonie.
W MentalExpert stawiamy na regularność i wytrwałość w wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Trening nie jest prosty, wymaga nakładu czasu i pracy ze strony zawodnika.
Zwiększenie umiejętności mentalnych
Bez względu na to czy jesteś profesjonalistą, czy osobą uprawiającą sport amatorsko, trening mentalny powinien stanowić nieodłączną część Twoich przygotowań. Jeśli masz wrażenie, że utknąłeś w martwym punkcie i pomimo zaangażowania Twoje treningi nie przynoszą oczekiwanych efektów. Jeżeli Ty lub trener niepokoicie się brakiem postępów, nie wahaj się – skonsultuj się MentalExpert .
Zadzwoń pod numer 52 345 71 81 i umów się na wizytę w gabinecie lub konsultację online. Możesz także skorzystać z formularza kontaktowego. Psycholog sportu Agnieszka Tybus wprowadzi Cię w techniki treningu mentalnego. Przygotuje dla Ciebie zindywidualizowany program ćwiczeń relaksacyjnych i wyobrażeniowych.